Այդ օրը հանդիպել է Էրդողանի հետ. ինչո՞ւ Փաշինյանն արհամարհեց Բայդենի «հրաժեշտի» ընդունելությունը. Միջազգայնագետ
30/09/2024 11:53
Միջազգայնագետ, Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Սուրեն Սարգսյանն «Ինչու Փաշինյանն արհամարհեց Բայդենի «հրաժեշտի» ընդունելությունը» վերտառությամբ գրառում է արել։
Ըստ նրա՝ ընդունելությանը չմասնակցելն անհարգալից վերաբերմունք էր հեռացող նախագահի հանդեպ:
«Ինձ մոտ հարց է առաջացել, թե ինչո՞ւ Փաշինյանը չմասնակցեց Բայդենի կազմակերպած հրաժեշտի ընդունելությանը՝ Նյու Յորքում: Ըստ ընդունված կարգի, ԱՄՆ նախագահը ընդունելության է հրավիրում ՄԱԿ անդամ պետությունների ղեկավարներին, ովքեր մասնակցում են ԳԱ նստաշրջանին:
Այս տարի հարյուրավոր երկրների ղեկավարներ մասնակցել են այս ընդունելությանը, որը տեղի է ունեցել Մետրոպոլիտեն թանգարում՝ սեպտեմբերի 25-ին՝ երեկոյան ժամը 18:00-ին:
Այդ օրը Փաշինյանը հանդիպել է Էրդողանի հետ, սակայն Էրդողանը, ավարտելով բոլոր հանդիպումները, մեկնել է ԱՄՆ-ից՝ չմասնակցելով ընդունելությանը:
Կարծում եմ՝ այդ ընդունելությանը չմասնակցելն անհարգալից վերաբերմունք էր հեռացող նախագահի հանդեպ: «Մեկա դու գնացող ես» մոտեցումը սխալ էր:
Բայդենին պետք է հանդիպեր, թեկուզ կարճատև զրույց ունենար: Էլ չեմ ասում, թե անձամբ ինչ աննախադեպ աջակցություն է ստացել հեռացող Բայդենի վարչակազմից:
Հաջորդ կարևոր պահը. մեր նախկին դեսպաններն ու նախարարներն էլ կփաստեն, որ հեռացող պաշտոնյաներն իրենց գործընկերներին հարցնում են՝ «I have limited time left in office. What can I do for you?»:
Իհարկե, այստեղ ԱՄՆ-ից կարելի է ինչ-որ բան խնդրել և ստանալ, ինչպես հաճախ արել են աշխարհի տարբեր առաջնորդներ, այդ թվում՝ մեր նախկին երեք վարչակազմերի ներկայացուցիչները: Իհարկե, նման բաների մասին Մակունցը պետք է գլխի գցեր Փաշինյանին, եթե, իհարկե, տեղյակ է տենց բաներից»,- Facebook-ում գրել է Սարգսյանը։

Политолог-международник: В тот день он встретился с Эрдоганом: почему Пашинян проигнорировал «прощальный» прием Байдена?
30/09/2024 13:28
Политолог-международник, директор Армянского центра американских исследований Сурен Саркисян написал пост под названием: «Почему Пашинян проигнорировал «прощальный» прием Байдена?»
По его словам, неучастие в приеме является неуважением к уходящему президенту.
«У меня возник вопрос, почему Пашинян не принял участия в «прощальном» приеме, организованном Байденом в Нью-Йорке. По традиции, президент США приглашает на прием глав государств-членов ООН, участвующих в сессии Генеральной Ассамблеи.
В этом году мероприятие, которое состоялось в музее "Метрополитен" вечером 25 сентября, посетили руководители сотен стран. В тот день Пашинян встретился с Эрдоганом, но Эрдоган, завершив все встречи, покинул США, не приняв участие в приеме.
Считаю, что отказ от участия в этом приеме было неуважительным отношением к уходящему президенту США. Подход "все равно ты уходишь" был неправильным.
Нужно было встретиться с Байденом, хотя бы для короткого разговора. Не говорю уже о беспрецедентной поддержке, которую он получил от уходящей администрации Байдена.
Следующий важный момент: наши бывшие послы и министры подтвердят, что уходящие должностные лица у своих коллег спрашивают: «I have limited time left in office. What can I do for you?»
Здесь, конечно, можно что-то попросить у США и получить, как это часто делали различные мировые лидеры, в том числе представители трех наших предыдущих администраций. Разумеется, Макунц должна была подсказать такие вещи Пашиняну, если, конечно, сама в курсе