Հորս հատուկ խցում են տեղավորել, 48 ժամ թույլ չեն տվել ջուր խմել և ստիպել են ժամեր շարունակ մնալ ոտքի վրա․ Ռուբեն Վարդանյանի որդին մանրամասներ է հայտնել
03/10/2024 14:52
Ֆրանսիական հեղինակավոր Le Point պարբերականը «Աշխարհն աչք է փակել Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտումների վրա» խորագրով հարցազրույց է հրապարակել Ռուբեն Վարդանյանի որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի հետ:
Le Point-ի նախաբանի և հարցազրույցի հայերեն թարգմանությունը կրճատումներով՝ ստորև։
«Լեռնային Ղարաբաղի նախկին բնակիչների համար այս օրերին տխուր տարելից է: Մեկ տարի առաջ Ադրբեջանն իր տիրապետության տակ առավ հայկական անկլավը և նրա մայրաքաղաք Ստեփանակերտը՝ մոտ 120.000 մարդու պարտադրելով աքսորման։ Մի քանի հայ քաղաքական առաջնորդներ, այդ թվում՝ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ձերբակալվել են ադրբեջանականզինված ուժերի կողմից: Ձերբակալվելով 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Լաչինի միջանցքում, որը նախկինում ծառայել է որպես միակ անցակետը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև, Ռուբեն Վարդանյանն արդեն մեկ տարի է, ինչ կալանավորված է Ադրբեջանում, որտեղ նա սպասում է ենթադրյալ դատավարությանը, որն անընդհատ հետաձգվում է:  Նրա որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը, տագնապի ազդանշան է հնչեցնում և խնդրում է միջազգային հանրությանը ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա, որպեսզի վերջինս ազատ արձակի հայ բանտարկյալներին»:
-Ձեր հոր մասին նոր տեղեկություններ ունե՞ք:
-Հայրս ձերբակալվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ևս յոթ հոգու հետ: Լուրն իմացանք սոցիալական ցանցերից։ Դա շոկ էր։ Մենք չենք կարող գնալ նրան տեսակցելու, բայց երբեմն խոսում ենք նրա հետ հեռախոսով և հաղորդագրություններ ենք ստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով: Վերջին անգամ ես խոսել եմ նրա հետ նախորդ շաբաթ:
-Նրա առողջական վիճակն ինչպե՞ս է:
-Ապրիլի սկզբին հայրս հացադուլ էր սկսել։ Նրա որոշման մասին մենք իմացանք միայն երկու շաբաթ անց, քանի որ նա այդ ժամանակ գտնվում էր մեկուսարանում՝ առանց արտաքին աշխարհի, այդ թվում՝ այնտեղ գտնվող իր փաստաբանի հետ հաղորդակցվելու հնարավորության։ Մեր միջազգային փաստաբաններին չի թույլատրվում այցելել նրան։ Հորս հատուկ խցում են տեղավորել. նրան 48 ժամ թույլ չեն տվել ջուր խմել և ստիպել են ժամեր շարունակ մնալ ոտքի վրա, ինչը միջազգային կոնվենցիաների համաձայն՝  խոշտանգման դրսևորում է համարվում։ Ահա թե ինչու մենք խնդիրը ներկայացրինք ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողիուշադրությանը: Միջազգային ճնշման ներքո Ադրբեջանի իշխանությունները վերջապես համաձայնեցին նրան հնարավորություն տալ՝ հարազատներին զանգահարելու։ Մայրս կարողացել էր հեռախոսով խոսել նրա հետ և համոզել, որ դադարեցնի հացադուլը։
-Ե՞րբ է նախատեսվում նրա դատավարությունը։
-Սա մեզ համար ամենամտահոգիչ հարցերից մեկն է: Դատավարությունը պետք է կայանար 2024 թվականի հունվարին։ Այն նախ կամայականորեն հետաձգվեց մինչև մայիս, հետո ևս մեկ անգամ հետաձգվեց։ Այժմ նախատեսվում է, որ այն պետք է անցկացվի հոկտեմբերին, բայց մենք որևէ երաշխիք չունենք, որ այն կրկին չի հետաձգվի։ Սովորաբար արգելվում է անձին ամիսներ շարունակ պահել կալանքի տակ՝ առանց հստակ մեղադրանքի։ Բայց, ցավոք, մենք գիտենք այն երկրի գործելաոճը, որտեղ բանտարկված է իմ հայրը…
Հայերն ու ադրբեջանցիները պետք է սովորեն համագոյակցել, որովհետև մենք հարևաններ ենք և հարևաններենք մնալու։ Բայց դա չի կարելի իրականացնել ուժի կիրառմամբ ու սպառնա։
-COP29-ը՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանը, պետք է անցկացվի նոյեմբերին Ադրբեջանում։ Ի՞նչ ուղերձ կցանկանայիք հղել օտարերկրյա առաջնորդներին, ովքեր կայցելեն Բաքու:
-Ինչպե՞ս կարելի է COP-ը վստահել նավթային պետությանը, որի արտահանման եկամուտների 90%-ը ստացվում է նավթից, որի քաղաքականությունը հիմնված է որքան հնարավոր է՝ ավելի շատ գազ և նավթ արդյունահանելու վրա, և որը, միևնույն ժամանակ, ամբողջությամբ ոտնահարում է մարդու իրավունքները: Իմ կարծիքով, մենք չենք կարող տարանջատել կլիմայական արդարությունն ու մարդու իրավունքները։ Այդ երկուսը փոխկապակցված են: Եթե ​​մենքցանկանումենք լուրջ վերաբերմունքի արժանանալ զարգացող երկրների կողմից, որոնք իրենց ուշադրության կենտրոնում են պահում COP-ի նման կոնֆերանսները, որպեսզի տեսնեն, թե ինչ կարելի է անել, մենք պետք է պահանջենք հյուրընկալող երկրներից, որ վերջիններս մանրամասն ներկայացնեն իրավիճակը: Հուսով եմ, որ մյուսները կհետևեն Փարիզի քաղաքապետ տիկին Իդալգոյի օրինակին, որը հրապարակավ ասաց, որ ինքը չի գնա COP՝ Ադրբեջանի վարքագծի պատճառով։ Այս պահից սկսած մինչևնոյեմբեր մենք հնարավորություն ունենք ճնշում գործադրելու Բաքվի վրա։
-Արդյո՞ք միջազգային հանրությունը չափազանց ներողամիտ է Ադրբեջանի նկատմամբ:
-Ադրբեջանն աշխարհում ազատության ամենացածր ցուցանիշն ունեցող երկրներից մեկն է։ Ըստ FreedomHouse-ի՝ նրա ազատության ինդեքսը 100 հնարավորից 7-ն է։ Մեծ տերություններից Ֆրանսիան միակն էր, որ պատասխանատվության կանչեց Բաքվի ռեժիմին։ Այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Միացյալ Թագավորությունը և Գերմանիան, ազդեցություն ունեն տարածաշրջանի վրա: Նրանք պետք է անեն շատ ավելին, քան արել են նախկինում»:

Моего отца поместили в специальную камеру: ему в течение 48 часов не разрешали пить воду и заставляли часами стоять на ногах — Сын Рубена Варданяна рассказал подробности
03/10/2024 15:05
Престижное французское издание LePoint опубликовало интервью с сыном Рубена Варданяна Давидом Варданяном под заголовком «Мир закрыл глаза на этнические чистки, проводимые в Нагорном Карабахе». Ниже приводится предисловие и интервью Ле Пойнт с некоторыми сокращениями.
«Для бывших жителей Нагорного Карабаха эти дни – печальная годовщина. Год назад Азербайджан взял под свой контроль армянский анклав и его столицу Степанакерт, вынудив около 120 000 человек покинуть страну. Несколько политических лидеров Армении, в том числе бывший госминистр Рубен Варданян, были арестованы азербайджанскими вооруженными силами. Арестованный 27 сентября 2023 года в Лачинском коридоре, который ранее служил единственным пунктом пересечения границы между Арменией и Нагорным Карабахом, Рубен Варданян уже год находится в заключении в Азербайджане, где ожидает предполагаемого суда, который неоднократно откладывается. Его сын Давид Варданян бьет тревогу и просит международное сообщество оказать давление на Азербайджан, чтобы тот освободил армянских пленных.
Есть ли у вас новая информация о вашем отце?
Моего отца арестовали 27 сентября 2023 года вместе с семью другими людьми. Новость мы узнали из социальных сетей. Это был шок. Мы не можем поехать иповидать его, но иногда разговариваем с ним по телефону и получаем сообщения через Международный комитет Красного Креста. Последний раз я разговаривал с ним на прошлой неделе.
Каково состояние его здоровья?
В начале апреля отец начал голодовку. О его решении мы узнали только через две недели, так как тогда он находился в одиночной камере без возможности общения с внешним миром, в том числе со своим находящимся там адвокатом. Нашиммеждународным юристам не позволяют его посещать. Моего отца поместили в специальную камеру: ему в течение 48 часов не разрешали пить воду и заставляли часами стоять на ногах, что, согласно международным конвенциям, считается формой пытки. Вот почему мы представили проблему к сведению специального докладчика ООН. Под международным давлением власти Азербайджана наконец согласились дать ему возможность позвонить родственникам. Моя мать смогла поговорить с ним по телефону и убедить его прекратить голодовку.
Когда намечается суд над ним?
Для нас это один из самых беспокоящих вопросов. Суд должен был состояться в январе 2024 года. Сначала его произвольно отложили до мая, затем отложили еще раз. Сейчас планируется, что он будет проведён в октябре, но у нас нет никаких гарантий, что его не перенесут снова. Обычно запрещается держать человека под стражей в течение нескольких месяцев без предъявления четкого обвинения. Но, к сожалению, мы знаем образ действий страны, где находится мой отец...
Армяне и азербайджанцы должны научиться сосуществовать, потому что мы соседи и останемся соседями. Но это нельзя реализовать посредством применения силы и угроз.
29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климатаCOP29, пройдет в ноябре в Азербайджане. Какое послание Вы хотели бы передатьзарубежным лидерам, которые посетят Баку?
Как может доверять проведение СОР нефтяному государству, которое получает 90% своих экспортных доходов от нефти, чья политика основана на добыче как можно большего количества газа и нефти и которое в то же время полностью нарушает права человека? По моему мнению, мы не можем разделить климатическую справедливость и права человека. Эти два понятиявзаимосвязаны. Если мы хотим, чтобы к нам серьезно относились развивающиеся страны, которые уделяют особое внимание таким конференциям как СОР, чтобы увидеть, что можно сделать, нам нужно потребовать от принимающих стран, чтобы они детально представляли ситуацию. Я надеюсь, что другие последуют примеру мэра Парижаг-жи Идальго, которая публично заявила, что не пойдет на СОР из-за поведения Азербайджана. Начинаяс этого момента и до ноября, у нас есть возможность оказать давление на Баку.
Не относится ли международное сообщество к Азербайджану слишком снисходительно?
Азербайджан входит в число стран с самым низким индексом свободы в мире. По данным FreedomHouse, ее индекс свободы составляет 7 из 100 возможных. Среди великих держав Франция была единственной, кто призвал бакинский режим к ответственности. Такие страны, как Соединенные Штаты Америки, Великобритания и Германия, имеют влияние на регион. Онидолжны делать гораздо больше, чем делали раньше».