Եվրոպայի հետ համագործակցությունը ոչ ոք չի չեղարկել, բայց համագործակցեք այնքան, որքան երկրի շահերից է բխում և գլխներիցդ մեծ գործեր մի բռնեք․ Արտակ Զաքարյան
08/10/2024 17:34
«Մասնագետները պնդում են, որ Եվրոպան տեխնոլոգիաների ոլորտում գնալով հետ է մնում ոչ միայն ԱՄՆ-ից, այլև Չինաստանից: Ժամանակակից Եվրոպան չունի նաև հստակ քաղաքական պատասխաններ իր իսկ առջև ծառացած մարտահրավերների մեծ մասի համար։ ԵՄ անդամ երկրների դեմոգրաֆիական, սոցիալ-տնտեսական և էթնո-քաղաքական իրավիճակը որոշ վերլուծաբանների թույլ է տալիս եզրակացնել, որ ապագայում Եվրոպային սպասում է աշխարհի «հարմարավետ ծերանոցի» կարգավիճակը: Համաշխարհային արդի զարգացումների վրա ազդեցության տեսանկյունից նույնպես, Եվրոպան աստիճանաբար հայտնվում է աշխարհում տեղի ունեցող արագ փոփոխությունների հետնամասում, ոչ թե առաջնագծում:
Ավտանգության և կայուն խաղաղության առումով ԵՄ-ի հարևան տարածաշրջանները սկսել են զգալի վտանգ ներկայացնել: Թուրքիան ընդլայնում է իր հավակնությունները Կովկասից մինչև Լիբիա՝ չմոռանալով Կիպրոսի և Հունաստանի տարածքային ջրերի մասին։ Մերձավոր Արևելքում՝ Իրանը հեռու չէ աշխարհի «միջուկային ակումբին» միանալու հեռանկարից։ Լիբիան  Քադաֆիի տապալումից հետո այդպես էլ չվերականգնվեց, իսկ Թունիսն ու Ալժիրը խճճվել են ավտորիտարիզմի, իսլամացման և ժողովրդավարության ձգտումների միջև: Բացի այդ, Մաղրիբից դեպի հարավ, մայրցամաքային Աֆրիկայում, մոտակա տասնամյակներում բնակչության ակնկալվող կրկնապատկումը վկայում է Եվրամիության վրա միգրացիոն հոսքերի և ծանրաբեռնվածության կտրուկ աճի մասին: Այս ամենին եթե ավելացնենք Եվրոպական մայրցամաքում իսլամադավան բնակչության աճի տեմպերը, ապա քրիստոնեական արժեքների վրա հենված և ժողովրդավարության ջատագով եվրոպական քաղաքակրթության ոչ հեռու ապագան կդառնա խիստ անկանխատեսելի:
Արդի աշխարհաքաղաքական ռիսկերին դիմակայելուց զատ, Եվրոպան պետք է կարողանա լիարժեք մասնակցել նաև գալիք տեխնոլոգիական հեղափոխությանը։ Առաջին հայացքից ԵՄ-ն կարծես թե ունի դրա համար անհրաժեշտ գիտական ռեսուրսները։ Սակայն մասնագետները գտնում են, որ իրականում դա այդպես չէ. ավելի ու ավելի շատ հետազոտողներ, տեխնոլոգներ և ինժեներներ են մեկնում ԱՄՆ, Հնդկաստան կամ Չինաստան, որտեղ  բիզնես ստեղծելու և զարգացնելու համար գտնում են անհրաժեշտ ֆինանսավորում և բարենպաստ միջավայր։
