Հայաստանի ու Ադրբեջանի դիվանագիտական մեղրամիսն աստիճանաբար վերածվում է դիվանագիտական փոխհրաձգության. Աբրահամյան
07/10/2024 10:20
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․ «Վերջին 2-3 շաբաթների ընթացքում, Հայաստանի ու Ադրբեջանի դիվանագիտական մեղրամիսն աստիճանաբար վերածվում է դիվանագիտական փոխհրաձգության:
Հայաստանյան իշխանությունը հասկացնում է, որ իր զիջողականության ռեսուրսն անսպառ չէ և երկրի ներսում լուրջ իրարանցման վտանգ է պարունակում, սակայն Բաքվում շարունակում են պնդել, որ հաղթողի դիրքից հանդես գալն իրենց իրավունք է տալիս անընդհատ պահանջել և ստանալ:
Այս իրավիճակը կողմերին հասցրել է հերթական փակուղուն, որից դուրս գալու հնարավորություններ կան, սակայն դա կա´մ նոր զիջումներ է ենթադրելու Հայաստանի համար, կա´մ կարող է բերել սահմանային լարվածության»:

Дипломатический медовый месяц Армении и Азербайджана постепенно превращается в дипломатическую перепалку — Абрамян
07/10/2024 10:51
Депутат НС Республики Армения Тигран Абрамян пишет: «В течение последних 2-3 недель дипломатический медовый месяц между Арменией и Азербайджаном постепенно превращается в дипломатическую перепалку.
Власти Армении дают понять, что их ресурс уступчивости не является неисчерпаемым и таит в себе риск серьезных потрясений внутри страны, однако в Баку продолжают настаивать на том, что действия с позиции победителя дают им право постоянно требовать и получать.
Эта ситуация завела стороны в очередной тупик, из которого есть возможности выхода, но это либо будет означать новые уступки со стороны Армении, либо может привести к пограничной напряженности».