2018-ի հոկտեմբերի 2-ը ՀՀ նորագույն պատմության մեջ կմնա որպես ՀՀ ինքնիշխանության վրա հարձակման օր. Էդուարդ Շարմազանով
02/10/2024 10:15
ՀՀԿ ԳՄ անդամ, ԱԺ նախկին փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գնահատմամբ` 6 տարի առաջ Նիկոլ Փաշինյանը բացեց ոչ թե ԱԺ, այլ` Հայաստանի դարպասները թշնամիների առաջ։
Նրա խոսքով` 2018-ի հոկտեմբերի 2-ը ՀՀ նորագույն պատմության մեջ կմնա որպես ժողովրդավարության և ՀՀ ինքնիշխանության վրա հարձակման օր:
«Այդ օրը տեղի ունեցավ աննախադեպ հակաօրինական ճնշում և շանտաժ ՀՀ խորհրդարանը նկատմամբ:
«Կա՛մ ես կլինեմ վարչապետ, կա՛մ Հայաստանը վարչապետ չի ունենա» շանտաժը երկրին պարտադրած, իշխանությունը զավթած անձը պաշարեց Ազգային ժողովը:
Որևէ միջազգային կառույց ու դեսպանատուն ծպտուն անգամ չհանեց։
Սա ՀՀ Սահմանադրության և օրենքի ոտնահարում էր, որի համար ուշ թե շուտ պատասխանատուները պետք է կանգնեն օրենքի առաջ:
Հանրապետական մեծամասնություն ունեցող խորհրդարանը ճնշումների ներքո ցրվեց, և ճանապարհ բացվեց Արցախի ադրբեջանացման ու Հայաստանի թրքացման համար։
Եվ Նիկոլը բերեց պատերազմ, պարտություն և աղետ։
Մինչդեռ, 2018-ի հոկտեմբերին նա համոզում էր, թե Ազգային ժողովն է խանգարում, որպեսզի երկիրը զարգանա:
Ժողովուրդը լսեց նրա ստերն ու բացեց Հայաստանի դարպասները ներսից՝ ներքին թշնամու ու թուրքի առաջ»,- Facebook-ում գրել է նա:

2 октября 2018 года останется в новейшей истории Республики Армения как день посягательства на суверенитет Республики Армения — Эдуард Шармазанов
По мнению члена Верховного органа РПА, бывшего вице-спикера НС Эдуарда Шармазанова, 6 лет назад Никол Пашинян открыл ворота Армении не в НС, а врагам.
По его словам, 2 октября 2018 года останется в современной истории РА как день посягательства на демократию и суверенитет РА.
"В этот день имело место беспрецедентное незаконное давление и шантаж в отношении парламента РА.
«Либо я буду премьер-министром, либо в Армении не будет премьер-министра» - шантажом захвативший власть, захватил Национальное собрание.
Ни одна международная организация или посольство не высказалось.
Это было нарушением Конституции и закона РА, за которое рано или поздно виновные должны предстать перед законом.
Под давлением парламент с республиканским большинством был разогнан, и открылся путь к азербайджанизации Арцаха и тюркизации Армении.
А Никол принес войну, поражение и катастрофу.
Между тем в октябре 2018 года он был убежден в том, что Национальное собрание мешает стране развиваться.
Народ выслушал его ложь и открыл ворота Армении изнутри, перед внутренним врагом и турком", - написал он в Facebook.