Հայաստանին ու Ադրբեջանին առաջարկում ենք հարաբերությունների կարգավորման տարածաշրջանային ձևաչափ. Վրաստանի վարչապետ
26/09/2024 10:59
Վրաստանը ողջունում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների խաղաղ կարգավորման գործընթացը և երկու երկրներին առաջարկում տարածաշրջանային համագործակցության ձևաչափ՝ հարաբերությունները կարգավորելու համար։ Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանում ունեցած ելույթի ժամանակ։
«Ընդունելով խաղաղության կարևորությունը՝ մենք առաջատար դեր ենք խաղացել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը հակամարտության տարածաշրջանից հնարավորությունների տարածաշրջանի վերածելու ջանքերում:
Մենք ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը, հատկապես հարևան երկրների հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը։
Մենք ցանկանում էինք և այժմ էլ ցանկանում ենք ստեղծել տարածաշրջանային համագործակցության ձևաչափ, որը կաջակցի երկրների միջև համագործակցությանը և վստահության ձևավորմանը՝ ապահովելու, որ բաժանումները մնան անցյալում, և տարածաշրջանի ռեսուրսներն ու օգուտներն առաջարկվեն աշխարհին»,- ասել է Վրաստանի վարչապետը։

Мы предлагаем Армении и Азербайджану региональный формат регулирования отношений — Премьер-министр Грузии
26/09/2024 11:51
Грузия приветствует процесс мирного урегулирования отношений между Азербайджаном и Арменией и предлагает двум странам формат регионального сотрудничества для урегулирования отношений. Об этом заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе во время своего выступления на 79-й сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке.
«Признавая важность мира, мы сыграли ведущую роль в усилиях по превращению региона Южного Кавказа из региона конфликта в регион возможностей.
Мы приветствуем мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, особенно усилия, направленные на нормализацию отношений с соседними странами.
Мы хотели и по-прежнему хотим создать формат регионального сотрудничества, который будет поддерживать сотрудничество и построение доверия между странами, чтобы разногласия остались в прошлом, а ресурсы и выгоды региона были предложены миру», - заявил премьер-министр Грузии.