Ներքին Հանդը  3 կողմից շրջափակված է ադրբեջանական 2 տասնյակից ավելի զինված դիրքերով․ Թաթոյան (Տեսանյութ)
09/10/2024 10:19
Ներքին Հանդը 3 կողմից շրջափակված է ադրբեջանական 2 տասնյակից ավելի զինված դիրքերով․ Թաթոյան (Տեսանյութ)
Ներքին Հանդը Հայաստանի Կապան համայնքի գյուղ է, որը 3 կողմից շրջափակված է ադրբեջանական 2 տասնյակից ավելի զինված դիրքերով, միայն այստեղ Հայաստանի տարածքից օկուպացված է 2,700 հեկտար, գրել է ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Մենք ապացույցներով արձանագրել ենք Ներքին Հանդի բնակիչների նկատմամբ ադրբեջանական հանցանքների լրացուցիչ փաստեր` Հայաստանի «Շիկահող» պետական արգելոցում հազարավոր ծառահատումներ ու տասնյակ կիլոմետրերով կառուցվող ռազմական ճանապարհներ, տեղադրված բազմաթիվ ականներ (ադրբեջանական 2 դիրքի օրինակով), խմելու ջրից բնակիչներին զրկելը, զինված դիրքեր քաղաքացիական տների անմիջական հարևանությամբ  և այլն:
Ադրբեջանն անցակցնում է շրջակա միջավայրին վերաբերող COP29 միջոցառումը, մինչդեռ հենց ինքն ավերում է Հայաստանի շրջակա միջավայրը», - նշել է նա։
Թաթոյանն ընդգծել է, որ այս փաստերը պետք է հնարավորին ներկայացնել աշխարհի հարթակներում` ցույց տալու համար ադրբեջանական իրական մտադրությունները:

Татоян: Село Неркин Ханд с трех сторон окружено более чем двумя десятками азербайджанских вооруженных позиций (Видео)
Неркин Ханд – село общины Капан Армении, которое с трех сторон окружено более чем двумя десятками азербайджанских вооруженных позиций, только здесь оккупировано 2700 гектаров территории Армении, написал бывший ЗПЧ Армении Арман Татоян.
«Мы задокументировали дополнительные факты преступлений Азербайджана против жителей села Неркин Ханд: вырубка тысяч деревьев в Шикахогском государственном заповеднике Армении и десятки километров военных дорог, закладка множества мин (на примере 2-х азербайджанских позиций), лишение жителей питьевой воды, вооруженные позиции в непосредственной близости от жилых домов и т.д.
Азербайджан проводит мероприятие COP29, посвященное окружающей среде, в то время как он разрушает окружающую среду Армении», - отметил он.
Татоян подчеркнул, что эти факты должны быть максимально представлены на мировых площадках, чтобы показать реальные намерения Азербайджана.