Հայաստանի վարած արտաքին քաղաքականությունը կոմպլեմենտար չէ, բալանսավորված արտաքին քաղաքականություն է. Փաշինյան (Տեսանյութ)
02/10/2024 17:11
Ես ինքս եմ ասել, որ ՀՀ-ի վարած արտաքին քաղաքականությունը կոմպլեմենտար չէ, բալանսավորման և բալանսավորված արտաքին քաղաքականություն է, ԱԺ-ում  հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց՝ դիտարկում են այլ շերտ ևս, որը վերաբերում է տարածաշրջանին։
«Երբ 3+3 ձևաչափով մեր մասնակցության հարցն էր որոշվում, մենք որոշեցիքն մասնակցել, ինչը քննադատվեց, բայց դա ճիշտ որոշում էր»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով Իրանի հետ ՀՀ հարաբերություններին՝ Փաշինյանը նշեց, որ դրանք բնականոն են և «քաղաքական որոշման արդյունք և հետևանք չեն»։
«Նույնը կարող ենք ասել Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունների մասին, և մեր քաղաքականությունն ուղղված է Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելուն»,-ասաց Փաշինյանը։
«Ճիշտ ռելսերի վրա արտաքին քաղաքականություն ենք վարում, մենք չենք մերժում որևէ ուղղությամբ որևէ հարաբերություն, բայց որոշակի ուղղություններում զարգացումներն ավելի ակտիվ են»,-հավելեց նա։

Внешняя политика Армении не является комплементарной, это сбалансированная внешняя политика — Пашинян
02/10/2024 17:49
Я сам говорил, что внешняя политика, проводимая Республикой Армения, не является комплементарной, это уравновешивающая и сбалансированная внешняя политика, заявил в Национальном Собрании премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он отметил, что они рассматривают еще один слой, который относится к региону.
"Когда решался вопрос нашего участия в формате 3+3, мы решили участвовать, что подверглось критике, но это было правильное решение", - сказал он.
Что касается отношений Армении с Ираном, Пашинян отметил, что они нормальные и «не являются результатом или следствием политического решения».
"То же самое можно сказать и о наших отношениях с Грузией, и наша политика направлена ​​на нормализацию отношений с Турцией и Азербайджаном", - сказал Пашинян.
"Мы ведем внешнюю политику в правильном направлении, ни от каких отношений не отказываемся, но развитие по определенным направлениям идет более активно", - добавил он.