Այս իշխանությունը, հասկանալով կամ չհասկանալով, տարածաշրջանը տանում է խոշոր պատերազմի. Վահե Հովհաննիսյան
07/10/2024 10:27
Այս ընթացքը տարածաշրջանային խոշոր պատերազմ է հրահրում. ինչպես կանխել
Իրավիճակը լավ չպատկերացնելու և ազգային անհոգության հիմքում սեփական պատմության չիմացությունն է։
Մենք գիտենք Գնթունիկի «պեռոժնու» գինը, բաղադրությունը, լավն ու վատը, բայց երբեք չենք մտածի, որ Բաշ-Ապարանի կռիվը այդ կողմերում է տեղի ունեցել՝ Երևանից ընդամենը մեկ ժամ հեռավորության վրա։ Անգամ երբ լուսանկարվում ենք հուշահամալիրի մոտ, միևնույն է չգիտենք իրականում, թե դա ի´նչ կռիվ էր, ի´նչ էր այդ ժամանակ կատարվում տարածաշրջանում, ի´նչ էր Թուրքիան, ո´ւր էր գնում նրա բանակը Ապարանով, ի´նչ էր Ռուսաստանը, ի´նչ էինք մենք։
Այս իշխանությունը, հասկանալով կամ չհասկանալով, տարածաշրջանը տանում է խոշոր պատերազմի, որը տեղի է ունենալու մեր տարածքում՝ մեր քաղաքների ու գյուղերի ռմբակոծմամբ։
Եթե ուժ չենք գտնում փոխելու այս իշխանությունը, չենք ուզում փոխել կամ ավելին՝ խոնարհվում ու սպասարկում ենք նրան, ապա պետք է գոնե խնդրել՝ ուժեղացնել քաղպաշտպանության համակարգը՝ ռմբապաստարաններ, իրազեկման համակարգեր և այլն։ Որովհետև այս ընթացքը այլ ելք չի ենթադրում։
Չորս կողմից մեզ զգուշացնում են՝ ռուսերեն, պարսկերեն, թուրքերեն, անգլերեն, որ վտանգավոր բան եք անում։ Իսկ մենք ոչ մի ռացիոնալ բան չենք անում, ոչ մի նպատակ չենք դնում, ոչ մի բանակցային իդեա չունենք։ Տհաս անչափահասի նման բոլոր առաջարկները մերժում ենք ու բոլորի համար ստեղծում լուրջ պրոբլեմներ։ Պարզ չէ՞, վերջը ոնց է լինելու։ Երևանը չի ձևակերպում իր գրագետ հաշվարկված շահը, բայց բոլորի շահերի հետ հակադրվում է։ Իսկ պարտված հասարակությունը ոչինչ չի ուզում՝ ո´չ ներկա, ո´չ նախկին, ոչ էլ՝ ապագա։ Ուզում է միայն կենցաղ ու անվտանգություն, որն էլ հենց չի լինելու։
Հետևություն
1. Լայն հասարակությանը պետք է ճիշտ ներկայացնել վիճակը, և պայքարի հստակ նարատիվը. ընդվզիր, որ լինի խաղաղություն։ Այս ընթացքը տանում է աղետի։
2. Հարթակը պետք է դառնա առավելագույնս ռացիոնալ և հստակ ձևակերպի իր նպատակը. Դեէսկալացիա երկրի ներսում, Դեէսկալացիա՝ երկրի սահմաններին։
Դեէսկալացիա երկրի ներսում՝ նշանակում է ներքին հաշտության ու բազմավեկտոր երկխոսության մթնոլորտ, դեէսկալացիա երկրի սահմաններին՝ նշանակում է ակտիվ գրագետ արտաքին քաղաքականությամբ ու դաշնակիցներով լուծումներ, որոնք բացառում են պատերազմը։
Այս երկու կետերը ենթադրում են բազմաթիվ ենթակետեր ու տեխնիկական աշխատանք։ Հենց նման հարթակն է դառնալու հետպատերազմյան նոր լիդերություն, որը համախմբելու է բոլոր առողջ ուժերին, բոլոր ունակներին։

Эти власти, сознательно или нет, ведут регион к большой войне — Ваге Ованнисян
Мы знаем цену, состав, хорошие и плохие стороны «пирожного» Гнтуника, но никогда не подумали бы, что Баш-Апаранское сражение произошло в тех местах, всего в часе езды от Еревана. Даже когда мы фотографируемся возле мемориала, мы до сих пор толком не знаем, что это была за битва, что происходило в регионе в то время, что представляла собой Турция, куда направлялась ее армия через Апаран, что представляла собой Россия, кем мы были?
Эти власти, осознавая это или нет, ведут регион к большой войне, которая будет происходить на нашей территории, с бомбардировками наших городов и сел.
Если мы не находим в себе сил сменить эту власть, не хотим ее менять, точнее, склоняемся и служим ей, то нам следует хотя бы попросить усилить систему политической защиты: бомбоубежища, информационные системы, и т. д. Потому что этот курс не предполагает другого выхода.
Нас предупреждают с четырех сторон: на русском, персидском, турецком, английском, что вы делаете что-то опасное. И мы не делаем ничего рационального, не ставим перед собой никаких целей, у нас нет никаких идей для переговоров. Как незрелый несовершеннолетний, мы отвергаем все предложения и создаем всем серьезные проблемы. Разве не ясно, чем закончится все это? Ереван не формулирует свой грамотно просчитанный интерес, но выступает против интересов всех остальных. А побежденное общество не хочет ничего, ни нынешних, ни прежних, ни будущих. Он хочет только жизни и безопасности, чего не произойдет....
1. Ситуация и четкий нарратив борьбы должны быть правильно представлены широкой общественности: бунтуй, чтобы был мир. Этот процесс приводит к катастрофе.
2. Платформа должна стать максимально рациональной и четко сформулировать свою цель: Деэскалация внутри страны, Деэскалация на границах страны.
Деэскалация внутри страны – это атмосфера внутреннего примирения и многовекторного диалога, деэскалация на границах страны – это решения при активной грамотной внешней политике и союзниках, исключающих войну.
Эти два пункта подразумевают множество подпунктов и техническую работу. Эта же платформа станет новым послевоенным лидерством, которое объединит все здоровые силы, все дееспособные.