Հայաստանի այս իշխանությունը երկիրը տանում է ինքնիշխանության կորստի․ Տիգրան Աբրահամյան
«Հայաստանի իշխանությունների՝ հանրությանն իջեցվող կեղծ խաղաղասիրական օրակարգի, իսկ իրականում՝ խիստ անհամաչափ զիջողականության պայմաններում, Ադրբեջանը սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի հսկայական գնումներ է իրականացնում:
Ադրբեջանի նախագահն օրերս էլ հպարտորեն հայտարարում էր զինված ուժերի կարողությունների և պոտենցիալի կտրուկ մեծացման մասին՝ հատուկ նշանակության ուժերի, գրոհային ստորաբաժանումների նոր զորամիավորումների կազմավորումից մինչև սպառազինության մեծածավալ գնումներ:
Ի տարբերություն նախորդ շրջափուլերի, Ադրբեջանն իր ռազմական մատակարարումների ծավալը, տեխնիկական միջոցների տեսականին ու մոդելները հիմնականում պահում է գաղտնի: Իմ տպավորությամբ, Ադրբեջանի՝ 2021-24 թվականի մատակարարումների ծավալն էականորեն մեծ է, քան պայմանական 2017-2020 թվականներին:
Ինչպես 2020 թվականի պատերազմից հետո, այնպես էլ հիմա՝ որոշակի դիվանագիտական քողարկվածությամբ, Ադրբեջանը պնդում է, որ ուժի կիրառման միջոցով Հայաստանի հետ խնդիրներ լուծելու միջոցն իր օրակարգում է՝ նաև ընդգծելով, որ աշխարհում հարց լուծողը ոչ թե իրավունքն է, այլ ուժը: Սրան համընթաց, Ադրբեջանը նոր պահանջ է իջեցնում Հայաստանին՝ փորձելով հասնել մեր երկրի ապառազմականացմանը:
Զուգահեռ, Ադրբեջանը պարբերական տեղեկատվական հարձակումներ է գործում՝ փորձելով արտաքին լսարանին ցույց տալ, թե իբր  առաջնագծի տարբեր ուղղություններով Հայաստանը պարբերաբար հրադադարի ռեժիմի խախտումներ է թույլ տալիս:
Իսկ իրականում, զինանոցում ունենալով ռազմական գործիքակազմ, Ադրբեջանը մշտապես ակտիվ է պահում տեղեկատվական գերակայությունն ու Հայաստանին ագրեսոր ներկայացնելու իր մղումները՝ ըստ անհրաժեշտության, տարբեր մասշտաբների գործողություններ իրականացնելու համար:
Ի հեճուկս այս՝ Ադրբեջանի ագրեսիվ նկրտումներն ի ցույց դնող գործոնների, Հայաստանի իշխանությունն իր խոսույթով ու վարքագծով լեգիտիմացնում է Ադրբեջանի ապակառուցողական կեցվածքը, ինչն առավել վտանգավոր է դարձնում Ադրբեջանի հետագա պահվածքը:
Ադրբեջանի ու Թուրքիայի գլխավոր նպատակը ոչ թե ֆիզիկապես այս կամ այն հայկական շրջանի կամ տարածքի նկատմամբ առավելություն ստանալն է, դա մարտավարական հարց է, այլ Հայաստանին այնպիսի իրավիճակում դնելը, որի պայմաններում երկիրը, միգուցե, ֆորմալ պետականության խորհրդանիշներ կունենա, սակայն անմիջականորեն կհայտնվի թուրք-ադրբեջանական տանդեմի ուղիղ վերահսկողության տակ:
Այս պայմաններում նույնիսկ էական էլ չէ, թե որտեղով  է անցնում սահմանը կամ Թուրքիան ու Ադրբեջանն իրենց կապը որտեղով են ապահովում՝ միջանցքով, թե ճանապարհով: Հայաստանի այս իշխանության քաղաքական կուրսը երկիրը մղում է ինքնիշխանության կորստի, որի պայմաններում հայի գոյությունն ու ներկայությունը իր իսկ երկրում կդառնա խիստ ձևական»:

Депутат фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян в парламенте заявил: "Азербайджан осуществляет огромные закупки вооружения и военной техники в условиях ложной мирной повестки, представленной обществу властями Армении, а на самом деле - крайне непропорциональных уступок.
Несколько дней назад президент Азербайджана с гордостью заявил о резком увеличении возможностей и потенциала вооруженных сил: от формирования новых сил специального назначения и наступательных подразделений до масштабных закупок вооружения.
В отличие от предыдущих этапов, Азербайджан в основном держит в секрете объёмы своих военных поставок, номенклатуру и модели техники. По моему впечатлению, объёмы поставок Азербайджана в 2021-2024 годах значительно превышают объёмы традиционных поставок 2017-2020 годов.
Как и после войны 2020 года, так и сейчас, под определенной дипломатической маскировкой, Азербайджан настаивает на том, что способ решения проблем с Арменией путем применения силы стоит на его повестке дня, подчеркивая также, что не закон решает проблемы в мире, а сила. Наряду с этим, Азербайджан предъявляет Армении новые требования, пытаясь добиться демилитаризации нашей страны.
При этом Азербайджан проводит регулярные информационные атаки, пытаясь показать внешней аудитории, что Армения регулярно нарушает режим прекращения огня на разных направлениях линии фронта.
А в реалии, имея в своем арсенале военный инструментарий, Азербайджан постоянно активен в своем информационном превосходстве и стремлении представить Армению как агрессора, чтобы по мере необходимости проводить операции различного масштаба.
Вопреки этим факторам, показывающим агрессивные устремления Азербайджана, власти Армении своими речами и поведением легитимизируют деструктивную позицию Азербайджана, что делает будущее поведение Азербайджана еще более опасным.
Основная цель Азербайджана и Турции – не получить физическое преимущество над тем или иным армянским регионом или территорией, это тактический вопрос, а поставить Армению в ситуацию, когда страна, возможно, и будет иметь символы формальной государственности, но будет находиться непосредственно под прямым контролем турецко-азербайджанского тандема.
В этих условиях даже не важно, где проходит граница или где соединяются Турция и Азербайджан, через коридор или дорогу. Политический курс этих властей Армении подталкивает страну к потере суверенитета, при которой существование и присутствие армян в собственной стране станет весьма формальным».