Բազմաթիվ մարտահրավերների հետ միասին եվրոպացիները պետք է միաժամանակ լուծեն նաև իրենց ներքին խնդիրները: Գերմանիան այժմ կրում է Ուկրաինայի հակամարտության հիմնական ծանրությունը, միջուկային էներգետիկայից հրաժարվելու հետևանքներն ու Չինաստանի զարգացող արդյունաբերության հետ մրցակցությունը: Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Ավստրիայի և մի շարք այլ եվրոպական երկրների քաղաքական համակարգերը սկսել են կրել ինչպես պոպուլիզմի, այնպես էլ աջակողմյան ուժերի ակտիվացման արդյունքում ստեղծված անկայունության հետևանքները։
Իր հերթին, թուլացող Ֆրանսիան, հավանական է, որ կընկղմվի ներքաղաքական բարդույթների մեջ, որն ամենայն հավանականությամբ կձգձգվի։ Արտաքին քաղաքականությունը պետության ներքին կարողությունների արտաքին պրոյեկցիան է և անկայուն կառավարությունով Ֆրանսիան, մեծ ցանկության դեպքում անգամ, դժվար թե շոշափելի օգտակարություն ունենա իր գործընկերների համար: ԵՄ շատ երկրներում  պոպուլիստական շարժումները (անկախ նրանից՝ հասնում են կառավարությանը, թե ոչ) պաշտպանում են ազգայնական գաղափարներ, որոնք հակասում են Բրյուսելի կողմից հռչակված համաեվրոպական սկզբունքներին, տնտեսական շահերին ու գաղափարներին:
Գլոբալ քաղաքականության մեջ պրոտեկցիոնիզմը վերադառնում է օրակարգ՝ լինի դա բացահայտ, ինչպես ԱՄՆ-ում, թե ավելի թաքնված, ինչպես Չինաստանում, որտեղ հնարավոր ամեն ինչ արվում է արդյունաբերական արտահանումը խթանելու համար: Այս համատեքստում  օրինակ՝ եվրոպական արևային մարտկոցների արտադրությունն ակնհայտորեն չի կարողանում հաղթահարել մրցակցությունը: Նույնը շուտով վերաբերելու է նաև էլեկտրական մեքենաների արտադրությանը: Իսկ էներգետիկ կախվածությունը, թանկ աշխատուժն ու նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման ցածր տեմպերը վնասելու են եվրոպական արդյունաբերական և արտահանման ներուժին: Այս խնդիրներն ավելի զգայուն են դառնում, երբ աճող ռազմական սպառնալիքների ֆոնին ԵՄ անդամ երկրները իրենց բյուջեներում ավելացնում են ռազմական ծախսերը՝ ի հաշիվ այլ ոլորտների:
Մեկ ամիս առաջ հրապարակվեց Եվրոպայի անհապաղ գործողությունների մասին Իտալիայի նախկին վարչապետ Մարիո Դրագիի սպասված զեկույցը, որտեղ նա նշում է. «Մենք հասել ենք այն կետին, երբ առանց շտապ գործողությունների՝  ստիպված կլինենք վտանգել կամ մեր բարեկեցությունը, կամ մեր շրջակա միջավայրը կամ մեր ազատությունները»: Ավելի պարզ ազդանշան և զգուշացում ԵՄ ապագայի վերաբերյալ՝ հնարավոր չէ, սակայն Դրագիի զեկույցն առայժմ լռության է մատնվել ԵՄ անդամ երկրների քաղաքական համակարգերում: Կարծում եմ՝ գլխավոր պատճառն այն է, որ գիտակցելով իրավիճակի լրջությունը, ԵՄ-ն այնուամենայնիվ իր մեջ չի գտնում համապատասխան վճռականություն՝ իրավիճակին համահունչ քայլեր անելու և քաղաքական պատասխանատվություն վերցնելու համար: Այսպես շարունակելու դեպքում,  պոպուլիզմի ալիքն ավելի ու ավելի է տատանելու Եվրոպան ու քայքայելու նրա միասնական հեռանկարներն ու արժեքային համակարգը:
