Հայաստանի իշխանություններն ու նրանց սպասարկող մամուլը Ադրբեջանի հռետորաբանությամբ ու թեզերով դուրս են եկել ազգային շահերով առաջնորդվող անհատների և կառույցների դեմ․ Իշխան Սաղաթելյան
05/10/2024 16:39
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն Մարմնի ներկայացուցիչ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը գրել է․
«ՀՅԴ Հայ դատի գրասենյակները շարունակում են աշխարհին ներկայացնել իրականությունը։
Այսպես՝ COP29-ին ընդառաջ ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախաձեռնությամբ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները, համաժողովին մասնակցող ութ հարյուրից ավելի միջազգային կազմակերպություններ, համալսարաններ, ակադեմիականներ իրազեկվում են Ադրբեջանում առկա մարտահրավերների վերաբերյալ, որոնք առնչվում են մարդու իրավունքներին ու բնապահպանական ոլորտին։
Զուգահեռ տարված աշխատանքների արդյունքում` ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու պալատների շուրջ 60 անդամներ միացել են Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենք Փալոնի և սենատոր Էդ Մըրքիի նամակին՝ կոչ անելով ԱՄՆ իշխանություններին COP 29-ին ընդառաջ պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին ռազմական հանցագործությունների, ապօրինի պատանդառության, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի բռնազավթման համար։
Տարբեր երկրներում գործող ՀՅԴ Հայ դատի գրասենյաները COP29-ի գագաթնաժողովին ընդառաջ ջանք չեն խնայում Ադրբեջանի վրա ճնշման ավելացման գործում՝ որպես առաջնային նպատակ ունենալով Բաքվի բանտերում պահվող գերիների հայրենիք վերադարձի հարցը։
Պատահական չէ, որ այս օրերին Ադրբեջանական մամուլը հիստերիա է բարձրացրել՝ դարձյալ թիրախավորելով Դաշնակցությանը և Հայ դատի գրասենյակների պատասխանատուներին։
Պատահական չէ, որ այս օրերին նույն հռետորաբանությամբ և նույն թեզերով Հայաստանի գործող իշխանությունները և նրանց սպասարկող մամուլը պայքարում են ազգային շահերով առաջնորդվող բոլոր անհատների և կառույցների դեմ։
Անկախ այս փաստերից, ՀՅԴ-ն շարունակելու է արդարության վերականգնման և հայկական շահերի պաշտպանության համար մղվող պայքարը»։

Власти Армении и обслуживающие их СМИ с азербайджанской риторикой и тезисами выступили против отдельных лиц и структур, руководствующихся национальными интересами — Ишхан Сагателян
05/10/2024 18:40
Представитель Верховного органа АРФД Армении, депутат фракции «Армения» НС Ишхан Сагателян написал: «Офисы АРФД Армении продолжают преподносить миру реальность.
Так, в преддверии COP29, по инициативе Европейского офиса АРФД "Ай Дата", депутаты Европарламента, более восьмисот международных организаций, университетов и академиков, участвующих в конференции, информируются о проблемах в Азербайджане, связанных с правами человека и экологической сферой.
В результате параллельной работы около 60 членов обеих палат Конгресса США присоединились к письму сопредседателя комитета Конгресса по делам Армении Фрэнка Паллоуна и сенатора Эда Мерки, которые призывают власти США привлечь Азербайджан к ответственности за военные преступления, незаконный захват заложников и оккупацию суверенной территории Армении перед СОР 29.
Офисы АРФ Ай Дата, действующие в разных странах, не жалеют усилий для усиления давления на Азербайджан в преддверии саммита COP29, их основной целью  является возвращение на родину пленных, содержащихся в бакинских тюрьмах.
Неслучайно в эти дни азербайджанские СМИ подняли истерию, выбрав в качестве мишеней АРФД  и представителей офисов Ай Дата.
Неслучайно в эти дни с той же риторикой и теми же тезисами действующие власти Армении и обслуживающие их СМИ развернули борьбу против всех лиц и структур, руководствующихся национальными интересами.
Независимо от этих фактов АРФД продолжит борьбу за восстановление справедливости и защиту армянских интересов».