Կարս-Գյումրի երկաթգիծը կարող է նոր դարպաս դառնալ երկու երկրների համար. ՀՀ ԱԳ փոխնախարարի հարցազրույցն՝ Anadolu-ին
30/09/2024 15:23
Հայկական կողմն ուրախ է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման դրական դինամիկայով, սակայն կարծում է, որ շատ ավելին կարելի է անել այդ ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը թուրքական Anadolu լրատվական գործակալությանը:
Լրատվական գործակալությունը նշում է, որ  Կոստանյանի այս դիրքորոշումը հաջորդում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Նյու Յորքում կայացած հանդիպմանը:
«Մենք ուրախ ենք Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման դրական դինամիկայով, բայց մենք հավատում ենք, որ շատ ավելին կարելի է անել՝ հատկապես, երբ խոսքը հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման, սահմանի բացման և դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին է»,–ասել է Վահան Կոստանյանը:
Կոստանյանը Հայաստանի և Թուրքիայի ղեկավարների հանդիպումը գնահատել է բավականին դրական քայլ՝ նկատելով, որ երկու երկրների ղեկավարները միմյանց դիրքորոշումները հասկանալու պատրաստակամություն են ցուցաբերել:
ԱԳ փոխնախարարը հիշեցրել է երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար սահմանի բացման վերաբերյալ պայմանավորվածության մասին, որը ձեռք էր բերվել 2022 թվականի հուլիսին Վիեննայում:
«Մենք ևս մեկ անգամ վերահաստատել ենք, որ հայկական կողմը պատրաստ է: Մենք կատարել ենք անհրաժեշտ բոլոր ենթակառուցվածքային և տեխնիկական նախապատրաստական աշխատանքները, և մենք պատրաստ ենք անցնել պայմանավորվածության իրականացմանը»,- ասել է հայ փոխնախարարը:
Ըստ Andolu-ի՝ Կոստանյանը լավատեսություն է հայտնել ապագա համագործակցության վերաբերյալ, մասնավորապես Գյումրի-Կարս երկաթուղու վերագործարկման հարցում: Նրա կարծիքով՝ դա տնտեսական օգուտներ կբերի ոչ միայն Հայաստանին և Թուրքիային, այլ նաև ավելի լայն տարածաշրջանին։
«Մենք գիտենք, որ լոգիստիկ շղթաներից շատերը ներկայումս արգելափակված են կամ պատշաճ չեն գործում, և Կարս-Գյումրի երկաթգիծը կարող է նոր դարպաս դառնալ Հայաստանի համար՝ դեպի Եվրոպա, Թուրքիայի համար՝ դեպի Կենտրոնական Ասիա, դեպի Չինաստան»,- ասել է նա՝հավելելով, որ շատ ավելին կարելի է անել, և դա կարելի է անել ավելի արագ:
Նա կրկնել է հայկական կողմի ուղերձը, որը փորձում են հասցնել թուրք տարբեր գործընկերներն. «Գործելու ժամանակը հիմա է: Մենք չպետք է ժամանակ կորցնենք»:

Железная дорога Карс-Гюмри может стать новыми воротами для обеих стран: интервью замминистра ИД Армении Anadolu
30/09/2024 16:43
Армянская сторона рада положительной динамике армяно-турецких отношений, но считает, что в этом направлении можно сделать гораздо больше.
Как передает Арменпресс, об этом в интервью турецкому информационному агентству Anadolu заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян.
Информационное агентство отметило, что позиция Костаняна продиктована встречей премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Нью-Йорке.
"Мы довольны положительной динамикой урегулирования армяно-турецких отношений, но считаем, что можно сделать гораздо больше, особенно когда речь идет о полном урегулировании отношений, открытии границы и установлении дипломатических отношений", - заявил Ваан Костанян.
Он оценил встречу лидеров Армении и Турции как весьма позитивный шаг, отметив, что лидеры обеих стран проявили готовность понять позиции друг друга.
Заместитель министра иностранных дел напомнил о соглашении по открытию границы для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов, которое было достигнуто в июле 2022 года в Вене.
"Мы еще раз подтвердили, что армянская сторона готова к этому. Мы завершили всю необходимую инфраструктурную и техническую подготовку и готовы приступить к реализации соглашения", - сказал замминистра Армении.
Anadolu пишет, что Костанян выразил оптимизм по поводу будущего сотрудничества, в частности, по возобновлению железнодорожного сообщения Гюмри-Карс. По его мнению, это принесет экономическую выгоду не только Армении и Турции, но и всему региону.
"Мы знаем, что многие логистические цепочки в настоящее время заблокированы или не функционируют должным образом, и железная дорога Карс-Гюмри может стать новыми воротами для Армении в Европу, для Турции в Среднюю Азию, в Китай", - сказал он, добавив, что можно сделать гораздо больше, и это можно сделать быстрее.
Он повторил месседж армянской стороны, который пытаются донести по различных турецких партнеров: "Пришло время действовать. Мы не должны терять времени".