Հայկական հրուշակագործությունն ունի մեկդարյա պատմություն. «Գրանդ Քենդին» նշում է հայկական քաղցրավենիքի ստեղծման 100 տարին
26/09/2024 10:42
1924 թվականին Երևանի հացի գործարանում կազմակերպվեց հրուշակեղենի արտադրություն: 10-ը տարի անց շահագործման հանձնվեցին Երևանի մակարոնի, իսկ 1936 թվականին կարամելի ֆաբրիկաները, որոնք հետագայում միավորվեցին և ստեղծվեց Երևանի հրուշակեղենի-մակարոնի ֆաբրիկան: 1990 թ. գործարանն ամբողջությամբ մատնվեց անգործության:
Գործարար Հրանտ Վարդանյանը «Հայհրուշակ» գործարանի հիմքի վրա 2000 թ. ստեղծեց «Գրանդ Քենդի» ընկերությունը, և սկսվեց գործարանի վերակառուցումն ու վերածնունդը ու հայկական հրուշակագործության նոր ուղին:
«Գրանդ Քենդին» 2007 թվականից արտադրության ոլորտի ՀՀ առաջին հարկատու հանդիսացող Գրանդ Հոլդինգի ընկերությունների խմբի մաս է կազմում:
Այսօր «Գրանդ Քենդի» ընկերությունը ՀՀ սննդի արդյունաբերության ամենախոշոր ձեռնարկություններից մեկն է: «Մենք արտադրում ենք ուրախություն»,- «Գրանդ Քենդի» ընկերությունն առաջնորդվում է հենց այս կարգախոսով:
Կարեն Վարդանյանի խոսքով՝ ներկայումս «Գրանդ Քենդիի» արտադրության ծավալները անհամեմատ մեծ են, քան եղել են խորհրդային տարիներին: Ընկերության արտադրանքի որակը համապատասխանում է միջազգային բարձրագույն չափանիշներին, ինչի  շնորհիվ այն արտահանվում է բազմաթիվ երկրներ:
«Հպարտ ենք լինել հայկական հրուշակագործության հարյուրամյա ավանդույթների ժառանգորդը»,- նշում է Կարեն Վարդանյանը:
Գրանդ Հոլդինգը 2012 թվականից ղեկավարում են Հրանտ Վարդանյանի որդիները՝ Միքայել և Կարեն Վարդանյանները:
Կարեն Վարդանյանը, բացի գործարար լինելուց, իրականացնում է նաև բազմաթիվ բարեգործական ծրագրեր: Օգնում է բուժհաստատություններին, ֆինանսապես աջակցում է բնակչության վերարտադրողականության ծրագրերին, սոցիալապես անապահով ընտանիքներին, հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ընտանիքներին, մանկատներին: Իրականացնում է նաև բնապահպանական ծրագրեր:
2019 թվականին Կարեն Վարդանյանի նախագծով, անմիջական վերահսկողությամբ և Միքայել Վարդանյանի հետ համատեղ ֆինանսավորմամբ նախագծվել և կառուցվել է Երևանի 2800-ամյակի այգին:
Կարեն Վարդանյանը կնոջ և երեք որդիների հետ ապրում է Երևանում, նախընտրելի սպորտաձևերից են ֆուտբոլը և թենիսը:

Армянское кондитерское производство насчитывает вековую историю. «Гранд Кенди» отмечает 100-летие создания армянских сладостей
26/09/2024 10:43
В 1924 году на Ереванском хлебозаводе было организовано кондитерское производство.
Спустя 10 лет были введены в эксплуатацию Ереванская макаронная, а в 1936 году -карамельная фабрики, которые в дальнейшем объединились и была создана Ереванская кондитерско-макаронная фабрика. В 1990 году завод был полностью остановлен.
Бизнесмен Грант Варданян на базе фабрики «Армкондитер» в 2000 году основал компанию «Гранд Кенди», и начались реконструкция и возрождение завода, а также новый путь армянского кондитерского производства.
«Гранд Кенди» входит в группу компаний Гранд Холдинга, который с 2007 года является первым налогоплательщиком РА в сфере производства.
Сегодня компания «Гранд Кенди» является одним из крупнейших предприятий пищевой промышленности РА. «Мы производим радость» — компания «Гранд Кенди» руководствуется именно этим девизом.
По словам Карена Варданяна, в настоящее время объемы производства "Гранд Кенди" несравнимо больше, чем в советские годы. Качество продукции компании соответствует самым высоким международным стандартам, благодаря чему она экспортируется во многие страны мира.
«Мы гордимся тем, что являемся наследниками столетних традиций армянского кондитерского дела», - говорит Карен Варданян.
С 2012 года «Гранд Холдингом» руководят сыновья Гранта Варданяна -  Микаел и Карен Варданяны.
Помимо предпринимательства, Карен Варданян реализует множество благотворительных проектов. Помогает медицинским учреждениям, социально необеспеченным семьям, семьям с детьми-инвалидами, детским домам, финансирует программы по репродукции населения. Осуществляет также программы по охране окружающей среды.
В 2019 году по проекту Карена Варданяна, под его непосредственным руководством и при совместном с Микаэлом Варданяном финансировании был спроектирован и построен Парк 2800-летия Еревана.
Карен Варданян с женой и тремя сыновьями живет и работает в Ереване, его любимые виды спорта – футбол и теннис.