«Չի կարող լինել խաղաղություն, որի հիմքում արդարությունը չէ»․ Նուբար Աֆեյանն ընդգծեց՝ գերիները պետք է վերադարձվեն, իսկ Ռուբեն Վարդանյանի մասին տարածվող կեղծ լուրերն անընդունելի են (Տեսանյութ)
27/09/2024 18:16
Բարերար Նուբար Աֆեյանն այսօր մասնակցում էր Սուրբ Աննա եկեղեցում միասնական աղոթքին՝ Բաքվի բանտում ապօրինի պահվող բոլոր հայ գերիների ու պատանդների, Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության տունդարձի համար։
Աղոթքից հետո լրագրողների հետ զրույցում Նուբար Աֆեյանն ընդգծեց՝ չի կարող լինել խաղաղություն, որի հիմքում արդարությունը չէ դրված։
«Ամենակարևոր բանը, որը պետք է անենք, արդարություն ապահովելն է՝ գերիների համար և այդ արդարության վրա հիմնված խաղաղություն ստեղծելը»,- ասաց Նուբար Աֆեյանը։
Նուբար Աֆեյանն ակնարկեց, որ Հայաստանի իշխանություններին էլ է  այդ անհրաժեշտության մասին բարձրաձայնել։
Անդրադառնալով Արցախի նախկին պետնախարար, բարերար Ռուբեն Վարդանյանի մասին հայտարարություններին (հնչել են Նիկոլ Փաշինայնի կողմից-խմբ․)՝ Նուբար Աֆեյանն ընդգծեց՝ 24 տարի աշխատել է Ռուբեն Վարդանյանի հետ, իր համար անընդունելի են նրա մասին տարածվող կեղծ լուրերը։
«Ինձ համար անընդունելի է, որ մեծ հայ, նվիրյալ Ռուբենին, որը հարյուրավոր միլիոններ է ծախսել բարերարության վրա, կարող է որևէ մեկն այպանել իբրև այլ ծրագրերի պատկանող անձի։ Նա Արցախ գնաց՝ անհանգիստ լինելով այնտեղ տիրող վիճակով, կյանքը վտանգի ենթարկեց»,- ընդգծեց Նուբար Աֆեյանը։

«Без справедливости не может быть мира»: Нубар Афеян подчеркнул, что пленных необходимо вернуть, а ложные новости о Рубене Варданяне недопустимы (Видео)
27/09/2024 19:21
Сегодня меценат Нубар Афеян принял участие в совместной молитве в церкви Святой Анны за возвращение на родину всех армянских пленных и заложников, а также военно-политического руководства Арцаха, незаконно удерживаемых в Бакинской тюрьме.
В беседе с журналистами после молитвы Нубар Афеян подчеркнул, что без справедливости не может быть мира.
«Самое главное, что мы должны сделать, это обеспечить справедливость для пленных и создать мир, основанный на этой справедливости», - сказал Нубар Афеян.
Нубар Афеян намекнул, что говорил об этой необходимости властям Армении.
Касаясь заявлений о бывшем госминистре Арцаха, филантропе Рубене Варданяне (озвучено Николом Пашинаином – ред.), Нубар Афеян подчеркнул, что он сотрудничал с Рубеном Варданяном 24 года, и ложные слухи о нем недопустимы.
"Для меня неприемлемо, чтобы кто-то мог оскорблять великого, преданного своему делу армянина Рубена, потратившего сотни миллионов на благотворительность, назвав его человеком, якобы принадлежащим к каким-то другим программам. Он поехал в Арцах, обеспокоенный ситуацией там, подверг свою жизнь опасности",- подчеркнул Нубар Афеян.