Գագիկ Մելքոնյանի դեմ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել՝ ատելություն, խտրականություն, թշնամանք քարոզելու համար
02/10/2024 16:35
Սույն թվականի սեպտեմբերի 10-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Մելքոնյանը հարցազրույցի ընթացքում հնչեցրել է արտահայտություններ՝ ընդդեմ արցախցիների, որոնք առերևույթ պարունակել են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված արարքի հատկանիշներ, այն է՝ անձանց նկատմամբ էթնիկական ծագումով և քաղաքական հանգամանքերով պայմանավորված ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսք, որոնք կատարվել են զանգվածային լրատվության միջոցի օգտագործմամբ։
Մասնավորապես, հարցազրույցի ընթացքում Գուրգեն Մելքոնյանը հնչեցրել է հետևյալ արտահայտությունները (մեջբերվում է բառացի)՝ «Իրենց (արցախցիների) շենքը (Արցախի Հանրապետության ներկայացուցչության շենք) էնտեղ ա, իրանք թող ապրեն իրանց համար, թող աշխատեն, բայց մեր երկրի գործերին չխառնվեն, չխառնվեն։ Էս ա խնդիրը (…) », « (…) Արցախը իրանց (արցախցիների) երկիրն էր։ Արցախը հանձնեցին, էկան էստեղ։ Հիմա թող իրանց հյուրի նման պահեն, ոչ թե ուզենան տանտեր դառնան։ Առանց էդ էլ քսան տարի տանտեր են եղել, դրա համար էս երկիրը էս վիճակին ա (…) » և այլն։
Այս դեպքով պայմանավորված «Արմ Կոնսուլ» փաստաբանական գրասենյակը ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Մելքոնյանի դեմ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված առերևույթ հանցագործության հատկանիշների առկայության հիմքով։

Против Гагика Мелконяна представлено сообщение о преступлении за пропаганду ненависти, дискриминации, вражды
Адвокатская контора «АРМ консул» представила генеральному прокурору Республики Армения сообщение о преступлении, совершенном депутатом парламентской фракции «Гражданский договор» Гургена (Гагик) Мелконяна на основании наличия признаков преступления, предусмотренного пунктом 3 части 2 статьи 329 Уголовного кодекса Республики Армения.
В заявлении, опубликованном адвокатской конторой, отмечается, что 10 сентября сего года депутат парламентской фракции «Гражданский договор» Гурген Мелконян в ходе интервью озвучил высказывания против арцахцев, которые содержали признаки деяния, предусмотренного пунктом 3 части 2 статьи 329 Уголовного кодекса Республики Армения, а именно публичное выступление, направленное на разжигание или пропаганду ненависти, дискриминации, нетерпимости или вражды в отношении лиц, обусловленное этническим происхождением и политическими обстоятельствами, которое было совершено с использованием средств массовой информации.
В частности, в ходе интервью Гурген Мелконян озвучил следующие фразы: «Их здание (здание представительства Республики Арцах) находится там, пусть они живут для себя, пусть работают, но не вмешиваются в дела нашей страны, не вмешиваются. Это проблема ( ... ), ( ... ) Арцах был их страной. Они сдали Арцах, теперь они здесь. Пусть ведут себя как гости, а не пытаются хозяйничать. Они и без того двадцать лет были хозяевами, поэтому эта страна в таком состоянии ( ... )» и так далее.