Ադրբեջանն ուզում է, որ ՀՀ-ի ճանապարհները օգտագործելի լինեն իր համար, բայց ՀՀ-ն շարունակի մնալ շրջափակման մեջ. Վարչապետ
12/10/2024 12:04
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն Ադրբեջանին մտահոգում է նրանով, որ այս նախագիծը կարող է տասնյակ միլիարդների օգուտներ բերել ՀՀ-ին, ՔՊ ժողովրդավարության դպրոցում ելույթի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով, թե որն է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի նշանակությունը:
«Այդ փաստը պոտենցիալ երկու մտահոգություն կարող է բերել Ադրեջանին:
Առաջինը, եթե Ադրբեջանն անկեղծ մտածում է, որ ռազմավարական հեռանկարում Հայաստանն ագրեսիվ պլաններ ունի իր նկատմամբ, դա կարող է ստեղծել ընկալումներ, որ այդ տասնյակ միլիարդ դոլարները կարող են օգտագործվել ընդդեմ Ադրբեջանի:
Բայց կա նաև հակադարձը, որ եթե Ադրբեջանը ագրեսիվ մտադրություններ ունի ՀՀ-ի նկատմամբ, դա կարող է մտահոգել Ադրբեջանին, որ այդ տասնյակ միլիարդ դոլարները կարող են օգտագործվել Հայաստանի պաշտպանունակությունը բարձրացնելու համար և, Ադրբեջանն իր ագրեսիվ պլանները ՀՀ-ի նկատմամբ իրագործելու խնդիրներ կարող է ունենալ»,-ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե Ադրբեջանի խորքային մտահոգությունը փարատելի է, քանի որ ՀՀ-ն որևէ ագրեսիվ նկատառում Ադրբեջանի և տարածաշրջանի երկրների նկատմամբ՝ չունի:
«Ավելին, ՀՀ-ն արձանագրել է, որ նույնիսկ սեփական օկուպացված տարածքները ռազմական ճանապարհով վերադարձնելու խնդիր չենք դնում։
Բայց փաստն այն է, որ Ադրբեջանը ուզում է, որ Հայաստանի ճանապարհներն օգտագործելի լինեն իր համար, բայց միևնույն ժամանակ, ՀՀ-ն շարունակի մնալ շրջափակման մեջ: Սա անտրամաբանական է և այս մոտեցումը Հայաստանի համար չի կարող լինել ընդունելի»,-ասաց վարչապետը։

Азербайджан хочет, чтобы дороги Армении были пригодны для него, но Армения продолжала оставаться в блокаде — Премьер-министр
12/10/2024 12:56
Проект «Перекресток мира» беспокоит Азербайджан, поскольку этот проект может принести Армении десятки миллиардов выгод, заявил премьер-министр Никол Пашинян в ходе выступления в Школе демократии ГД, представляя значение проекта «Перекресток мира».
«Этот факт может вызвать у Адреджана две потенциальные проблемы.
Во-первых, если Азербайджан искренне считает, что у Армении есть агрессивные планы в отношении него в стратегической перспективе, это может создать впечатление, что эти десятки миллиардов долларов могут быть использованы против Азербайджана.
Но есть и обратное: если у Азербайджана есть агрессивные намерения в отношении Армении, то Азербайджан может обеспокоиться тем, что эти десятки миллиардов долларов могут быть использованы для повышения обороноспособности Армении, и у Азербайджана могут возникнуть проблемы с реализацией своих агрессивных планов в отношении Армении», - сказал Пашинян.
Он отметил, что глубокие опасения Азербайджана можно развеять, поскольку Армения не имеет агрессивных намерений в отношении Азербайджана и стран региона.
"Более того, Республика Армения зафиксировала, что мы даже не ставим задачу возвращения наших оккупированных территорий военным путем.
Но факт в том, что Азербайджан хочет, чтобы дороги Армении были для него пригодными, но в то же время Армения продолжала оставаться в блокаде. Это нелогично и такой подход не может быть приемлемым для Армении", - сказал премьер-министр.