Իշխանությանը Մյուռոնօրհնեքի և Մայր տաճարի վերաօծման արարողությանը հրավիրելու հանգամանքը կապ չունի նրանց հրաժարականի պահանջի հետ․ Տեր Եսայի քահանա Արթենյան (Տեսանյութ)
Իշխանության ներկայացուցիչներին Մյուռոնօրհնեքի և Մայր տաճարի վերաօծման արարողությանը հրավիրելու հանգամանքը կապ չունի նրանց հրաժարականի պահանջի հետ, որը հնչեցրել է Եկեղեցին, լրագրողների հետ զրույցում, Մյուռոնօրհնեքի արարողության մեկնարկից առաջ, ասաց Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը ։
Ինչ վերաբերում է Սրբազան պայքարն առաջնորդող Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի կողմից Մյուռոնի օրհնության արարողությանը չմասնակցելուն, ապա դա, ինչպես նշեց Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը, նրա որոշումն է։
«ես առիթ չեմ ունեցել նրա հետ այդ մասին խոսելու, Բագրատ Սրբազանը, իբրև հայ եկեղեցու հոգևորական, ազատ է ինքը որոշելու»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ հոգևորականներին առանձին հրավերներ չեն ուղարկվել։

Отец Есаи Артенян: Обстоятельство приглашения властей на церемонию освящения святого Мира и переосвящения Кафедрального собора не имеет ничего общего с требованием об их отставке (Видео)
28/09/2024 18:39
Обстоятельство приглашения представителей власти на церемонию освящения Святого Мира и переосвящения Кафедрального собора не имеет ничего общего с требованием об их отставке, озвученным Церковью. Об этом в беседе с журналистами перед началом церемонии освящения Святого Мира заявил иерей Есаи Артенян.
Что касается неучастия в церемонии освящения Святого Мира руководящего Священным движением архиепископа Баграта Галстаняна, то это, как отметил отец Есаи Артенян, было его решение.
"У меня не было возможности поговорить с ним об этом. Баграт Србазан, как священнослужитель Армянской церкви, волен решать сам", - сказал он, добавив, что никаких отдельных приглашений духовенству не направлялось.