Իրանը ՀՀ-ն դիտարկում է նաև որպես դարպաս՝ դեպի ԵԱՏՄ շուկա մուտք գործելու համար. Իրանցի նախարար
Առինջում՝ Մուլտի Գոլդ առևտրի կենտրոնի հարևանությամբ այսօր բացվեց 10 000 քմ մակերեսով իրանական առաջին և ամենամեծ առևտրի կենտրոնն արտերկրում։
«Սա կարող է նոր էջ և նոր մեկնարկ լինել ՀՀ-ի և ԻԻՀ-ի տնտեսական հարաբերությունների մակարդակն առավել զարգացելու համար։ Այն փոխգործակցությունը, որ կձևավորվի այս կենտրոնում՝ լուսավոր ապագա և հորիզոններ կստեղծի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների համար»,-հայտարարեց ԻԻՀ Արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Սեյյեդ Մոհամմադ Աթաբաքը։
Նա նշեց, թե Իրանի և Հայաստանի միջև քաղաքական և տնտեսական լավ հարաբերությունները ԻԻՀ-ի համար հնարավորություններ են ստեղծում Հայաստանը դեպի ԵԱՏՄ շուկաներ մուտք գործելու դարպաս դիտարկելու համար։

Иран также рассматривает Республику Армения как ворота для выхода на рынок ЕАЭС — Иранский министр
Первый и крупнейший зарубежный торговый центр Ирана площадью 10 000 квадратных метров открылся сегодня в Ариндже, рядом с торговым центром Multi Gold.
«Это может стать новой страницей и новым стартом для дальнейшего развития уровня экономических отношений между Арменией и Ираном. Сотрудничество, которое будет формироваться в этом центре, создаст блестящее будущее и горизонты для представителей деловых кругов", - сказал министр промышленности, рудников и торговли Ирана Сейед Мохаммад Атабак․
Он отметил, что хорошие политические и экономические отношения между Ираном и Арменией создают возможности для Ирана рассматривать Армению как ворота на рынки ЕАЭС.
Было объявлено, что торговый центр не был бы построен, если бы не последовательные усилия бизнес-сообщества.