Բաքվի բանտերում պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդների ճակատագրի վերաբերյալ ՀՀ իշխանությունների քաղաքականությունն ադեկվատ չէ. Բաղունց
11/10/2024 11:45
COP29-ից առաջ հայ ռազմագերիների և պատանդների անհապաղ ազատ արձակման պահանջով ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի առաջ բողոքի ակցիային մասնակցում էր նաև Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Բաղունցը։
Լրագրողների հետ զրույցում նա նշեց, որ թեև իրենց պահանջի հիմքում չկան ՀՀ պետական մոտեցումներն ու դիրքորոշումները, ինչը նվազեցնում է հնարավոր ազդեցությունն ադրբեջանական կողմի վրա, բայց դա խոչընդոտ չէ, որ ակցիաներ իրականացնեն և միջազգային հնարության ուշադրությունը գրավեն։
«Բազմիցս հայտարարել ենք, որ Ադրբեջանի հետ բանակցություններում ՀՀ իշխանությունների պերմանենտ զիջումների քաղաքականությունը ոչ մի դեպքում չի բերի շատ կամ քիչ արժանապատիվ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը։  Բաքվի բանտերում պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդների ճակատագրի վերաբերյալ էլ ՀՀ իշխանությունների քաղաքականությունն ադեկվատ չէ և նրանց ազատ արձակման՝ ՀՀ-ի կողմից հստակ, կոշտ պահանջների բացակայությունը  նպաստում է նրան, որ ադրբեջանական կողմն ավելի ու ավելի նոր պահանջներ է ներկայացնում»,-ասաց նա։

Политика властей Армении в отношении судьбы армянских военнопленных и заложников, содержащихся в тюрьмах Баку, неадекватна — Багунц
11/10/2024 12:29
Гагик Багунц, исполняющий обязанности председателя Национального собрания Республики Арцах, также принял участие в акции протеста перед офисом ООН в Армении с требованием немедленного освобождения армянских военнопленных и заложников до COP29.
В беседе с журналистами он отметил, что, хотя в основе их требований нет государственных подходов и позиций Республики Армения, что снижает возможное воздействие на азербайджанскую сторону, но это не является для них препятствием для проведения акций протеста с целью привлечения внимания международного сообщества.
"Мы неоднократно заявляли, что политика постоянных уступок властей Республики Армения в переговорах с Азербайджаном не приведет к подписанию более или менее достойного мирного договора. Политика властей Республики Армения относительно судьбы армянских военнопленных и заложников, содержащихся в тюрьмах Баку, не является адекватной, а отсутствие четких, жестких требований со стороны Республики Армения об их освобождении способствует тому, что азербайджанская сторона представляет все новые и новые требования", - сказал он.