Պատրաստ ենք աջակցել ՀՀ-ին՝ ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման գործընթացում. Խանդանյանը հանդիպել է Հունգարիա-Հայաստան բարեկամական խմբին
11/10/2024 16:28
Կարևորում եմ Հայաստանի և Հունգարիայի միջեւ հարաբերությունների ակտիվացումը, ինչը դրական ազդեցություն կունենա տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման ու խորացման վրա. ասել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը` ողջունելով Հունգարիայի Ազգային ժողովի Հունգարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Միհայ Բալլայի գլխավորած պատվիրակությանը մեր երկրի խորհրդարանում:
ԱԺ-ից  հայտնում են, որ հոկտեմբերի 11-ին կայացած հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Հունգարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հռիփսիմե Գրիգորյանն ու Հունգարիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը:
Սարգիս Խանդանյանի գնահատմամբ վերջին տարիներին երկու երկրների կառավարությունները սերտորեն համագործակցում են: Հանձնաժողովի նախագահը խոսել է միջխորհրդարանական կապերի խորացման անհրաժեշտության մասին` այս համատեքստում արժեւորելով բարեկամական խմբերի աշխատանքը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Հունգարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը նշել է, որ չնայած երկու պետությունների միջեւ հարաբերություններն  ակտիվացել են, սակայն տարբեր ոլորտներում` տնտեսական, կրթական, մշակութային համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հարցերին` կողմերը կարևորել են Հարավային Կովկասում երկարատեւ կայունության ու խաղաղության հաստատումը: Սարգիս Խանդանյանը խոսել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացի մասին, ներկայացրել Հայաստանի կառավարության հեղինակած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, ինչը, ըստ պատգամավորի, կարող է երաշխիք լինել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Հայաստան-Եվրամիություն ընդլայնվող համագործակցությանը, ԵՄ երկրներ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման հարցին: Միհայ Բալլան ընդգծել է այդ գործընթացներում Հայաստանին աջակցելու հունգարական կողմի պատրաստակամությունը:

Мы готовы поддержать Армению в процессе либерализации визового режима с ЕС: Ханданян встретился с делегацией во главе с руководителем группы дружбы Венгрия-Армения
11/10/2024 19:23
"Придаю важность активизации отношений между Арменией и Венгрией, что позитивно скажется на развитии и углублении сотрудничества в различных сферах”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян, приветствуя в парламенте РА делегацию во главе с руководителем группы дружбы Венгрия-Армения НС Венгрии Михаем Баллой.
11 октября на встрече присутствовали руководитель группы дружбы НС Армения-Венгрия Р.Григорян и Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Венгрии А.Смбатян.
По Ханданяну, в последние годы правительства двух стран тесно сотрудничают. Председатель комиссии коснулся необходимости углубления межпарламентских связей, высоко оценив в этом контексте работу групп дружбы.
Поблагодарив за прием, руководитель группы дружбы Венгрия-Армения отметил, что хотя отношения между двумя государствами активизировались, налицо большой потенциал для развития экономического, образовательного, культурного сотрудничества.
Обратившись к региональным вопросам, стороны подчеркнули необходимость утверждения долгосрочной стабильности и мира на Южном Кавказе. С.Ханданян представил процесс подписания мирного договора с Азербайджаном, предложенный правительством Армении проект "Перекресток мира", который, по мнению депутата, может стать гарантией установления мира в регионе.
На встрече также затронуты вопросы расширяющегося сотрудничества Армения-ЕС, либерализации визового режима в страны ЕС. Михай Балла подчеркнул готовность венгерской стороны содействовать РА в этих процессах.