Այս խորը անորոշությունների, աշխարհաքաղաքական ու ժամանակագրական առումով ամենաանբարենպաստ իրավիճակում ՀՀ-ում կան խմբեր, որոնք չգիտես ինչու, կարծում են, որ հենց հիմա է ՀՀ-ի՝ ԵՄ-ին անդամակցության հայտ ներկայացնելու ժամանակը: Այս գործընթացը քաղաքական իմաստով նույնիսկ չգիտեմ թե ինչպես անվանել՝ ֆանտազիա՞, ինքնախաբեությո՞ւն, թե՞ երազանքի վնասակար ավանտյուրա:
ԵՄ-ն այսօր հաճույքով կազատվեր իր համար ավելորդ ծանրություններից: ԵՄ լոկոմոտիվ երկրներն անգամ չգիտեն, թե իրենց ապագան ինչ տեսք է ունենալու: ԵՄ-ին ընդհուպ մոտեցած և վիզաներն ազատականացրած մեր հարևան Վրաստանը, գնահատելով համաշխարհային զարգացումների հավանական ընթացքը, հանուն իր ապագայի՝ այսօր փորձում է վերադառնալ ելման դիրք: ԵՄ-ն բացահայտ հակամարտության մեջ է ՌԴ հետ և մեղմ ասած՝ դժվար հարաբերություններ ունի Իրանի հետ: Եթե Թուրքիան և/կամ Ադրբեջանը, օգտվելով Նիկոլի բազմաթիվ սխալներից ու միտումնավոր դավադրություններից, առ այսօր չեն «խժռել» Հայաստանը՝ դա ՌԴ և Իրանի ունեցած հարավկովկասյան շահերի պատճառով է: Այս ամենը մի կողմ թողած՝ ամեն գնով խաղաղություն երազող, տնտեսության և եկամուտների գերակշիռ մասը ԵԱՏՄ հետ կապած մեր երկրում ստորագրահավաք են անում՝ ևս մեկ առիթ ստեղծեն նոր պատերազմի համար (ստորագրելով), թե՞ ոչ (չստորագրելով):
Կան «իսաններ», որոնք կարծիք լսելիս՝ հեղինակներին վերագրում են պրոռուսական կամ պրոարևմտյան գծի կողմնակիցներ: Ինձ համար կարևորը եղել և մնում է իմ պետության շահը, և միևնույն է, թե ով  ինչպես կմեկնաբանի: Դրանց պետք է մի կողմ թողնել և բաց տեքստով խոսել մեր ժողովրդի հետ: 2018թ-ից սկսած առ այսօր մեր ժողովուրդը խաբվում է: Խաբում են՝ ահռելի վնաս պատճառում, նորից խաբում, նորից տանում պատերազմի, նորից ահռելի վնաս պատճառում և այսպես շարունակ: Խաբում են՝ ասելով Արցախը Հայաստան է, և վերջ և կործանում Արցախը: Խաբում են՝ խաղաղություն ասելով  և աղետաբեր պատերազմներ բերում ժողովրդի գլխին: Խաբում են՝ անկախություն ասելով ու կուլիսներում հեզաճկուն կատարում են Ադրբեջանի և այլ երկրների հակահայկական պահանջները: Հիմա էլ խաբում են Եվրոպա ասելով, որ հաջորդ օտար ռազմաճակատի համար պարարտ հող նախապատրաստեն...
