Որտե՞ղ է «Եվրոպան». Նիկոլը՝ Փարիզի և Մոսկվայի արանքում
Հայաստանում համատարած ներքին տկարության և մանթրաժի ֆոնին արտաքին քաղաքական զարգացումներն առավել դոմինանտ են դառնում երկրի ներկայի ախտորոշման և ապագայի կանխատեսումների համար:
Պատմությունը, անշուշտ, չի սիրում ըղձական եղանակ, սակայն դժվար չէ պատկերացնել, թե ինչքան ցայտուն և ծանրակշիռ կլիներ մեր երկրի դերակատարությունն այսօրվա տեկտոնիկ գեոպոլիտիկ զարգացումներում, եթե չլինեին 2018-ի աղետը և դրան հաջորդած երկու հայկական պետականությունների պլանավորված կազմաքանդումը:
Դժվար չէ պատկերացնել, թե որքան բարձր կլիներ Հայաստանի ձայնը 42.000 քառակուսի կիլոմետրով, 135 կիլոմետր երկարությամբ հայ-իրանական սահմանով, առանց Սյունիքի միջով անցնող պանթուրքական յաթաղանի հեռանկարի, Մոսկվայի հետ զարգացող ռազմավարական դաշնակցությամբ ու լայնածավալ և համակարգային բարեփոխումների ֆոնին՝ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների իրական բարելավմամբ:
Փաշինյանի վերջին երկու վոյաժները հատկանշական են մեր երկրի ներկայիս սնանկ արտաքին քաղաքական դիրքավորման տեսակետից: Փարիզ և Մոսկվա կատարած այցերը, մի կողմ դնելով հեծանվային մարմնազեղումները, ընդգծում էին «ի՜նչ էինք, ի՜նչ դարձանք» մինչ այժմ չսպիացող դարդը:
Սկսենք Փարիզից:
Ֆրանսիայի նախագահի հետ Նիկոլի հրամցվող անձնական «ջերմությունն» այդպես էլ որևէ կերպ չկապիտալիզացվեց իրական քաղաքականության մեջ՝ սահմանափակվելով անցյալ տարի Լաչինի միջանցքում լռված և այդպես էլ Արցախ չհասած հումանիտար օգնությամբ և, մեծ հաշվով, ոչինչ չփոխող ռազմական արտադրանքի որոշակի չափաքանակի առաքմամբ:
Որքան էլ որ դաժան է հնչում, բայց ամենահիշվող բանը, որ Նիկոլն ու Մակրոնը երևացին միասին, դա մեծն Շառլ Ազնավուրի հուղարկավորման արարողությունն էր: Նրանց վերջին հանդիպումը գլոբալ առումով երկու «լուզերների», անհաջողակների պրոտոկոլ էր (Հայցում եմ Ֆրանսիայի նախագահի ներողամտությունը՝ իրեն Փաշինյանի հետ համեմատելու համար. նա եվրոպական և ազգային ընտրություններում իրար հաջորդող պարտություններից, ԵՄ-ի ներսում նվազող հեղինակությամբ հանդերձ, բարձրագույն լիգայում խաղացող դերակատար է, ի տարբերություն աշխարհի արվարձանների առաջնությունում հանդես եկող Փաշինյանի):
Առհասարակ նկատե՞լ եք, որ Նիկոլի մոտ այդպես էլ չի հաջողվել երկրի համար պիտանի որևէ ամուր անձնական հարաբերություններ հաստատել միջազգային ասպարեզում պինդ և հեղինակավոր ղեկավարների հետ:
Նույն ԵՄ-ում նրա մյուս «մոտիկը» մեկ այլ թույլ և ձախողակ ղեկավար, Արցախի հարցում իր մեղքի մեծ չաբաբաժինն ունեցող Եվրոպական Խորհրդի չսիրված նախագահ Շառլ Միշելն էր, այլ ոչ թե ավելի ամուր և ձիգ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը:
Համեմատե՛ք նույն Սերժ Սարգսյանի և Նիկոլա Սարկոզիի, Ժան-Կլոդ Յունկերի կամ Դոնալդ Տուսկի հարաբերությունների էներգետիկայի և մեր երկրի համար դրական ազդեցությունների հետ:
