Ամենավտանգավորը ոչ թե Նյու-Յորքի իրադարձություններն էին, այլ՝ երևանյան դատարկությունը. Վահե Հովհաննիսյան
30/09/2024 09:58
«ՄԱԿ-ից տպավորությունը տխուր էր. անիմաստ մի Հայաստան, որը հայտարարելով՝ ես հանձնվել եմ, չկամ, պարզում է սպիտակ դրոշ, որի վրա բոլորը թքած ունեն։ Չի ձևակերպում որևէ քաղաքական հարցադրում, ցույց չի տալիս իր հետ կատարվածի հանդեպ որևէ ընդվզում. աշխարհն ընդամենը արձանագրում է, որ տվյալ պետությունն ասելիք չունի։
Փոխարենը՝ քաղաքական հայտարարություն արվեց Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ և հետո։ Հայաստանը հաստատակամ-սողացող քայլերով գնում է դեպի թուրքական ազդեցության գոտի։ Ընդ որում, այստեղից էլ դեռ դրական պատասխան չկա։
Ամենավատը սակայն սա չէ
Եթե Հայաստանում կա սոցիալական շերտ, որը նրան կարող է ասել «Մեծարգո», ապա նա էլ ունի բարոյական իրավունք՝ գտնելու իր «մեծարգոյին»։ Ստացվում է, որ Էրդողանը հանձինս «մեծարգոների» շերտի Հայաստանում արդեն ունի իր սոցիալական հենարանը։ Արդյոք դա այդպե՞ս է։
Եվ ինչո՞վ է սրան հակազդում մնացյալ Հայաստանը։ Հանրային մոլորվածություն, սպառված ու որևէ լուրջ բանի անունակ քաղաքական վերնախավ։
Նյու-Յորքում հրապարակայնացվեց շատ վտանգավոր սցենար։ Ինչպե՞ս է դրան հակազդում հայաստանյան քաղաքական-հանրային վերնախավը։ Ոչնչով։ Հետևաբար, ամենավտանգավորը ոչ թե Նյու-Յորքի իրադարձություններն էին, այլ՝ Երևանյան դատարկությունը։
Սրա մասին ընդունված չէ խոսել, որովհետև շատերը դա անձնապես իրենց են վերագրում կամ շատերն ինտեգրված են այս կամ այն ձևաչափում ու հայավարի լռում են։ Բայց պրոբլեմը հենց սրա մեջ է, իսկ նժարին մեր պետությունն է։
Գործող վերնախավը, որը պետք է լիներ հակակշիռ՝ «մեծարգո» ասող շերտին, նույնիսկ չի կարողանում լայն հասարակությանը պարզ ներկայացնել, թե ի´նչ է սպասվում Հայաստանին և բոլորիս։ Սա պետք է անել ոչ թե ոտանավորի կամ հայհոյանքի ձևով, այլ՝ ռացիոնալ սցենարների, և լուծումներն էլ, դեմն առնելն էլ պետք է լինեն հստակ ծրագրերի տեսքով։ Միայն այդ կերպ կարթնանա հասարակությունը։ Հաջորդ քայլով պետք է հասնել այն բանին, որ պետական համակարգը, նույնիսկ՝ ՔՊ-ի մի զգալի մասը, նույնիսկ՝ այսօրվա «մեծարգոների» համայնքի մի մասը հասկանա, թե ո´ւր է տանում ընթացքը, ի վերջո նրանց մի զգալի մասը չի ուզում Հայաստանը տեսնել մեծ գաղթի և պատմական թրքացման մեջ։
Իսկ եթե այսպես շարունակվի, մենք դա մեր աչքերով տեսնելու ենք, ինչպես տեսանք Արցախի գաղթը։
Հայաստանում առաջիկա քաղաքական պրոցեսները պետք է լուծեն երկու խնդիր.
