Սա Հայաստանը փաստացի Էրմենիստան դարձնելու միջազգայնացման ազդարարումն էր. Շարմազանով
ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը գրում է. «Ահա, թե ինչ պետք է իմանան ապագա սերունդները Փաշինյանի ազգակործան քայլերի մասին։
1994-2020թթ. Արցախի 12.000 քառ.կմ տարածք հայ ժողովրդի վերահսկողության տակ էր՝ Արաքսից մինչեւ Քարվաճառ։
Հայն էր տերը Արցախ աշխարհի։ Այնքան էր տեր, որ Նիկոլի հետ ինքնամոռաց Շուշիում քոչարի էր պարում։
2019-ի օգոստոսին Ստեփանակերտում Նիկոլը բացականչեց՝ Արցախը Հայաստան է եւ վերջ։
Նիկոլը ասեց դա՝ բերելով պատերազմ եւ աղետ։
Պատերազմի ընթացքում` 2020-ի հոկտեմբերի 19-ին Նիկոլը հրաժարվեց Շուշին հայկական վերահսկողության տակ պահելու ռուսական առաջարկից, որի հետեւանքով հազարավոր նոր զոհեր ու ահռելի տարածքային կորուստներ ունեցանք։ Արդյունքում, Նիկոլն անհամեմատ ավելի վատ պայմաններով ստորագրեց 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը։
2020-ի դեկտեմբերին Նիկոլը ադրբեջանցուն բերեց կանգնեցրեց Սյունիքի գլխին։ Մի քանի ամիս անց Նիկոլի լուռ համաձայնությամբ Գորիս-Կապան ճանապարհի 21 կմ անցավ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
2021-ի մայիսին նրա լուռ համաձայնությամբ ադրբեջանցիներն առանց կրակոցի գրավեցին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի 41 քառ.կմ տարածքը։ Նիկոլն էլ հայտարարեց, որ չի պատրաստվում Սեւ լճի 30 տոկոսի համար պատերազմ մղել։
2021-ի հունիսին նա գնաց ընտրության՝ Շուշիի ու Հադրութի դեօկուպացիայի ու Արցախի «անջատում՝ հանուն փրկության» թեզերով։
Բայց 2022-ին նա արդեն հայաթափեց Լաչինն ու Աղավնոն։
2022-ի սեպտեմբերին պատերազմով զիջեց ՀՀ ինքնիշխան տարածքի 150 քառ.կմ։
2022-ի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Նիկոլը ճանաչեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը 86.6 հազար քառ.կմ տարածքով՝ Արցախն էլ ներառյալ։
Դրանից երկու ամիս անց Ադրբեջանը սկսեց Արցախի շրջափակումը։
2023-ի սեպտեմբերի 19-20-ին Ադրբեջանը նախաձեռնեց նոր պատերազմ Արցախի դեմ։ Նիկոլն ուղիղ եթերում հայտարարեց, որ ինքը չի խառնվելու ու «չի ներքաշվելու պատերազմի մեջ»՝ դառնալով Արցախի հայ բնակչության կոտորածի հանցավոր դիտորդը։
2023 սեպտեմբեր. Նիկոլի հանցավոր անգործության պայմաններում հայաթափվեց Արցախը։ Ավելի քան 120.000 հայություն դարձավ գաղթական։
2023-ի աշուն. Նիկոլը Հայաստանը դարձնում է մեծ տերությունների բախման կենտրոն` բռնելով թուրք-նատօական ծայրագավառ դառնալու անփառունակ ուղին։

Это было извещение об интернационализации и превращении Армении в Эрменистан — Шармазанов
Член исполнительного органа РПА Эдуард Шармазанов пишет: «Вот что будущие поколения должны знать о деструктивных шагах Пашиняна.
С 1994 по 2020 год под контролем армянского народа находилось 12 тысяч квадратных километров территории Арцаха, от Аракса до Карвачара.
Армяне были хозяевами Арцаха. Настолько, что самозабвенно танцевали кочари с Николом в Шуши.
В августе 2019 года Никол кричал в Степанакерте: Арцах – это Армения, и все.
Никол сказал это, принося войну и катастрофу.
Во время войны, 19 октября 2020 года, Никол отказался от предложения России оставить Шуши под контролем армян, в результате чего мы понесли тысячи новых жертв и огромные территориальные потери. В результате Никол подписал заявление от 9 ноября 2020 года на гораздо худших условиях.
В декабре 2020 года Никол привел азербайджанца к вершине Сюника. Через несколько месяцев с молчаливого согласия Никола 21 км межгосударственной дороги Горис-Капан перешел под контроль Азербайджана.
В мае 2021 года с его молчаливого согласия азербайджанцы без единого выстрела оккупировали 41 квадратный километр суверенной территории Республики Армения. Никол также заявил, что не собирается вести войну за 30 процентов Черного озера.
В июне 2021 года он пошел на выборы с тезисами деоккупации Шуши и Гадрута и «отделения ради спасения» Арцаха.
Но в 2022 году он уже деарменизировал Лачин и Агавно.
В сентябре 2022 года в результате войны было уступлено 150 кв. км суверенной территории Республики Армения.
6 октября 2022 года в Праге Никол признал территориальную целостность Азербайджана площадью 86,6 тысячи квадратных километров, включая Арцах.
Через два месяца после этого Азербайджан начал блокаду Арцаха.
19-20 сентября 2023 года Азербайджан начал новую войну против Арцаха. Никол заявил в прямом эфире, что не будет вмешиваться и «не будет ввязываться в войну», став преступным наблюдателем резни армянского населения Арцаха.
Сентябрь 2023 г. В условиях преступного бездействия Никола Арцах был деарменизирован. Более 120 тысяч армян стали эмигрантами.
Осень 2023 года. Никол превращает Армению в центр столкновения между великими державами, вступая на бесславный путь становления периферией Турции и НАТО.