Հիմնանորոգման անվան տակ կարող են փակել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի մշտական ցուցադրությունը․ Հայկ Դեմոյան
04/10/2024 17:10
Պատմական գիտությունների դոկտոր, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը մտահոգություններ ունի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի և թանգարանի հիմնանորոգման՝ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնության վերաբերյալ։
«ՀՑԹԻ տնօրինությանը` հանկարծ չփորձե՛ք հիմնավերանորոգման անվան տակ ինքնագլուխ փոփոխել թանգարանի մշտական ցուցադրությունը»,- ֆեյսբուքյան իր էջում ահազանգել է ցեղասպանագետը։
168.am-ի հետ զրույցում Հայկ Դեմոյանը պարզաբանել է իր մտահոգության պատճառները․ «Դեռ անցյալ տարի բավական լուրջ աղբյուրից ունեի ահազանգ՝ հետևյալ ձևակերպմամբ, որ միգուցե վերանորոգման անվան տակ անորոշ ժամանակով փակվի բուն ցուցադրությունը (թեև հնարավոր է՝ գիտաշխատողները գնան աշխատանքի)։ ՀՑԹԻ նորընտիր տնօրենի վերջին մամուլի ասուլիսից հետո նոր մտահոգություններ են ի հայտ եկել։ Նախ՝ նա չի հիմնավորում ժամկետները․ այնտեղ բավականին մշուշոտ էր ձևակերպումը, թե մենք կանենք ինչ-ինչ աշխատանքներ, կբացենք 110-ամյակին, հետո նորից թանգարանի ներսում կշարունակվեն հիմնավերանորոգման աշխատանքները։
Այո՛, խնդիրներ կան ու եղել են թանգարանում, բայց դրանք միշտ լուծվել են հընթացս, արտաբյուջետային միջոցների հաշվին: Բայց հիմնավոր կերպով արվել են աշխատանքներ 2013-2014 թվականին․ ի դեպ, այդ նույն նախագծային ինստիտուտն է, որը եկել է, գնահատել է։ Ավելին՝ 2019-2023թթ․ ընթացքում հենց ԿԳՄՍ նախարարությունը երկու խոշոր գումար է հատկացնում թանգարան-ինստիտուտին՝ Հարություն Մարությանի դիմումի համաձայն՝ ճիշտ նույն խնդիրները լուծելու համար»,- ասել է Դեմոյանը։
Հայկ Դեմոյանը խնդրահարույց է համարում հարյուր միլիոնավոր դրամների հատկացումից հետո դարձյալ շուրջ 2 միլիոն դոլարին համարժեք գումարի հատկացումն ինստիտուտին՝ հենց նույն խնդիրները լուծելու համար։

Постоянная экспозиция Музея-института Геноцида армян может быть закрыта под предлогом ремонта — Айк Демоян
Доктор исторических наук, бывший директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян обеспокоен капитальным ремонтом Музея-института  и Мемориала памяти жертвам Геноцида армян по инициативе Министерства образования, науки, культуры и спорта.
"Руководству Музея-института Геноцида армян: не пытайтесь по собственной инициативе изменить постоянную экспозицию музея под предлогом фундаментальной реконструкции", - предупредил геноцидолог на своей странице в Facebook.
В беседе с 168.am Айк Демоян уточнил причины своего беспокойства. "В прошлом году я получил предупреждение от серьезного источника о том, что сама выставка может быть закрыта на неопределенный срок под предлогом реконструкции (хотя не исключено, что сотрудники будут ходить на работу).
После недавней пресс-конференции новоизбранного директора Музея-института Геноцида армян возникли новые опасения. Во-первых, он не обосновывает сроки. Там была довольно расплывчатая формулировка, что мы сделаем какие-то работы, откроемся к 110-летию, а потом внутри музея продолжатся ремонтные работы.
Да, проблемы в музее есть и были, но они всегда решались за счет внебюджетных средств. Но в 2013-2014 годах работы были проведены основательно: кстати, это тот же проектный институт, который пришел и оценил. Более того, в период 2019-2023 годов Министерство образования, науки, культуры и спорта выделяет музею-институту две крупные суммы денег, согласно заявлению Арутюна Марутюна, для решения точно таких же задач", - сказал Демоян.
Айк Демоян считает проблематичным выделить институту сумму, эквивалентную примерно 2 миллионам долларов, после выделения сотен миллионов драмов на решение тех же задач.