Դա հանդիպում չէր, Փաշինյանը գնացել է «Թուրքական տուն» կոչվող երկնաքեր․ Մանուկյան
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը գրել է․ «Նախօրեին, երեկոյան ուշ ժամի գրառումս, թե կառավարությունը ստում է, որ Փաշինյանը հանդիպել է Էրդողանին, ուներ պարզ մի քանի հիմնավորում։
Կայացել է ոչ թե հանդիպում, այլ ՄԱԿ գլխավոր վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցող Փաշինյանը գնացել է «Թուրքական տուն» կոչվող երկնաքեր, որտեղ տեղակայված են նաեւ ՄԱԿ-ում Թուրքիայի մշտական ներկայացուցչությունն ու Նյու Յորքում գլխավոր հյուպատոսարանը։
սվս
ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի ու ընդհանրապես միջազգային համաժողովների շրջանակներում երկկողմ հանդիպումները կայանում են հենց այդ հարթակներում հատուկ կահավորված դահլիճներում։ Նույն Թուրքիայի նախագահի հետ հայկական կողմը ունեցել է նման հանդիպումների փորձ։ Բայց այլ երկրի դիվանագիտական տարածքում հանդիպումը այցելություն է, ինքնին իր հատուկ խորհրդանշականությամբ։
Հանդիպումից հետո կառավարության լրատվականը բոցաշունչ հաղորդագրություն է տարածել՝ բանակցություններ առանց նախապայմանների, այպես կոչված, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության, Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացի առկա իրավիճակի, հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի ստորագրման պատրաստակամության մասին։
Ավանդաբար, պաշտոնական հաղորդագրությունները երկու կողմերը համաձայնեցնում են, այնինչ Էդրողանի գրասենյակը քչախոս է եղել՝ հատուկ շեշտել է, որ հանդիպումը կայացել է  «Թուրքական տանը» եւ Էրդողանը իր գիրքն է նվիրել Նիկոլին։ Դե այդ փաստով երջանկացած նրա դեմքը հատուկ չեմ տեղադրում։
Ուշագրավ եւս մեկ փաստ՝ թուրքական պատվիրակության կազմում Փաշինյանի հետ հանդիպողների թվում է եղել թուրքական անվտանգության ծառայության (MIT) ղեկավար Իբրահիմ Քալընը, որն այլ, օրինակ, նույն վայրում Պակիստանի նախագահի հետ հանդիպմանը չի մասնակցել։
Ի դեպ, չգիտեմ՝ այդ շենք մտնելիս որեւէ մեկը Փաշինյանի ականջին շշնջացե՞լ է, որ մուտք են գործում կոռուպցիոն մեծ սկանդալների պատճառ դարձած հաստատություն։ 2023 թվականից ամերիկյան իրավապահները հետաքննություն են սկսել շենքի կառուցման թույլտվության, ֆինանսավորման աղբյուրների շուրջ, քանի որ կան բազում անվտանգային հարցեր։
Բայց դե Փաշինյանին ոչ այցի ձեւը, ոչ հանդիպման բովանդակությունը, ոչ էլ այդ հարցերը չեն մտահոգի։ Կարեւորը Էրդողանի ձեռքը սեղմելը, մակագրված գիրքը ստանալն արդեն նրան երջանկացրեց։ Հետո արդեն հեծանիվ, գիշերային ակումբներ, զվարճանք։
Իսկ երկու օր հետո 44-օրյա պատերազմի մեկնարկի 4-րդ տարին է լրանում, որի սանձազերծման գործում Էրդողանի ու Փաշինյանի հայտարարությունների համաձայն՝ Թուրքիան ունեցել է վճռական ներկայություն»։

Состоялась не встреча, а визит Пашиняна в небоскрёб под названием «Турецкий дом» — Манукян
Состоялась не встреча, а Пашинян (премьер-министр Армении – ред.), участвуя в работе Генассамблеи ООН, отправился в Турецкий дом, где также находится постоянное представительство Турции в Организации и генеральное   консульство этой страны в Нью-Йорке, и нанес визит к Эрдогану (президенту Турции – ред.). Об этом на своей странице в «Facebook» 25 сентября написал депутат от блока «Армения», дашнак Гегам Манукян.
«Это существенная разница, которую власти Армении не понимают и лгут по этому поводу. Двусторонние встречи в рамках Генассамблеи ООН проводятся в специально оборудованных залах, и армянская сторона имела опыт подобных встреч с тем же президентом Турции. Однако встреча на дипломатической территории другой страны – визит со своей особой символикой. После встречи провлатстные информационные ресурсы распространили пламенное сообщение о переговорах без предусловий, так называемой инициативе «Перекресток мира», текущей ситуации в процессе армяно-азербайджанского урегулирования и готовности подписать соглашение об урегулировании отношений. Обычно официальные пресс-релизы у обеих сторон совпадают, но в офисе Эдрогана решили хранить молчание, подчеркнув лишь, что встреча состоялась в Турецком доме, и Эрдоган передал Николу свою книгу. Еще одним примечательным фактом является то, что на встрече с Пашиняном в составе турецкой делегации был глава турецкой службы безопасности Ибрагим Калын, который, например, не участвовал во встрече с президентом Пакистана. Кстати, я не знаю, шепнул ли кто-нибудь Пашиняну на ухо, что с 2023 года американские правоохранители начали расследование по поводу разрешения на строительство этого здания и источников финансирования. Но Пашиняна эти вопросы волновать не будут. Главное – пожать Эрдогану руку и получить книгу с его автографом. Потом уже велосипеды, ночные клубы, развлечения.
Между тем, через два дня исполнится четвертая годовщина начала 44-дневной войны, в развязывании которой, согласно заявлениям Эрдогана и Пашиняна, Турция сыграла решающую роль», – отметил оппозиционный депутат.