Արման Թաթոյանն ու Արտակ Բեգլարյանը Փարիզում ներկայացրել են ադրբեջանական հանցանքների ապացույցներն Արցախում և Հայաստանում
11/10/2024 21:31
Հայաստանի ու Արցախի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպաններ Արման Թաթոյանն ու Արտակ Բեգլարյանը Փարիզում մամուլի ասուլիս են տվել Ֆրանսիայի լրագրողներին՝ հայերի իրավունքների ադրբեջանական խախտումների ու պաշտպանության մեխանիզմների հարցերով:
Ասուլիսին ներկայացվել են ադրբեջանական հանցանքների ապացույցներն Արցախում և Հայաստանում:
«Բանախոսների ելույթներն ընդգրկել են հետևյալ հիմնական թեմաները՝
1. Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների և պատանդների ազատ արձակման և Հայրենիք վերադարձի պարտադիրությունը` շեշտելով, որ նրանք ենթարկվում են խոշտանգումների և գտնվում են կյանքի համար ամենօրյա սպառնալիքների տակ:
2. Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականությունը, այդ թվում` շրջափակումը, բռնի տեղահանումը և հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության ոչնչացման փաստերը:
3. Արցախի բնիկ ժողովրդի վերադարձի իրավունքի պատշաճ իրացման մեխանիզմների հարցերը՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը համապատասխան:
4. 2020 թվականից ի վեր Հայաստանի Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի մարզերի տարածքների ադրբեջանական օկուպացիայի փաստերը՝ ներկայացնելով մարդկանց նկատմամբ ադրբեջանական  ամենօրյա հանցանքները:
5. Հայ ժողովրդի դեմ ադրբեջանական ռասիզմի, քսենոֆոբիայի և թշնամանքի շարունակվող քաղաքականությունը` բարձրագույն իշխանության հովանավորչությանբ:
6. Նշված և մնացած բոլոր հանցանքների համար ադրբեջանական իշխանությունների նկատմամբ պատասխանատվության  արդյունավետ միջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունը, ինչը միտված կլինի նաև կանխելու ադրբեջանական հետագա հանցանքները:
Օրվա վերջում Փարիզի հայկական մշակույթի տանը տեղի է ունեցել հանդիպում Հայ համայնքի հետ. ներկայացվել են վերոնշյալ թեմաների մանրամասները:

Арман Татоян и Артак Бегларян представили в Париже доказательства преступлений Азербайджана в Арцахе и Армении
10 октября Арман Татоян, Артак Бегларян и Гарник Керконян провели в Париже пресс-конференцию, посвященную вопросам нарушения азербайджанцами прав армян и механизмов защиты их интересов.
На пресс-конференции были представлены доказательства преступлений Азербайджана в Арцахе и Армении. В выступлениях спикеров были затронуты следующие основные темы:
1. Обязательное освобождение и возвращение армянских пленных и заложников, незаконно удерживаемых в Азербайджане, подчеркивая, что они подвергаются пыткам и ежедневно подвергаются угрозам своей жизни.
2. Геноцидальная политика Азербайджана в отношении народа Арцаха, включая блокаду, насильственное перемещение и уничтожение армянского духовного и культурного наследия.
3. Вопросы механизмов надлежащей реализации права коренного народа Арцаха на возвращение в соответствии с решением Международного Суда ООН.
4. Факты оккупации Азербайджаном территорий Сюникского, Гегаркуникского, Вайоцдзорского областей Армении с 2020 года.
Ежедневные азербайджанские преступления против мирных жителей (лишения, невозможность получения дохода, факты лишения питьевой воды, массовое уничтожение окружающей среды и т.д.) были представлены доказательствами.
5. Продолжающаяся политика азербайджанского расизма, ксенофобии и вражды против армянского народа под спонсорством высших властей.
6. Необходимость применения эффективных мер ответственности в отношении азербайджанских властей за указанные и все другие преступления, что также будет иметь предотвращающее значение для будущих азербайджанских преступлений.
В конце дня в Доме армянской культуры в Париже состоялась встреча с армянской общиной. Было представлены подробности по вышеуказанным темам.