Դատավորները պարտավոր են արհամարհել անբարոյականությունը, անբարոյականությանը, եթե չես հակադրվում՝ հաղթում է. Տիգրան Աթանեսյան
26/09/2024 14:35
Դատավորները պարտավոր են առաջին հերթին արհամարհել անբարոյականությունը, այս մասին գրել է փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը:
Ըստ նրա` անբարոյականությանը, եթե չես հակադրվում՝ նա հաղթում է:
«Ով մի փոքր անգամ ուսումնասիրել է մեր ներկայիս քաղաքական վերնախավի պահվածքը, վարքագիծը, կհաստատի, որ առաջին ակնառու բաներից է այս մարդկանց մոտ ամոթի զգացողության պակասը, իսկ ոմանց մոտ` դրա իսպառ բացակայությունը, սուտ խոսելը, անբարոյականությունը։ Անբարոյականություն ասելով տվյալ պարագայում թեթևաբարո վարքագիծը նկատի չունեմ, այլ արհամարհելը մարդկանց մեծամասնության պահանջմունքները, շահերը, որոնք արտահայտվում են տարերայնորեն ձևավորված և ընդհանուր ճանաչում գտած պատվիրանների ու գնահատականների ձևով և ամրապնդվում են մասսայական օրինակի, սովորույթի, ավանդույթի, հասարակական կարծիքի ուժով։ Ասելիքս բնավ էլ չի վերաբերում անօրինական դատելուն, կալանավորելուն՝ դա այլ պատմություն է, խոսքը հենց դատավոր գործընկերների հանդեպ որոշ դատավորների ցուցաբերած վարքագծի մասին է։
Դրանցից առաջինը, անշուշտ, արդեն վճռաբեկ դատարանի դատավոր, նույն ինքը Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարարության «Շրոմա» եթերայուղային մշակման խորտնտեսության նախկին իրավաբան և «վերաքննիչ․․․» չատում վարչապետի ու նրա կնոջ վարքագծի վերաբերյալ պրիվատ խոսակցությունը վարչապետի սեղանին դրած, գործընկեր 4 դատավորի փուռը տված, դատավորներից մեկի տեղի վրա աչք ունեցող ու հիմա այդ պաշտոնը զբաղեցնող Ռուբիկ Հրանտի Մխիթարյանի մասին է: Լավ 5-10 տարի հետո, որ այս մարդու թոռները հարցնեն, թե պապի, ո՞նց եղավ, որ դարձար Վճռաբեկի դատավոր, այս մարդը ի՞նչ է ասելու, ասելու է՝ գործ տվեցի, ընկերներիս ծախեցի, դրա համար էլ դարձա՞։ Լավ հերն էլ անիծած, թե ինչ կասի իր թոռներին, բա իր հետ աշխատող դատավորներ, դուք ո՞նց եք վերաբերվում այս մարդուն. կա՛մ դուք էլ նմանների նման վարքագիծը նորմալ եք համարում, ասել է թե՝ պաշտոնի համար ընկերներին դավաճանելը ի՞նչ է որ, կա՛մ էլ դուք պիտի ձեր վարքագծով ցույց տաք, որ նա «իզգոյ» է, որ նման արժեհամակարգով մարդը տեղ չունի ձեր շարքերում։ Իրավաբան լինելուց առաջ, մարդը, դատավորը պետք է բարոյական լինի, իսկ ընկերոջը ծախելը, ընկերոջ պաշտոնի վրա աչք ունենալը ես չգիտեմ՝ ինչպես է տեղավորվում այդ սահմաններում։
Բայց երանի թե Ռուբիկ Մխիթարյանը եզակի լիներ։
Օրերս ականատես եղանք մեկ այլ նման դրսևորման՝ խոսքը ոչ ավելի, ոչ պակաս Հրայր Թովմասյանի գործով դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանի մասին է։ Ընդամենը «պատահականությամբ» կամ «զուգադիպությամբ» այս դատավորի՝ Հրայր Թովմասյանի գործով խորհրդակցական սենյակ գնալուց մի «կես» ժամ առաջ, դատավոր Արման Հովհաննիսյանի անունը հանվում է առաջխաղացման ցուցակից, ասել է թե, Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավորի թափուր տեղի համար թեկնածու է դառնում հենց Տաթևիկ Գրիգորյանը։
