Փաշինյանը Մոսկվայում լռեց, քանի որ նրան խորթ են թե՛ ԽՍՀՄ հայ հերոսները, թե՛ այսօր Բաքվի բանտում գտնվող Արցախի հերոսները․ Էդուարդ Շարմազանով
«Հոկտեմբերի 8-ին Մոսկվայում տեղի ունեցավ ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովը։ Մասնակիցների ճնշող մեծամասնությունը անդրադրձավ նաեւ Մեծ Հայրենականի հաղթանակի 80-ամյակի շրջանակներում իրենց ժողովուրդների դերին։
Ալիեւն իր ելույթում խոսեց Սովետական Ադրբեջանի ներկայացուցիչների ու Բաքվի նավթի ներդրման մասին՝ Մեծ Հաղթանակի կերտման գործում։ Այնպիսի տպավորություն էր, որ ոչ թե Ժուկովն ու Ռոկոսովսկին են հաղթանակի մարշալները, այլ՝ Բաքվի նավթը։
Փաշինյանն իր ելույթում ընդհանրապես չանդրադարձավ հայ ժողովրդի ծանրակշիռ ներդրմանը Մեծ Հայրենականում հաղթանակի հասնելու մեջ։ Կար տպավորություն, որ նա որեւէ կապ չունի ԽՍՀՄ ծովակալ Հովհաննես Իսակովի, ԽՍՀՄ մարշալներ Հովհաննես Բաղրամյանի, Համազասպ Բաբաջանյանի, Արմենակ Խամփերյանցի ու 114 ԽՍՀՄ հերոսների, ինչպես նաեւ Արցախի ու հարակից շրջանների 30 հայ ԽՍՀՄ հերոսների հետ։
Փաշինյանը անգամ չհիշատակեց հայոց փառապանծ Թամանյան դիվիզիայի հաղթական ուղին՝ հրամանատար Նվեր Սաֆարյան, որը Բեռլինը գրավելուց հետո ռեյխստագի պատերի մոտ պարեց հայոց հաղթական քոչարին։
Նա անգամ չխոսեց ԽՍՀՄ ղեկավարներից մեկի՝ Անաստաս Միկոյանի եւ նրա եղբայր՝ ՄԻԳ կործանիչի հեղինակ Արտեմ Միկոյանի ծանրակշիռ ծառայության մասին։
Նա բառ անգամ չասաց աշխարհահռչակ հայ արեւելագետ, Էրմիտաժի տնօրեն, Խորհրդային Հայաստանի Գիտությունների ակադեմիայի առաջին նախագահ Հովսեփ Օրբելու մասին, ով Նյուրնբերգի դատավարության ժամանակ ԽՍՀՄ կողմից պաշտոնական վկայի կարգավիճակ ուներ։
Եթե Մոսկվայում ՀՀ-ն ներկայացված լիներ բանիմաց ու պետականամետ ղեկավարով, ապա նա պետք է Ալիեւի «աչքը մտցներ» Ադրբեջանի վայրագությունները Մեծ Հայրենականի հայ հերոսների հիշատակի նկատմամբ։
Իսկ Ադրբեջանի վանդալիզմը ֆաշիզմին հաղթած հայ հերոսների նկատմամբ ակնհայտ է։
Արցախի օկուպացիայից հետո Շուշիում ադրբեջանցիները պայթեցրեցին ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս, Լենինգրադի պաշտպան Նելսոն Ստեփանյանի հուշարձանը։ Ադրբեջանցի վանդալները ոչնչացրել են մարշալներ Բաղրամյանի, Բաբաջանյանի ու Խամփերյանցի հուշարձանները։ Նման ֆաշիստական գործելաոճ Ադրբեջանում ցուցաբերել են նաեւ Արցախյան առաջին պատերազմից հետո, երբ Ադրբեջանում ոչնչացվեցին Մեծ Հայրենականի փառահեղ հերոս-հայորդիների հուշարձանները։

Пашинян в Москве промолчал, потому что ему чужды и армянские герои СССР, и герои Арцаха, находящиеся сейчас в бакинской тюрьме — Эдуард Шармазанов
10/10/2024 02:21
Член исполнительного органа РПА Эдуард Шармазанов написал:
«8 октября в Москве прошел саммит глав государств-участников СНГ. Подавляющее большинство участников саммита также затронули роль своих народов в рамках 80-летия победы в Великой Отечественной войне.
В своем выступлении Алиев рассказал о вкладе представителей Советского Азербайджана и бакинской нефти в создание Великой Победы. Создавалось впечатление, что не Жуков и Рокоссовский маршалы победы, а бакинская нефть.
В своем выступлении Пашинян не упомянул значительный вклад армянского народа в достижение победы в Великой Отечественной войне. Создавалось впечатление, он не имеет никакого отношения к адмиралу СССР Ованнесу Исакову, маршалам СССР Ованесу Баграмяну, Амазаспу Бабаджаняну, Арменаку Хамперянцу и 114 героям СССР, а также 30 армянским героям СССР из Арцаха и соседних регионов.
Пашинян даже не упомянул победный путь славной армянской Таманской дивизии, командира Нвера Сафаряна, танцевавшего знаменитый армянский победный танец "Кочари" у стен Рейхстага после взятия Берлина.
Он даже не рассказал об ответственной службе одного из руководителей СССР Анастаса Микояна и его брата, автора истребителя МИГ Артема Микояна.
Он даже не сказал ни слова об армянском востоковеде с мировым именем, директоре Эрмитажа Овсепе Орбели, первом президенте Академии наук Армянской ССР, имевшем статус официального свидетеля со стороны СССР во время Нюрнбергского процесса.
Если бы Республику Армения представлял в Москве толковый и прогосударственный руководитель, он бы начал «тыкать Алиеву в глаза» зверствами, совершенными Азербайджаном против памяти армянских героев Великой Отечественной войны.
А вандализм Азербайджана по отношению к армянским героям, победившим фашизм, очевиден.
После оккупации Арцаха азербайджанцы уничтожили в Шуши памятник  дважды герою СССР, защитнику Ленинграда Нельсону Степаняну. Азербайджанские вандалы разрушили памятники маршалам Баграмяну, Бабаджаняну и Хамперьянцу. Подобный фашистский метод работы был продемонстрирован в Азербайджане также после первой Арцахской войны, когда в Азербайджане были уничтожены памятники славным армянским героям Великой Отечественной войны.