Հռոմի պապը կոչ է արել դադարեցնել բռնությունները Լիբանանում
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կոչ է արել դադարեցնել լարվածությունը Լիբանանում և Իսրայելի ռմբակոծությունները: Պոնտիֆիկոսը դիմել է հավատացյալներին՝ կոչ անելով աղոթել նրանց համար, ովքեր տառապում են աշխարհի բոլոր հակամարտություններում, ներառյալ Մերձավոր Արևելքը, Ուկրաինան, Մյանմարը և Սուդանը: Այս մասին գրում է euronews.com-ը:
«Հուսով եմ, որ միջազգային հանրությունը բոլոր ջանքերը կգործադրի այս սարսափելի էսկալացիան կանգնեցնելու համար։ Սա անընդունելի է: Ես իմ կարեկցանքն եմ հայտնում լիբանանցի ժողովրդին, որն արդեն չափազանց շատ է տուժել ոչ վաղ անցյալում», - ասել է նա։
Նշենք, որ Իսրայելի զանգվածային ավիահարվածների հետևանքով միայն այս շաբաթ Լիբանանում 600-ից ավելի մարդ է զոհվել: Իսրայելը պնդում է, որ թիրախավորում է միայն լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժման օբյեկտները, սակայն զոհվել են մեծ թվով խաղաղ բնակիչներ:

Папа Римский призвал остановить насилие в Ливане
Папа Римский Франциск призвал остановить нарастание напряжённости в Ливане и израильские бомбардировки. В среду понтифик выступил в Ватикане перед многочисленными верующими, призвав молиться за страдающих во всех мировых конфликтах, включая Ближний восток, Украину, Мьянму и Судан.
«Я надеюсь, что международное сообщество приложит все усилия, чтобы остановить эту ужасную эскалацию. Она неприемлема. Я выражаю свою близость к ливанскому народу, который и так слишком много страдал в недавнем прошлом»,- отметил Папа Римский.
Франциск призвал католиков молиться и за него — во время предстоящей поездки в Бельгию и Люксембург. Этот визит глава церкви отменять не стал, хотя парой дней ранее отложил все встречи из-за недомогания.