ԱԱԾ-ն հորդորում է այսօր կայանալիք հավաքին զերծ մնալ իշխանությունը զավթելու, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու և այլ տեսակի կոչեր հնչեցնելուց
02/10/2024 13:47
ՀՀ ԱԱԾ-ն հաղորդագրություն է տարածել, որում, մասնավորապես, նշված է.
«ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն, ելնելով ՀՀ սահմանադրական կարգը պահպանելու, անձի կամ կազմակերպության իրավունքները, ազատությունները կամ օրինական շահերը կամ հասարակության կամ պետության օրինական շահերը պաշտպանելու առաքելությունից, հորդորում է ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներին 2024 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Երևան քաղաքի Հանրապետության հրապարակում նախատեսվող հանրահավաքի ընթացքում զերծ մնալ իշխանությունը զավթելու, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու, անձի կամ անձանց խմբի նկատմամբ որևէ հանգամանքով պայմանավորված բռնություն գործադրելու, իշխանության ներկայացուցչին դիմադրություն ցույց տալու հրապարակային կոչեր հնչեցնելուց կամ դրանց կատարմանն ուղղված գործողություններ ձեռնարկելուց՝ նախազգուշացնելով, որ տիրապետում է օպերատիվ իրավիճակին, և իրեն վերապահված ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ ի զորու է չեզոքացնել ՀՀ ներքին անվտանգության խաթարմանն ուղղված գործողությունները:
Միաժամանակ, վերահաստատելով, որ ՀՀ սահմանադրական կարգին ու պետության անվտանգությանը սպառնացող ցանկացած գործողություն հանգեցնելու է համապատասխան քրեաիրավական հետևանքների, հավաքի մասնակից քաղաքացիներին հորդորում ենք դրսևորել իրավահպատակ վարքագիծ և չտրվել սադրիչ գործողությունների»։

В ходе сегодняшнего собрания СНБ призывает воздержаться от захвата власти, насильственного свержения конституционного строя и других призывов
СНБ Армении распространило заявление, в котором, в частности, говорится:
«Служба национальной безопасности Республики Армения, исходя из миссии по поддержанию конституционного строя Республики Армения, защите прав, свобод или законных интересов человека или организации, а также законных интересов общества или государства», призывает представителей оппозиционных политических сил воздерживаться от призывов к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя во время митинга, запланированного на 2 октября 2024 года на площади Республики в Ереване, воздержаться от призывов к применению насилия в отношении лица или группы лиц, обусловленного какими-либо обстоятельствами, публичных призывов оказать сопротивление представителю власти или предпринять действия, направленные на их выполнение, предупреждая, что владеют оперативной ситуацией и с использованием всего предоставленного структуре инструментария способны нейтрализовать действия, направленные на подрыв внутренней безопасности Республики Армения.
В то же время, подтверждая, что любое действие, угрожающее конституционному строю и безопасности государства РА, приведет к соответствующим уголовно-правовым последствиям, мы призываем граждан, участвующих в митинге, проявлять законопослушное поведение и не поддаваться провокациям».