ՍԴ-ն ՀՀ սահմանադրությանը չհակասող է ճանաչել մի փաստաթուղթ, որն Ադրբեջանին հնարավորություն կտա բզկտել մեր սահմանները․ Արթուր Խաչատրյան (Տեսանյութ)
01/10/2024 18:34
Խորհրդարանում հայտարարությունների ժամին  ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանն, անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգի  սահմանադրականության  վերաբերյալ որոշմանն, ընդգծել է՝ ՍԴ-ն սահմանադրությանը չհակասող է ճանաչել մի փաստաթուղթ, որն ական է մեր պետության տակ։
«Այս փաստաթուղթն Ադրբեջանին հնարավորություն կտա բզկտել մեր սահմանները, Հայաստանի դեմ նոր հարձակում սկսել։ Սահմանազատման հիմնարար սկզբունքը չտեսած՝ ՍԴ-ն այն ճանաչել է սահմանադրությանը չհակասող։ Այս իշխանության նպատակն է ունենալ մի թուղթ, որ ասեն՝ գնում ենք խաղաղության, և այդ թուղթը հերթական հանգրվանն է»,- նշել է Խաչատրյանը։

Артур Хачатрян: КС признал документ, который позволит Азербайджану нарушать наши границы, не противоречащим конституции Республики Армения (Видео)
01/10/2024 18:59
В час заявлений в парламенте депутат НС Артур Хачатрян от фракции "Армения", ссылаясь на решение о конституционности положения о совместной деятельности Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения, подчеркнул, что КС признал документ, являющийся миной для нашего государства, не противоречащим Конституции.
«Этот документ даст Азербайджану возможность нарушить наши границы и начать новое нападение на Армению. Еще не видя основополагающего принципа демаркации, КС признал его не противоречащим конституции. Цель этих властей - иметь документ, в котором будет сказано, что мы идем к миру, и этот документ является очередной вехой", - отметил Хачатрян.