Նոր մեռոնով վերաօծված Մայր Տաճարն իր դռներն է բացում    հավատավոր ժողովրդի , ուխտավորների և այցելու հյուրերի առջև. Գարեգին Բ
29/09/2024 11:29
Նոր մեռոնով վերաօծված Մայր Տաճարն իր դռներն է բացում հավատավոր ժողովրդի , ուխտավորների և այցելու հյուրերի առջև. Գարեգին Բ
Այսօր Մայր Տաճարի վերաօծման արարողությունն է: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկորդը վերաօծման արարողության ժամանակ հայտարարեց, որ նոր մեռոնով վերաօծված Մայր Տաճարը վերստին իր դռներն է բացում հայաստանաբնակ և աշխարհասփյուռ  հավատավոր ժողովրդի , ուխտավորների և այցելու հյուրերի առջև:
«Նվիրական այս պահին մեր հոգում արձգանքում է մեծ մարգարեին՝ Աստվածատեր Մովսեսին ուղղված ամենակալ Տիրոջ խոսքը՝ սուրբ է այն տեղը, ուր կանգնած ես: Բարձյալի օրհնությամբ սուրբ է հայրենի մեր երկիրը, ուր ջրհեղեղից հետո Աստված ընդունեց Արարատի հովհանու ներքո Նոյ նավապետի առաջին ընծայաբերությունը և ուխտ հաստատեց մարդկության հետ ասելով՝  այլևս չեմ անիծի երկիրը մարդկանց գործերի համար, սուրբ է արարատյան այս երկիրը, ուր քաջազուն ու հայոց նահապետ Հայկը հաղթեց բռնակալ Բելին և խորտակեց չարի զորությունը »,ասաց կաթողիկոսը:

Эчмиадзинский кафедральный собор, повторно освященный Святым Миром, вновь открывает свои двери для прихожан — Гарегин II
29/09/2024 11:51
Сегодня состоится церемония повторного освящения Кафедрального собора. Католикос Всех Армян Гарегин II во время церемонии переосвящения сообщил, что Кафедральный собор, вновь освященный Святым Миром, вновь открывает свои двери для верующих, живущих в Армении и по всему миру, паломников и приезжих гостей.
«В эту столь важную минуту в нашей душе звучат слова Всемогущего Бога, обращенные к великому пророку, Боговидцу Моисею: Место, на котором ты стоишь, есть земля святая.
По благословению Всевышнего священна наша родная земля, где после потопа Бог принял первое приношение полководца Ноя на горе Арарат и заключил завет с человечеством, сказав: Я больше не буду проклинать землю за дела человека, священна эта Араратская земля, где храбрый и армянский прародитель армянского народа Айк победил тирана Бела и уничтожил силу зла», — сказал католикос.