Եվրոպայի հետ համագործակցությունը ոչ ոք չի չեղարկել և չի կարող չեղարկել: Համագործակցեք այնքան, որքան որ մեր երկրի ու ժողովրդի շահերից է բխում և գլխներիցդ մեծ գործեր մի բռնեք, որոնք ավելի են վտանգելու գոյություն չունեցող և թշնամու կամքից կախված անվտանգությունն ու քայքայման տանելու սոցիալ-տնտեսական համակարգը:
Դեռևս 2017թ.-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանը բանակցել և գտել էր ԵՄ-Հայաստան համագործակցության լավագույն բանաձևը՝ իր ղեկավարած երկրին տալով ԵՄ հետ համագործակցության հնարավոր լավագույն պայմաններ ու հեռանկար: Դա Հայաստան-Եվրոպական Միություն համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն է (CEPA), որը, կարելի է ասել, լավագույն մոդելն էր Հայաստանի արտաքին քաղաքականության եվրոպական ուղղության համար: Եվ եթե այս ապաշնորհ ու ազգադավ կառավարիչները կարողանային այն ծառայեցնել Հայաստանի շահերին՝ այսօր գուցե այս ողբերգական իրավիճակում երկիրը չգտնվեր»:

Сотрудничество с Европой никто не отменял, но сотрудничайте настолько, насколько это в интересах страны и не беритесь за большие задачи, выходящие за рамки ваших возможностей— Артак Закарян
08/10/2024 19:41
Член исполнительного органа РПА Артак Закарян написал: «Эксперты утверждают, что Европа все больше отстает не только от США, но и Китая в сфере технологий. У современной Европы также нет четких политических ответов на большинство вызовов, с которыми она сталкивается. Демографическая, социально-экономическая и этнополитическая ситуация стран-членов ЕС позволяет некоторым аналитикам сделать вывод, что в будущем Европу ждет статус «комфортного дома престарелых» мира. С точки зрения влияния на текущие мировые события Европа также постепенно оказывается не в авангарде, а на заднем плане происходящих в мире быстрых изменений.
С точки зрения безопасности и устойчивого мира соседние с ЕС регионы начали представлять значительную угрозу. Турция расширяет свои амбиции от Кавказа до Ливии, не забывая о территориальных водах Кипра и Греции. На Ближнем Востоке Иран недалеко от перспективы вступления в «ядерный клуб» мира. Ливия так и не оправилась после того, как свергли Каддафи, а Тунис и Алжир разрываются между авторитаризмом, исламизацией и демократическими устремлениями. Кроме того, ожидаемое удвоение населения континентальной Африки к югу от Магриба в ближайшие десятилетия указывает на резкое увеличение миграционных потоков и нагрузки на Евросоюз. Если ко всему этому добавить темпы роста исламского населения на европейском континенте, то ближайшее будущее европейской цивилизации, основанной на христианских ценностях и поддерживающей демократию, станет крайне непредсказуемым.
Помимо решения текущих геополитических рисков, Европа должна иметь возможность в полной мере участвовать в предстоящей технологической революции. На первый взгляд, у ЕС есть для этого необходимые научные ресурсы. Однако эксперты полагают, что это не так: все больше исследователей, технологов и инженеров едут в США, Индию или Китай, где находят необходимое финансирование и благоприятную среду для создания и развития бизнеса.
Наряду со многими вызовами, европейцы должны одновременно решить и свои внутренние проблемы. Германия сейчас несет на себе основную тяжесть конфликта на Украине, последствий отказа от атомной энергетики и конкуренции с развивающимися отраслями промышленности Китая. Политические системы Германии, Франции, Австрии и ряда других европейских стран начали нести на себе последствия нестабильности, созданной как в результате популизма, так и в результате активизации правых сил.
В свою очередь, слабеющая Франция, вероятнее всего, будет погружена во внутриполитические осложнения, которые, скорее всего, будут продолжительными. Внешняя политика – это внешняя проекция внутренних возможностей государства, и Франция с нестабильным правительством, даже если бы она этого захотела, вряд ли могла бы принести ощутимую пользу своим партнерам. Во многих странах ЕС популистские движения (независимо от того, доходят они до правительства или нет) пропагандируют националистические идеи, которые противоречат общеевропейским принципам, экономическим интересам и идеям, провозглашаемым Брюсселем.