Նույն փարիզյան այցի ընթացքում Ֆրանկոֆոնիայի հերթական գագաթնաժողովին Փաշինյանի ձևական մասնակցությունը կրկին աղ ցանեց նրա մեղքով այս 6 տարիների բաց թողած հնարավորությունների վերքի վրա: Չէ՞ որ Հայաստանի անդամակցությունն այդ կազմակերպությանը, որ դարձել էր ՀՀ երրորդ նախագահի արտաքին քաղաքական կարևոր ուղղություններից մեկը և հմտորեն կյանքի էր կոչվում նախևառաջ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի ջանքերով, նպատակ ուներ լրացուցիչ հենարան ստեղծել ոչ միայն Ֆրանսիայի հետ երկկողմ հարաբերություններում, այլև կապեր ամրացնել մի քանի տասնյակ այլ` աֆրիկյան և ասիական երկրների հետ և նաև դրանով չեզոքացնել Ադրբեջանի դիվանագիտական ջանքերը Չմիավորված երկրների շարժման ներսում:
Սակայն նախկինների այդքան մեծ ջանքերով Հայաստան բերված 2018-ի Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը Նիկոլը վերածեց ոչ մի ռեալ քաղաքական հետք և ազդեցություն չթողած ռաբիս ճաշկերույթի, մինչ Ալիևն իր հակահայ քարոզչությամբ հերթով լվանում էր Գլոբալ Հարավի միջին և մանր երկրների գլուխները:
Մոսկովյան վերջին այցի բովանդակությունը նույնպես ձևական էր, ավելին` արտաքին քաղաքական շիզոֆրենիայի շարքից էր:
«ՀԱՊԿ-ը բոյկոտում ենք, բայց ԱՊՀ գնում ենք», «Ռուսաստանը մեղավոր է, բայց Պուտինի ծնունդը պիտի շնորհավորեմ», «Ադրբեջանի հետ ֆիկտիվ թուղթ ստորագրել ուզում ենք, բայց ԱՊՀ նախարարական հայտարարություններին դեմ ենք», «Արևմուտքում Ալիևին հանդիպել պատրաստ ենք, բայց Մոսկվայում՝ չէ», «Ռուսաստանը խեղաթյուրում է Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետը, բայց անձնական հանդիպման ժամանակ հանգիստ նստած ենք տեղներս, երբ Փաշինյանի հայրանունը երկու անգամ սխալ է հնչեցվում»` այս հակասությունների շարքը, անշուշտ, պայմանավորված է Արևմուտքի հետ մերձենալու այդպես էլ չբավարարվող և կեղծ տենչանքով:
Գիտեմ, որ հետևյալ միտքը շատ-շատերին դուր չի գա, ինչպես արևմտամետներին, այդպես էլ՝ ռուսամետներին, բայց դրանից իրականությունը չի փոխվում. 18-19-րդ դարերում հայ ժողովուրդը Ռուսաստանին ընտրել է իր մտքում և սրտում՝ որպես «Եվրոպայի»: Այո, թուրքական և պարսկական լծի տակ դարեր շարունակ տառապող հայերի համար այդ ժամանակահատվածում Ռուսաստանն ընկալվել է որպես «Եվրոպա»՝ քրիստոնեական և առավել զարգացած պետություն: Այլ բան է, թե որքանով է այսօրվա Ռուսաստանն իր «ասիականացման» նոր տենդենցներում լինելու «Եվրոպա», կամ որքանով է այսօրվա ԵՄ-ն իր «ամերիկանացման» ներկայիս փուլում մնալու «Եվրոպա»: Բայց այս տարիների ընթացքում աշխարհագրությունը չի փոխվել, և Հայաստանին մոտիկ և հասանելի այլ «Եվրոպա», քան Ռուսաստանն է, չկա:

Где же «Европа»? Никол между Парижем и Москвой
На фоне широко распространенного внутреннего бессилия и мандража в Армении внешнеполитические события становятся все более доминирующими для диагностики настоящего и прогнозирования будущего страны.
История, конечно, не любит желательное наклонение, но нетрудно представить, насколько заметной и весомой была бы роль нашей страны в сегодняшних тектонических геополитических событиях, если бы не катастрофа 2018 года и последующий запланированный распад двух армянских государственностей.
