Այն կետերը, որոնք արդեն իսկ համաձայնեցված են, առնվազն բավարար են Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու համար. ԱԳ փոխնախարար
03/10/2024 12:19
ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը վստահեցնում է՝ խաղաղության պայմանագրի բովանդակությունը հանրությունից չի թաքցվում։
«Այս գործընթացը թափանցիկ է, մենք մշտապես տեղեկացնում ենք գործընթացների մասին, բոլոր հանդիպումների վերաբերյալ տրվում են համապատասխան մամուլի հաղորդագրություններ, բովանդակության մասին մշտապես տեղեկացվում է թե վարչապետի, թե ԱԳ նախարարի կողմից»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Կոստանյանի խոսքով՝ այն կետերը, որոնք արդեն իսկ համաձայնեցված են, Հայաստանը կարծում է, որ առնվազն բավարար են երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու ու մնացյալ հարցերի վերաբերյալ քննարկումները շարունակելու համար։
Հարցին՝ ինչո՞ւ Ադրբեջանը չի համաձայնում Հայաստանի այս տարբերակին, պատճառը ՀՀ Սահմանադրությո՞ւնն է՝ ԱԳ փոխնախարարն ընդգծեց՝ Սահմանադրությունն ու սահմանադրական փոփոխությունները մեր ներքին գործընթացներն են։
«Այն մտահոգություններին, որոնց մասին պաշտոնական Բաքուն բարձրաձայնում է, ըստ էության, արդեն իսկ պատասխան հնչել է, սահմանազատման կանոնակարգի հաստատման փուլում ՍԴ-ն տվել է մեկնաբանություններ, որոնք ցույց են տալիս, որ Բաքվի կողմից բարձրաձայնվող մտահոգությունները որևէ աղերս չունեն իրականության հետ»,- նշեց Կոստանյանը։

Те пункты, которые уже согласованы, как минимум достаточны для установления дипломатических отношений между Арменией и Азербайджаном — Замглавы МИД Армении
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян уверяет, что содержание мирного договора не скрыто от общественности.
"Этот процесс прозрачен, мы постоянно информируем о процессах, по всем встречам выпускаются соответствующие пресс-релизы, содержание постоянно информируется и премьер-министром, и министром иностранных дел", - сообщил он журналистам.
По словам Костаняна, Армения считает, что уже согласованных пунктов как минимум достаточно для установления дипломатических отношений между двумя странами и продолжения обсуждения оставшихся вопросов.
На вопрос: Почему Азербайджан не согласен с этим предложением Армении? Может причина в Конституции Республики Армени? Заместитель министра иностранных дел подчеркнул, что Конституция и конституционные поправки – это наши внутренние процессы.
"Опасения, высказанные официальным Баку, уже получили ответы: в процессе утверждения регламента комиссий по демаркации, Конституционный суд дал комментарии, которые показывают, что опасения, высказанные Баку, не имеют ничего общего с реальностью", - отметил Костанян.