Գրեթե վերջնական փուլում ենք, իրավիճակը մեր համար պարզ է. 600-ից ավելի անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված դեպքեր կան. Արգիշտի Քյարամյանը` պատերազմում պարտության մասին
Բոլոր ուղղություններով իրավիճակը մեր համար արդեն պարզ է, Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարեց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը` պատասխանելով հարցին` ինչքանո՞վ  է հաջողվել ամբողջացնել պատերազմում պարտության պատճառները:
«Գրեթե վերջնական փուլում ենք գտնվում, բոլոր ուղղություններով իրավիճակը մեր համար արդեն պարզ է, հիմնական քննությունն արդեն արված է, բոլոր ուղղություններով մեր տեսանկյունից ունենք իրական պատկեր»,- ասաց նա:
ՔԿ նախագահի խոսքով` 600-ից ավելի անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված դեպքեր կան:
«Շուրջ հարյուրի վերաբերյալ էլ քննարկումներ են ընթանում գործերն ավարտելու ու դատարան ուղարկելու վերաբերյալ: Մենք այս հարցին վերաբերվել ենք ոչ թե քրեական գործերի, այլ նաև շատ ենք կարևորել այս քրեական վարույթների պատմական արժեքը, փորձել ենք  հնարավորինս օբյեկտիվ անդրադառնալ բոլոր դրվագներին: Կան մարտական գործողություններ, որոնց ընթացքին մենք անդրադարձել ենք մինչև ցանկացած շարքային զինծառայողի հարցաքննելու մակարդակով, շուրջ 2000 հատոր է կազմում  գործերի ընդհանրական քանակը»,- ասաց Քյարամյանը:

Мы почти на финальной стадии, ситуация для нас ясна: в суд направлены дела с обвинительными заключениями против более чем 600 человек — Аргишти Кярамян о поражении в войне
12/10/2024 00:12
Нам уже ясна ситуация по всем направлениям, сказал в эфире Общественного телевидения председатель Следственного комитета Армении Аргишти Кярамян, отвечая на вопрос: в какой степени удалось выяснить причины поражения в войне?
«Мы находимся практически на финальной стадии, ситуация по всем направлениям для нас уже ясна, основное расследование уже проведено, у нас есть реальная картина с нашей точки зрения по всем направлениям», - сказал он.
По словам председателя СК, в суд направлены дела с обвинительными заключениями против более чем 600 человек. «Идут дискуссии о прекращении дел в отношении около ста человек и передаче их в суд. Мы не рассматривали этот вопрос как уголовное дело, но мы также придавали большое значение исторической значимости этого уголовного процесса и старались максимально объективно осветить все эпизоды. Есть боевые действия, о ходе которых мы говорили на уровне допроса любого рядового солдата, общее количество дел составляет около 2000 томов», - сказал Кярамян.