Ադրբեջանն օկուպացված Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ նոր մեղադրանք է ներկայացրել
Ադրբեջանն օկուպացված Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը «պատմամշակութային հուշարձանների ոչնչացման» մեղադրանք է ներկայացրել: Այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևը:
Նա նաև հավելել է, որ ձերբակալվածների բոլոր իրավունքները «պաշտպանված» են, նրանցից յուրաքանչյուրն ունի մի քանի փաստաբան։
«Նրանցից յուրաքանչյուրն իրավունք ունի ծանոթանալու գործի նյութերին»,- ասել է Ալիևը:
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործեր է հարուցել օկուպացված Արցախի Հանրապետության նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարներից 15-ի նկատմամբ: 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած զանգվածային ռազմական ագրեսիայի հետևանքով նրանք ապօրինաբար կալանավորվել են, տարվել Բաքու։ Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել «ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման, օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումներ ու խմբավորումներ ստեղծելու, ահաբեկչության նպատակով վարժանքներ անցկացնելու համար»։

Азербайджан предъявил новое обвинение военно-политическому руководству оккупированного Арцаха
Азербайджан обвинил военно-политическое руководство оккупированной Республики Арцах в «уничтожении историко-культурных памятников». Об этом сообщил генеральный прокурор Азербайджана Кямран Алиев.
Он также добавил, что все права арестованных "обеспечиваются", у каждого из них есть несколько адвокатов.
"У каждого из них есть право ознакомиться с материалами дела", - Алиев.
Генеральная прокуратура Азербайджана возбудила уголовные дела против 15 бывших военных и политических лидеров оккупированной Республики Арцах. В результате массовой военной агрессии, осуществленной Азербайджаном против Республики Арцах в сентябре 2023 года, они были незаконно задержаны и вывезены в Баку. Им предъявлено обвинение в «терроризме, финансировании терроризма, создании не предусмотренных законом вооруженных формирований и группировок, проведении учений в целях терроризма».