Պետական դավաճանության մասին իմանալու և չհայտնելու համար վարչապետի վրա պետք է հոդված դնել․ Դանիելյան
Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը գրում է․ «Վերջերս սկսել եմ շատ վատ հասկանալ, թե ինչպիսի իրականության մեջ եմ հայտնվել։ Ափսոս, որ Կաֆկան 100 տարի առաջ է գրել իր «Դղյակը», թե չէ ես պետք է նման մի բան գրեի այսօր։
Վարչապետը հայտարարում է, որ տիրապետում է պետական դավաճանության մասին այնպիսի տվյալների, որի մասին իրավապահ մարմինները տեղյակ չեն։
Իրավապահ մարմինները քրեական գործ չեն բացում եւ վարչապետին չեն հրավիրում ցուցմունք տալու։
Արդյունքում, ե՛ւ վարչապետի վրա է պետք հոդված դնել, պետական դավաճանության մասին իմանալու եւ դա իրավապահ համակարգին չհայտնելու համար, ե՛ւ իրավապահ համակարգի պատասխանատուների վրա՝ վարչապետին ցուցմունք տալու ծանուցում չուղարկելու համար։

Политолог Степан Даниелян пишет: «В последнее время я стал очень плохо понимать, в какой реальности я оказался. Жаль, что Кафка написал свой «Замок» 100 лет назад, иначе я бы сегодня написал нечто подобное.
Правоохранительные органы не возбуждают уголовное дело и не приглашают премьер-министра для дачи показаний.
В результате премьер-министр должен быть привлечен к ответственности за то, что знал о государственной измене и не проинформировал правоохранительные органы, а правоохранительные органы за то, что не вызвали премьер-министра в суд для дачи показаний.