В глобальной политике протекционизм вернулся на повестку дня, будь то открыто, как в США, или более скрытно, как в Китае, где делается все возможное для стимулирования промышленного экспорта. В этом контексте, например, европейское производство солнечных панелей явно не выдерживает конкуренции. То же самое вскоре коснется и производства электромобилей. А энергетическая зависимость, дорогая рабочая сила и низкие темпы использования новейших технологий нанесут ущерб европейскому промышленному и экспортному потенциалу. Эти вопросы становятся более чувствительными, когда на фоне растущих военных угроз государства-члены ЕС увеличивают военные расходы в своих бюджетах за счет других секторов.
Месяц назад был опубликован долгожданный доклад бывшего премьер-министра Италии Марио Драги о немедленных действиях Европы, в котором он заявляет: «Мы достигли той точки, в которой, если не начать действовать, нам придется пойти на уступки либо в сфере социальной политики, либо в защите окружающей среды, либо в сфере свободы». Не могло быть более четкого сигнала и предупреждения о будущем ЕС, но доклад Драги пока что не обсуждается в политических системах стран-членов ЕС. Думаю, основная причина в том, что, осознавая серьезность ситуации, ЕС до сих пор не находит в себе необходимой решимости предпринять шаги в соответствии с ситуацией и взять на себя политическую ответственность.
В самой неблагоприятной ситуации этой глубокой неопределенности, с точки зрения геополитики и времени, в РА есть группы, которые по каким-то причинам считают, что сейчас самое время для РА подать заявку на членство в ЕС. Я даже не знаю, как назвать этот процесс в политическом смысле: фантазия, самообман или опасная авантюра мечты.
ЕС был бы рад избавиться сегодня от ненужного бремени. Страны-локомотивы ЕС даже не знают, как будет выглядеть их будущее. Наша соседка Грузия, которая вплотную приблизилась к ЕС и провела либерализацию виз, пытается вернуться на исходную позицию ради своего будущего, оценивая вероятный ход глобальных событий. Евросоюз находится в открытом конфликте с Россией и, мягко говоря, в непростых отношениях с Ираном. Если Турция и/или Азербайджан, воспользовавшись многочисленными ошибками и преднамеренными заговорами Никола, до сих пор не «поглотили» Армению, то это из-за южнокавказских интересов России и Ирана.
Оставив все это в стороне, мечтая о мире любой ценой, в нашей стране, экономика и большая часть доходов которой связана с ЕАЭС, собирают подписи, чтобы создать очередной повод для новой войны (подписав) или нет (не подписав)?
Есть «лица», которые, услышав иное мнение, приписывают авторам пророссийскую или прозападную линию. Важным для меня был и остается интерес моего государства, и неважно, кто и как это интерпретирует. Их следует оставить в стороне и открыто говорить с нашим народом. С 2018 года и по сей день наш народ обманывают. Они обманывают, наносят огромный ущерб, снова обманывают, снова ведут народ к войне, снова наносят огромный ущерб и так далее. Они обманывают, говоря, что Арцах – это Армения, и все, и погубили Арцах. Они обманывают, говоря о мире, и навлекают на людей катастрофические войны. Они обманывают, говоря о независимости, и за кулисами безропотно выполняют антиармянские требования Азербайджана и других стран. Даже сейчас они лгут говоря о Европе, чтобы подготовить благодатную почву для следующего внешнего фронта...
Сотрудничество с Европой никто не отменял и не может отменить. Сотрудничайте настолько, насколько это в интересах нашей страны и народа и не предпринимайте необдуманных действий, которые еще больше поставят под угрозу несуществующую и зависимую от врага безопасность и приведут к разрушению социально-экономической системы.
Еще в 2017 году президент Серж Саргсян провел переговоры и нашел лучшую формулу сотрудничества ЕС-Армения, предоставив стране, которой он руководил, наилучшие условия и перспективы для сотрудничества с ЕС. Это Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-Европейский Союз (CEPA), которое, возможно, было лучшей моделью европейского направления внешней политики Армении. И если бы эти некомпетентные и антинациональные управленцы могли использовать это в интересах Армении, возможно, сегодня страна не оказалась бы в такой трагической ситуации».