Ես չեմ ուզում խոսել նման որոշման անօրինական լինելու մասին, դրան դեռ կհասնենք, սակայն, իրավական առումով, միայն այս փաստի ուժով Տաթևիկ Գրիգորյանը պարտավոր էր հետ գալ խորհրդակցական սենյակից ու ոչ թե վախվորած պահվածքով ու ձայնով դատավճիռ կարդար, այլ գար ու ինքնաբացարկ հայտներ։ Եթե անգամ ամենաանաչառն է եղել այս դատավորը, միայն այս հանգամանքը բավարար էր, որ անաչառ դիտորդի մոտ նա դադարեր լինել անաչառ դատավոր։ Անաչառ դիտորդը նման իրավիճակը գնահատում է որպես Տաթևիկ Գրիգորյանին՝ իր մատուցած ծառայությունների դիմաց տրված վարձատրություն։
Բայց երանի հանրային ընդունված նորմերին հակասող դրսևորումը միայն սա լիներ։ Իր մերձավոր շրջապատին Տաթևիկ Գրիգորյանն ամիսներ առաջ է հայտնել իր վերաքննիչ դատարան գնալու մասին. դա այն դեպքում, երբ ինքը գիտեր, որ ցուցակում իրենից առաջ, իրենից շատ արժանի դատավոր կա՝ Արման Հովհաննիսյանը։ Այսինքն` ինքը գիտեր, որ իր մատուցած ծառայությունները գնահատելու համար Հովհաննիսյանին հանելու են ցուցակից։ Ինքը գիտեր, որ ինչու են իրեն հանում գործերի բաշխման ցուցակից, ինքը գիտեր, որ պատահական չի, որ վարույթ չեն հարուցում վաղեմության ժամկետն անցած գործը 5 տարի քննելու համար։ Ինքը գիտի ու գիտեն իր շրջապատի դատավորները, գիտեն իր ու Կարեն Անդրեասյանի հանդիպման մասին, գիտեն այդ հանդիպման ժամանակ Արման Հովհաննիսյանին արդարացիորեն պատկանող պաշտոնի շուրջ բազարների ու համաձայնությունների մասին։ Մի խոսքով, գիտեն Տաթևիկ Գրիգորյանի ով լինելը։
Ասածս ինչ է. ես Տաթևիկի, Ռուբիկի ու իրենց նման դատավորների գործընկերներից չեմ պահանջում, անգամ չեմ ակնկալում, որ անարդար դատական ակտի համար նրանց պետք է արհամարհեն, բայց, հարգելի՛ դատավորներ, եթե մի քիչ թասիբ, նամուս դեռ ունեք, եթե մի քիչ դեռ դատավոր եք, արհամարհեք նրանց, արհամարհեք՝ նրանք ձեր բարևին անգամ արժանի չեն։ Արհամարհեք ոչ թե նրա համար, որ նրանք վատ դատավորնեն են, այլ նրա համար, որ դուք բարոյական մարդիկ եք՝ անկախ ձեր թույլ տված դատական սխալներից։
Ու թե դատական իշխանությունը իր մեջ դեռ ուժ ունի, դուխ ունի, պիտի չթողնի, որ անբարոյականությունը «առաջխաղացում» ունենա։ Տղե՛րք, տիկնա՛յք, անբարոյականությանը, եթե չես հակադրվում, նա հաղթում է»,- Facebook-ում գրել է Աթանեսյանը:

Судьи обязаны презирать безнравственность, безнравственность побеждает, если ей не сопротивляться —Тигран Атанесян
26/09/2024 15:13
Судьи в первую очередь обязаны презирать безнравственность, об этом написал адвокат Тигран Атанесян. По его словам, если не сопротивляться безнравственности, она побеждает.
