Նիկոլ Փաշինյանն իր լռությամբ լեգիտիմացրել և շարունակում է լեգիտիմացնել Արցախի անեքսիան․ Լիլիթ Գալստյան
09/10/2024 18:03
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանն ընդգծում է՝ ազգային ամոթի ու նվաստացման ժամանակներում ենք ապրում։
Պատգամավորը սոցցանցի իր էջում այս առնչությամբ գրել է․
«Լաչինը կլինի ԱՊՀ երկրների 2025 թվականի մշակութային մայրաքաղաքը։
Այս մասին հոկտեմբերի 8-ին, ԱՊՀ երկրների ղեկավարների հանդիպմանը հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վ․ Պուտինը։
COP 29-ից հետո սա հերթական հարթակն է, ուր Ադրբեջանը ձգտելու է «փայլեցնել իր քաղաքակրթական դեմքը»՝         իրեն դիրքավորելով որպես «հազարամյակների մշակութային ժառանգության իրավահաջորդ»՝ այդպիսով կրկին հաստատելով իր դոմինանտ ներկայությունը Հարավային Կովկասում։
Սա անում է մի երկիր, ուր հայկակայն մշակութային հետքի վերացումն ու հայկակական մշակութային ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմը դրված են պաշտոնական, պետական քաղաքականության հիմքերի վրա, մի երկիր, որն  զբաղված է պատմական զեղծարարությամբ, մի երկիր, որն էթնիկ զտմանը զուգահեռ՝ Արցախի օկուպացված տարածքներում մշակութային ցեղասպանություն է իրականացնում օրը ցերեկով։
Ադրբեջանի ձեռքերը բռնող չկա․ ՀՀ ղեկավարությունը՝ խեղճի, պարտվածի ու քաղաքական մուրացկանի բովանդակությամբ, դիվանագիտական լարախաղացությամբ (յալանչիությամբ) է զգաղված ու հնարավոր բոլոր քաղաքական մայրաքաղաքներն ու հարթակները ծառայեցնում է հեծանվաքշությանը կամ իր գաստրոնոմիական հետաքրքրություններին։
Սա քաղաքական, քաղաքակրթական, նաև մարդկային չտեսության, ազգային շահեր ուրացման, տհասի ու անտեսլականի վարքագիծ է։
Նիկոլ Փաշինյանն իր լռությամբ լեգիտիմացրել և շարունակում է լեգիտիմացնել Արցախի անեքսիան, էթնիկ զտումն ու մշակութային վանդալիզմը՝ հայկական հետքի ամբողջական վերացումը։

Никол Пашинян своим молчанием легитимизировал и продолжает легитимизировать аннексию Арцаха — Лилит Галстян
09/10/2024 18:43
Депутат фракции «Армения» НС Лилит Галстян подчеркивает, что мы живем во времена национального позора и унижения.
Депутат на своей странице в социальной сети написала:
«Лачин станет культурной столицей стран СНГ в 2025 году.
Об этом во время встречи лидеров стран СНГ 8 октября заявил президент России В. Путин.
После COP 29 это еще одна платформа, на которой Азербайджан будет стремиться «украсить свое цивилизационное лицо», позиционируя себя как «преемника тысячелетнего культурного наследия», тем самым вновь подтверждая свое доминирующее присутствие на Южном Кавказе.
Это делает страна, где стирание армянских культурных следов и вандализм армянского культурного наследия положены в основу официальной, государственной политики, страна, которая занимается исторической фальсификацией, страна, которая наряду с этническими чистками среди бела дня осуществляет культурный геноцид на оккупированных территориях Арцаха.
Никто не пытается остановить Азербайджан. Руководство Республики Армения, с содержанием нищего, побеждённого и политического нищего, занимается дипломатическим канатоходством (шутовством) и использует все возможные политические столицы и площадки для велоспорта или своих гастрономических интересов.
Это политическое, цивилизованное, а также человеческое невежество, отрицание национальных интересов, поведение незрелого, бесперспективного человека.
Никол Пашинян своим молчанием легитимизировал и продолжает легитимизировать аннексию Арцаха, этническую чистку и культурный вандализм, полное уничтожение армянского следа.