Բագրատ սրբազանը դատի է տվել Փաշինյանին․ հայցը վարույթ է ընդունվել
«Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանը դատական հայց է ներկայացրել Նիկոլ Փաշինյանի դեմ։ Այս մասին գրում է «Հրապարակը»։
Սրբազանը հուլիսի 15-ին Սուրբ Աննա եկեղեցու բակում աջակիցների հետ հանդիպմանը նշել  էր Փաշինյանի դեմ հայց ներկայացնելու հիմքերը․ «Էս չարիքի դեմ դատական գործընթաց եմ սկսելու անձամբ: Պարզվում է՝ խորհրդարանում փողկապով էդ նեռը  զրպարտել ու ասել է՝ եպիսկոպոսը մոտեցել է հունիսի 12-ին ոստիկաններին, ասել է՝ տղաներ, սաղավարտները իզուր էլ դրել եք, մի դրեք սաղավարտները, հետո գնացել է եւ քարերով հարվածելու գործընթաց է կազմակերպել նույն մարդը՝ այսինքն, ես: Սկզբում գնացել եմ ասել եմ՝ սաղավարտները հանեք, հետո գնացել եմ, ասել եմ՝ հիմա ջարդեք: Այս հայտարարությունն է արել խորհրդարանի ամբիոնից, նոր եմ իմացել՝ այսօր առավոտյան: Այդ ստախոս վախկոտ նեռը, որը Բեռլինից չգիտեմ մինչեւ ուր է ուզում հեծանիվ քշել, այդպիսի հայտարարություն է արել ու մենք հիմա կստուգենք՝ Հայաստանում դատական համակարգը գործո՞ւմ է, թե՞ չէ, էդ ո՞ր դատավորն է, որ հանձն առնելու տանել այս գործը մինչեւ վերջ»:

Баграт Србазан подал в суд на Пашиняна: иск принят к производству
Лидер движения «Тавуш во имя Родины» архиепископ Баграт Галстанян подал иск против Никола Пашиняна. Об этом пишет "Грапарак".
15 июля на встрече со сторонниками во дворе церкви Святой Анны архиепископ назвал основания для подачи иска против Пашиняна. «Я лично начну судебное разбирательство против этого зла. Оказывается, антихрист в галстуке оклеветал меня. Он рассказал, что 12 июня я якобы специально приказал силовикам снять каски, а затем велел участникам движения бить их камнями. Это клевета и ложь. Это заявление он сделал с трибуны парламента, я узнал об этом только сегодня утром. Этот лживый и трусливый антихрист, который хочет поехать на велосипеде из Берлина не знаю куда, сделал такое заявление и мы сейчас проверим, работает ли судебная система в Армении или нет, посмотрим, какой судья доведет это дело до конца».