1. Ունենալ հստակ բովանդակություն՝ նյույորքյան թեզերին հակադիր հստակ թեզեր
2. Գնալ հանրային երկխոսության։ Ստեղծել միջավայր, որտեղ Հայաստանի թրքացման-վերացման կողմնակիցները կդառնան խիստ սահմանափակ մի շրջանակ։
3. Հայաստանի շուրջ մթնոլորտն էապես փոխվել է, իրավիճակը պահանջում է հայկական իդեաների ու տեսլականների էական խմբագրում։ Նոր Հայկական օրակարգը կարող է ձևակերպել միայն նոր վերնախավը, ինչն էլ կստեղծի նոր մթնոլորտ Հայաստանում։
Այսօրվա ձևաչափերով սա անել հնարավոր չէ։ Եվ ցանկացած ոք, ով սա հասկանալով շարունակում է լռել իր կոմֆորտում, ինքն իր չափով նպաստում է վատագույն սցենարներին։ Հայաստանյան դատարկությունը պետք է փոխել զարգացման նոր ծրագրերով։ Չանենք սա՝ չենք անելու՝ ոչինչ։
Վաղվանից հատվածաբար տպագրելու եմ իմ և Վարդան Օսկանյանի զրույցը, որտեղ լրիվ նոր տեսանկյուններից փորձել ենք քննարկել իրավիճակը և մեր անելիքը»։

Самым опасным были не события в Нью-Йорке, а ереванская пустота — Ваге Ованнисян
Член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян написал: «Впечатление от ООН было печальное: какая-то бессмысленная Армения, заявляющая: я сдалась, меня нет, поднимает белый флаг, на который всем плевать. Она не формулирует никакого политического вопроса, не выражает никакого протеста против того, что с ней произошло: мир лишь фиксирует, что данному государству нечего сказать.
Вместо этого во время и после встречи с Эрдоганом было сделано политическое заявление. Армения уверенно движется в сторону турецкой сферы влияния. При этом, положительного ответа и отсюда до сих пор нет.
Но это не самое худшее Если в Армении есть социальный слой, который может назвать его «многоуважаемым», то и он имеет моральное право найти своего «многоуважаемого». Получается, что у Эрдогана уже есть социальная поддержка в Армении со стороны «многоуважаемого» слоя. Так ли это?
И как этому противодействует остальная Армения? Общественное заблуждение, истощенная и ни на что серьезное не способная политическая элита.
Очень опасный сценарий был обнародован в Нью-Йорке. Как этому противостоит армянская политико-общественная элита? Никак. Поэтому самым опасным были не события в Нью-Йорке, а ереванская пустота.
Об этом не принято говорить, потому что многие приписывают это себе или многие интегрируются в тот или иной формат и молчат. Но проблема именно в этом, а на кону наше государство.
Действующая элита, которая должна была стать противовесом «многоуважаемому» слою, не способна даже внятно представить широкой публике, что ждет Армению и всех нас. Это должно делаться не в форме стишков или ругательств, а в виде рациональных сценариев, причем как решения, так и меры противодействия должны быть в форме четких планов. Только так общество проснется. Следующий шаг - добиться того, чтобы государственная система, даже значительная часть ГД, даже часть сегодняшней общины "многоуважаемых", понимали, куда ведет процесс, ведь значительная их часть не желает видеть Армению в великой миграции и исторической тюркизации.
И если так будет продолжаться, мы увидим это своими глазами, как видели депортацию Арцаха. Предстоящие политические процессы в Армении должны решить две проблемы:
1. Иметь четкое содержание, четкие тезисы, противоречащие Нью-Йоркским тезисам.
2. Перейти к публичному диалогу. Создать среду, в которой сторонники тюркизации-уничтожения Армении станут очень ограниченным кругом.
3. Атмосфера вокруг Армении существенно изменилась, ситуация требует существенной редактирования армянских идей и взглядов. Новую армянскую повестку может сформулировать только новая элита, которая создаст новую атмосферу в Армении.
Это невозможно с сегодняшними форматами. И любой, кто, понимая это, продолжает в своем комфорте молчать, способствует худшему сценарию развития событий. Пустота Армении должна быть заменена новыми программами развития. Если мы этого не сделаем, мы ничего не сделаем.
С завтрашнего дня я буду публиковать по частям разговор между мной и Варданом Осканяном, где мы попытались обсудить ситуацию и то, что нам следует делать, с совершенно новых точек зрения».