«Кто хоть немного изучил поведение нашей нынешней политической элиты, тот подтвердит, что одной из первых очевидных вещей является отсутствие у этих людей чувства стыда или только наличие лжи, безнравственности. Под безнравственностью я разумею в данном случае не легкое поведение, а игнорирование требований и интересов большинства людей, которые выражаются в форме элементарно сформированных и общепризнанных заповедей и оценок и подкрепляются силой массового примера, обычая, традиции и общественного мнения. То, что я хочу сказать, вовсе не связано с незаконным судопроизводством и задержанием – это другая история, речь идет о поведении некоторых судей по отношению к своим коллегам-судьям.
Первый из них, несомненно, нынешний судья Кассационного суда Рубик Грантович Мхитарян, тот же бывший юрист предприятия по переработке эфирных масел «Шрома» Минсельхоза Грузии, который положил на стол премьер-министра в «апелляционном...» чате приватный разговор о поведении премьер-министра и его жены, который подставил 4 судей и положил глаз на кресло одного из судей и теперь занимает эту должность.
Но Рубик Мхитарян не единственный...
На днях мы стали свидетелями еще одного подобного проявления, речь идет ни больше, ни меньше о судье Татевик Григорян по делу Грайра Товмасяна. Просто по «совпадению» или «стечению обстоятельств», за «полтора» часа до того, как этот судья пойдет в совещательную комнату по делу Грайра Товмасяна, имя судьи Армана Ованнисяна вычеркивается из списка выдвижения, как говорится, сама Татевик Григорян является кандидатом на вакантную должность судьи Апелляционного уголовного суда.
Я не хочу говорить о незаконности такого решения, мы поговорим об этом позже, но с юридической точки зрения только в силу этого факта Татевик Григорян была обязана вернуться из совещательной комнаты и не выносить приговор с испуганным видом и голосом, а прийти и заявить самоотвод. Даже если бы этот судья был самым беспристрастным, одного этого обстоятельства было бы достаточно, чтобы она перестала быть беспристрастным судьей в глазах беспристрастного наблюдателя. Беспристрастный наблюдатель расценивает подобную ситуацию как награду за заслуги Татевик Григорян.
Но хотелось бы, чтобы это было единственное проявление, противоречащее принятым нормам. Татевик Григорян несколько месяцев назад рассказала своему близкому окружению о своем обращении в апелляционный суд: именно тогда она узнала, что до нее в списке был гораздо более достойный судья - Арман Ованнисян. Другими словами, она знала, что для того, чтобы оценить ее заслуги, Ованнисян будет исключен из списка. Она знала, почему ее исключили из списка рассылки дел, она знала, что неслучайно не возбуждают производство по рассмотрению дела, прошедшего срок исковой давности 5 лет. Она знает и судьи в ее окружении знают, знают о ее встрече с Кареном Андреасяном, знают о базарах и договоренностях во время этой встречи относительно должности, которая по праву принадлежит Арману Ованнисяну. Короче говоря, они знают, кто такая Татевик Григорян.
Так что же я хочу сказать? Я не требую чего-либо от коллег Татевик, Рубика и подобных им судей, я даже не жду от них презрения за несправедливый судебный акт, но, уважаемые судьи, если у вас еще есть хоть немного достоинства, чести, если вы еще хоть немного являетесь судьями, презирайте их, презирайте их, они даже вашего приветствия не достойны. Презирайте не потому, что они плохие судьи, а потому, что вы нравственные люди, независимо от допущенных вами судебных ошибок.
И если судебная власть еще имеет силу, она не должна позволить безнравственности «продвинуться вперед». Дамы и господа, если вы не выступаете против аморальности, она побеждает», - написал Атанесян в Facebook.