Нетрудно представить, насколько громким был бы голос Армении при наличии 42 тысяч квадратных километров армяно-иранской границы длиной 135 километров, без перспективы прохождения через Сюник пантурецкого ятагана, с развивающимся стратегическим союзом с Москвой и реальным улучшением отношений с ЕС на фоне масштабных и системных реформ.
Два последних вояжа Пашиняна характерны с точки зрения нынешнего обанкротившегося внешнеполитического позиционирования нашей страны. Визиты в Париж и Москву, не говоря уже о велосипедных трюках, подчеркнули еще неизлеченную боль от того, «кеми мы были, кем мы стали!»
Начнем с Парижа
Личная «теплота» Никола с президентом Франции никак не была капитализирована в реальной политике, ограничившись гуманитарной помощью, которая так и осталась в Лачинском коридоре в прошлом году и так и не дошла до Арцаха, и, по большому счету, доставкой некоего количества военной продукции, которая ничего не меняет.
Как бы резко это ни звучало, но самый запоминающийся момент, когда Никол и Макрон были замечены вместе, — это похороны великого Шарля Азнавура. Их последняя встреча была протоколом двух «лузеров», неудачников мирового масштаба (прошу прощения у президента Франции за сравнение его с Пашиняном: он игрок высшей лиги после последовательных поражений на европейских и национальных выборах, с падающей репутацией внутри ЕС, в отличие от Пашиняна, который играет в чемпионатах на окраинах мира).
Вы вообще заметили, что Николу так и не удалось установить какие-либо прочные, подходящие стране личные отношения с твердыми и авторитетными лидерами на международной арене?
В том же ЕС другим его «близким» был другой слабый и неудачливый лидер, Шарль Мишель, нелюбимый президент Европейского совета, на котором лежала своя доля вины за Арцах, а не более сильная и жесткая Урсула фон дер Ляйен.
Сравните энергетику отношений между тем же Сержем Саргсяном и Николя Саркози, Жан-Клодом Юнкером или Дональдом Туском и положительный эффект для нашей страны.
В ходе того же визита в Париж формальное участие Пашиняна в очередном саммите Франкофонии вновь добавило соли на рану упущенных по его вине возможностей этих шести лет.
Ведь членство Армении в этой организации, ставшее одним из важных внешнеполитических направлений третьего президента РА и умело воплощенное в жизнь прежде всего усилиями министра иностранных дел Эдварда Налбандяна, имело целью создать дополнительную опору не только в двусторонних отношениях с Францией, но и укрепить связи с десятками других стран Африки и Азии и тем самым нейтрализацию дипломатических усилий Азербайджана в рамках Движения неприсоединения.
Однако саммит Франкофонии 2018 года, привезенный в Армению огромными усилиями прежних властей, был превращен Николом в рабис ужин, не оставивший реальных политических следов и влияния, в то время как Алиев одну за другой своей антиармянской пропагандой  мыл головы средним и малым странам Глобального Юга.
Содержание последнего визита в Москву также было формальным, более того, оно было частью внешнеполитической шизофрении.
«Мы бойкотируем ОДКБ, но отправляемся в СНГ», «Россия виновата, но я должен поздравить Путина с днем ​​рождения», «Мы хотим подписать фиктивный документ с Азербайджаном, но мы против заявлений СМИД СНГ», «Мы готовы встретиться с Алиевым на Западе, но не в Москве», «Россия искажает пункт 9 заявления от 9 ноября, но во время личной встречи мы сидим спокойно, когда отчество Пашиняна дважды произносится неправильно» - эта череда противоречий, безусловно, связана с неудовлетворенным и ложным стремлением сблизиться с Западом.
Я знаю, что следующая мысль не понравится многим людям, как прозападникам, так и пророссийским, но реальности она не меняет: в XVIII и XIX веках армянский народ умом и сердцем выбрал Россию как «Европу». Да, для армян, веками страдавших под турецким и персидским игом, Россия в тот период воспринималась как «Европа», христианское и более развитое государство. Другое дело, насколько сегодняшняя Россия будет «Европой» в новых тенденциях ее «азиатизации» или насколько сегодняшний ЕС останется «Европой» на нынешней стадии «американизации». Но за эти годы география не изменилась, и нет другой близкой и доступной Армении «Европы», кроме России.