Մեծ է ռիսկը, որ մեր սահմանների անմիջական հարևանությամբ նոր պայթյուն կլինի․ Աբրահամյան
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․ «Մերձավոր Արևելքում իրադարձություններ են տեղի ունենում, որոնք ուղղակի և անուղղակի ազդեցություն են ունենում Հայաստանի անվտանգային միջավայրի վրա:
Գլոբալ առումով դրանք Իրանի հետ առնչվող և, մեծ առումով, Իրանի դեմ գործողություններ են, որոնք բոլոր առումներով իրենց ազդեցություն են թողնելու Հարավային Կովկասում ուժերի հավասարակշռության վրա:
Պատահական չէ, որ Իսրայելի`միանգամից մի քանի երկրների տարածքում իրականացվող ռազմական օպերացիաների ֆոնին, Ադրբեջանը Իսրայելի հետ ռազմատեխնիկական նոր գործարք է կնքում, իսկ ադրբեջանական քարոզչական մեքենան նոր ակտիվություն է հաղորդում հակաիրանյան քաղաքականությանը:
Ադրբեջանի տարածքը, Իրանի դեմ իսրայելական տարբեր բնույթի և մասշտաբի օպերացիաների հարթակ է, որտեղից տարբեր շրջափուլերում հետախուզությունից մինչև կոնկրետ գործողությունների նախապատրաստման պրոցեսներ են գեներացվել և այն առավել վտանգավոր բնույթ կստանա Իրան-Իսրայել հարաբերությունների ուղիղ առճակատման պայմաններում:
Իսկ ներկայումս իրադրությունը, առանց չափազանցության, պայթյունավտանգ է:
Մեր ռեգիոնում պրոցեսները կտրուկ արագացել են և մեծ է ռիսկը, որը մեր սահմանների անմիջական հարևանությամբ նոր պայթյուն կլինի:
Իսկ թե դա ուղիղ առումով ինչպես կարտացոլվի Հայաստանի վրա կամ ով, ինչպես մեզ կներքաշի դրանում, կապված է մեծ թվով գործոններից»:

Процессы в нашем регионе ускорились, высок риск нового взрыва у наших границ — Абрамян
Депутат НС Армении Тигран Абрамян пишет: «На Ближнем Востоке происходят события, которые прямо и косвенно влияют на обстановку безопасности в Армении.
В глобальном масштабе это действия, связанные с Ираном и в основном против Ирана, которые всячески повлияют на баланс сил на Южном Кавказе.
Неслучайно на фоне военных операций Израиля на территории сразу нескольких стран Азербайджан подписывает новое военно-техническое соглашение с Израилем, а азербайджанская пропагандистская машина придает новую активность антииранской политике.
Территория Азербайджана является площадкой для израильских операций разного характера и масштаба против Ирана, на которой в разных фазах генерировались процессы от разведки до подготовки конкретных действий, и она станет более опасной в условиях прямой конфронтации ирано-израильских отношений.
И сейчас ситуация, без преувеличения, взрывоопасная.
Процессы в нашем регионе резко ускорились, и велик риск того, что в непосредственной близости от наших границ произойдет новый взрыв.