Կանայք շատ հաճախ թիրախավորվում են այնպիսի հիմքերով, որոնցով տղամարդիկ երբեք չեն թիրախավորվի. ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հոկտեմբերի 4-ին մասնակցել է «Գլոբալ անապահովությունից դեպի ընդհանուր անվտանգություն. կանանց դերը խաղաղության կառուցման գործում» 14-րդ միջազգային կոնֆերանսին:
Միջոցառման նպատակն էր բարելավել կանանց ակտիվ ներգրավվածությունը ժողովրդավարական գործընթացներում։
Պաշտպանը «Կանայք խաղաղությունը վերցնում են իրենց ձեռքը» պանելային քննարկմանը հանդես է եկել որպես բանախոս:
Քննարկումների ընթացքում մասնակիցներն անդրադարձել են ժամանակակից աշխարհում կանանց դերի կարևորությանը, համաշխարհային խաղաղության և անվտանգության հարցերում նրանց ներգրավվածությանը, իրավահավասարության ապահովմանը և այլն։
Անահիտ Մանասյանն իր խոսքում անդրադարձել է մարդու իրավունքների հիմքում ընկած կարևոր գաղափարներին՝ հանդուրժողականությանը և համերաշխությանը, քանի որ անհնար է պատկերացնել խաղաղության որևէ գործընթաց առանց այս երկու գաղափարների։
Ըստ Պաշտպանի՝ մեր նման հասարակություններում հանդուրժողականության և համերաշխության մասին խոսելը որոշակի առումով մարտահրավերային է։
«Հանդուրժողականության և համերաշխության մասին խոսում և այդ գաղափարները խոսքի մակարդակում կարևորում են բոլորը, բայց երբ գործնական մակարդակում ենք անդրադառնում թեմային, հասկանում ենք, որ խնդիրները բազմաթիվ են»,- ասել է Անահիտ Մանասյանը։
Պաշտպանը խոսել է որոշումներ կայացնելու գործընթացում կանանց ներգրավվածության խթանման մասին` ընդգծելով, որ կանանց ներգրավվածությունը կարևոր է կառավարման ոչ միայն միջին, այլ նաև որոշումների կայացման մակարդակում։
Անահիտ Մանասյանն ընդգծել է, որ այսօր կանանց առաջնորդությունը շատ ավելի մարտահրավերային է, քան տղամարդկանցը։
«Կանայք շատ հաճախ թիրախավորվում են այնպիսի հիմքերով, որոնցով տղամարդիկ երբեք չեն թիրախավորվի։ Ընդ որում` այդ գործընթացները հաճախ նախաձեռնում ու իրականացնում են հենց կանայք, ինչը խնդիրները շատ ավելի մարտահրավերային է դարձնում: Վստահ եմ` մենք ինքներս պետք է լինենք այն փոփոխությունների հեղինակը և այն օրինակը, որ ուզում ենք մեր միջավայրում տեսնել, իսկ մեր կյանքի որակը պետք է որոշենք մեր իսկ կատարած ընտրությունների և ընդունած որոշումների արդյունքում»,- ասել է Անահիտ Մանասյանը:
Ավարտելով խոսքը՝ Անահիտ Մանասյանը շեշտել է, որ յուրաքանչյուրս մեր օրինակով պետք է նպաստի համերաշխ հասարակական միջավայրի ձևավորմանը, կանանց հնարավորությունների ամրապնդմանն ու նրանց իրավունքների խթանմանը։
«Գլոբալ անապահովությունից դեպի ընդհանուր անվտանգություն. կանանց դերը խաղաղության կառուցնան գործում» 14-րդ միջազգային կոնֆերանս կազմակերպել է «Դեմոկրատիան այսօր» հասարակական կազմակերպությունը՝ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ։

Женщины очень часто становятся жертвами на тех основаниях, на которые никогда не будут нацелены мужчины — Омбудсмен
05/10/2024 13:17
4 октября Защитник прав человека Армении Анаит Манасян приняла участие в 14-ой международной конференции "От глобальной незащищенности к общей безопасности. Роль женщин в построении мира".
Как передает офис Омбудсмена, целью мероприятия было повышение активного участия женщин в демократических процессах.  Защитник прав человека РА  выступила спикером на панельной дискуссии "Женщины берут мир в свои руки". В ходе обсуждений его участники отметили важность роли женщин в современном мире, их участие в вопросах глобального мира и безопасности, обеспечения равенства прав.
В своем выступлении Анаит Манасян коснулась важных вопросов, заложенных в  основу прав человека: толерантности и солидарности, поскольку без этих двух идей невозможно представить ни один процесс.
По словам Омбудсмена, говорить о толерантности и солидарности в таких обществах, как армянское, в определенном смысле сложно. "Все говорят о толерантности и солидарности и на речевом уровне подчеркивают эти идеи, но когда мы касаемся темы на практическом уровне, мы понимаем, что проблем много", - сказала Анаит Манасян.
Она рассказала о содействии вовлечению армянских женщин в процессы принятия решений, подчеркнув, что участие женщин важно не только на уровне среднего руководства, но и на уровне принятия решений. Анаит Манасян подчеркнула также, что женское лидерство сегодня гораздо сложнее, чем мужское.
"Женщины очень часто становятся жертвами на тех основаниях, на которые никогда не будут нацелены мужчины. Более того, эти процессы зачастую инициируются и осуществляются самими женщинами, что значительно усложняет проблемы. Я уверена, что мы сами должны быть авторами перемен и примером, который хотим видеть в своей среде, и мы должны определять качество своей жизни в результате собственного выбора и решений", - сказала Анаит Манасян.
Завершая выступление, Анаит Манасян подчеркнула, что каждая из женщин должна способствовать формированию гармоничной социальной среды, расширению возможностей женщин и продвижению их прав.
14-ая международная конференция "От глобальной нестабильности к общей безопасности. Роль женщин в построении мира"  была организована общественной организацией "Демократия сегодня" при поддержке международных партнеров.