Եթե ​​նույնիսկ թերահավատորեն ենք վերաբերվում Բագրատ Սրբազանի կոչերի անկեղծությանը, մենք պարտավոր ենք մտածել ավելի խորքային հետևանքների մասին. Դավիթ Անանյան
05/10/2024 10:17
ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը հիմնավորումներ է ներկայացրել, թե ինչու՞ է անհրաժեշտ մասնակցել Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի կոչով վաղը՝ հոկտեմբերի 6-ին կայանալիք հանրահավաքին, և արդյո՞ք մեր մասնակցությունը կարող է ներդրում ունենալ մեր հասարակության և պետության ճակատագրի փոփոխության հարցում։
Սրանք, ըստ նրա, հարցեր են, որոնց մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է պատասխանի` անկախ կասկածներից, թերահավատությունից կամ հիասթափությունից:
«Եթե ​​նույնիսկ թերահավատորեն ենք վերաբերվում Բագրատ Սրբազանի կոչերի անկեղծությանը, նույնիսկ եթե կարծում ենք, որ Սրբազան շարժումը կորցրել է իր արդիականությունը, մենք պարտավոր ենք մտածել ավելի խորքային հետևանքների մասին: Եթե ​​մեզ մտահոգում են գործող իշխանությունների հակապետական ​​և ապազգային ծրագրերը, վարքագիծն ու գործողությունները, ապա հանրահավաքին մասնակցությունն ինքնին արդեն հանդիսանում է մեր քաղաքացիական դիրքորոշումն ու մտահոգությունները արտահայտելու միջոց։ Միևնույն ժամանակ, պետք է հստակ գիտակցել, որ հանրահավաքների հաջողությունը զգալիորեն կախված է մասնակիցների քանակից ու գեներացված էներգետիկայից։ Հենց ցույցերի և հանրահավաքների զանգվածային մասշտաբն է դրանց տալիս քաղաքական նշանակություն և ուժ։
Նման միջոցառումների կազմակերպիչները սովորաբար մշակում են գործողությունների մի շարք սցենարներ, որոնք կախված են մարդկանց մասնակցության և գեներացված էներգետիկայի մակարդակից: Մեր մասնակցությունը կօգնի ձևավորել այս էներգետիկան և հնարավորություն կտա շարժման առաջնորդներին ընտրել ընդհանուր նպատակին հասնելու նախանշված սցենարներից ու ռազմավարություններից լավագույնը:
Այսպիսով, մեր բոլորի քաղաքացիական պարտքն է` մասնակցել հանրահավաքին, նպաստել ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշման ձևավորմանը և շարժման կազմակերպիչներին տրամադրել անհրաժեշտ ազդակ: Մեր հրապարակային գործողություններն ու աջակցությունը կարող են ստեղծել այն կրիտիկական զանգվածը, որն անհրաժեշտ է պետությունում իրավիճակը փոխելու համար։
Միասին, միասնության, համերաշխության և համախմբման վրա հիմնվելով է միայն հնարավոր ցուցադրել մեր պատրաստակամությունը` պաշտպանելու մեր պետության ու հայրենիքի շահերը»,- Facebook-ում գրել է Անանյանը:

Даже если мы скептически относимся к искренности призывов Баграта Србазана, нам следует задуматься о более глубоких последствиях — Давид Ананян
Бывший председатель КГД Давид Ананян представил причины, по которым необходимо участвовать в митинге, который состоится завтра, 6 октября, по призыву архиепископа Баграта Галстаняна, и может ли наше участие способствовать изменению судьбы нашего общества и государства?
По его словам, это вопросы, на которые каждый из нас должен ответить, независимо от сомнений, скептицизма или разочарования.
«Даже если мы скептически относимся к искренности призывов архиепископа Баграта Галстаняна, даже если мы думаем, что Священное движение утратило свою актуальность, мы должны задуматься о более глубоких последствиях. Если нас беспокоят антигосударственные и антинародные планы, поведение и действия нынешней власти, то участие в самом митинге – это уже способ выразить свою гражданскую позицию и обеспокоенность. При этом необходимо четко осознавать, что успех митингов существенно зависит от количества участников и генерируемой энергии. Именно массовость демонстраций и митингов придает им политическое значение и силу.
Организаторы таких мероприятий обычно разрабатывают ряд сценариев действий, которые зависят от уровня участия людей и генерируемой энергии. Наше участие поможет укрепить эту энергию и позволит лидерам движения выбрать лучший из намеченных сценариев и стратегий для достижения общей цели.
Таким образом, гражданский долг каждого из нас – принять участие в митинге, способствовать формированию активной гражданской позиции и дать организаторам движения необходимый импульс. Наши публичные действия и поддержка могут создать критическую массу, необходимую для изменения ситуации в государстве.
Только вместе, на основе единства, солидарности и консолидации, можно продемонстрировать нашу готовность защитить интересы нашего государства и Родины», - написал Ананян в Facebook.