Ռուս սահմանապահները կհեռանա՞ն Հայաստան-Իրան սահմանից․ Փաշինյանի խոսնակը սոցցանցում գրառում է արել՝  «ծառայությունն ամբողջությամբ կիրականացվի ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ուժերով»
08/10/2024 18:19
Ռուս սահմանապահները կհեռանա՞ն Հայաստան-Իրան սահմանից․ Փաշինյանի խոսնակը սոցցանցում գրառում է արել՝ «ծառայությունն ամբողջությամբ կիրականացվի ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ուժերով»
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Նազելի  Բաղդասարյանը ֆեյսբուքյան գրառում է արել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման վերաբերյալ։ Բաղդասարյանը գրել է հետևյալը․
«Վարչապետ Փաշինյանը ՌԴ նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի մանրամասները, ՌԴ նախագահին է փոխանցել «Խաղաղության խաչմերուկ» բրոշյուրը, ինչպես նաեւ մտահոգություն հայտնել տարածաշրջանային թեմաների վերաբերյալ ՌԴ մի շարք պաշտոնյաների կողմից օգտագործվող ձեւակերպումների և բառապաշարի վերաբերյալ։ Տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության խոսույթը դռնփակ և դռնբաց ֆորմատներում նույնական է։
Վարչապետ Փաշինյանը դրական է գնահատում ՌԴ նախագահի հետ ունեցած հանդիպման արդյունքները։ Քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ, ձեռք են բերվել էներգետիկ, կրթական, հումանիտար ոլորտներին վերաբերող կոնկրետ պայմանավորվածություններ։
Համաձայնություն է ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի պահպանությանը կմասնակցեն նաև ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերը, իսկ Հայաստան-Իրան պետական սահմանի հսկիչ-սահմանային կետում ծառայությունն ամբողջությամբ կիրականացվի ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի ուժերով։
Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Պուտինին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության անկախությունից ի վեր Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև պետական սահմանի հսկիչ-սահմանային կետում ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ զորքերի իրականացրած ծառայության համար»։

Покинут ли российские пограничники границу Армении и Ирана? Пресс-секретарь Пашиняна написала в соцсети: «Охрану госграницы полностью будут осуществлять пограничные войска СНБ Армении»
Пресс-секретарь премьер-министра Армении Никола Пашиняна Назели Багдасарян написала пост в Facebook по поводу встречи Никола Пашиняна с президентом России Владимиром Путиным. Багдасарян написала следующее:
«В ходе встречи с президентом России Владимиром Путиным премьер-министр Армении Никол Пашинян представил детали программы «Перекресток мира», передав ему соответствующую брошюру. Он также выразил обеспокоенность формулировками и словарным запасом, используемыми рядом российских чиновников по региональным вопросам. Дискурс Правительства Республики Армения по поводу региональных коммуникаций идентична и в закрытом, и в открытом форматах.
«Премьер-министр Пашинян положительно оценивает итоги встречи с президентом Российской Федерации. Обсужден широкий круг вопросов, достигнуты конкретные договоренности, связанные с энергетической, образовательной и гуманитарной сферами.
Также достигнута договоренность, что с 1 января 2025 года пограничные войска СНБ Армении будут также участвовать в охране государственных границ Армения-Иран и Армения-Турция, а на контрольно-пограничном пункте государственной границы Армения-Иран будет полностью осуществляться силами Пограничных войск СНБ Армении.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил президента Путина за службу, которую выполняют Пограничные войска ФСБ России на пункте контроля государственной границы между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран с момента обретения Республикой Армения независимости».