Հայաստանի կառավարիչը նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի 9-րդ կետի վերաբերյալ ակնհայտ կեղծիք պարունակող ձևակերպումներ է արել. Տիգրան Աբրահամյան
Հայաստանի կառավարիչը նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի 9-րդ կետի` ռեգիոնալ ապաշրջափակման վերաբերյալ որոշակի «պարզաբանումներ» է տվել, որով ոչ միայն հակասում է իր` նախորդիվ արված մեկնաբանություններին, այլև ակնհայտ կեղծիք պարունակող ձևակերպումներ է արել, այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Նախ, Փաշինյանը, ով 3 տարի է՝ ընդհանրապես այդ կետում ՌԴ-ի ներկայությունը չէր տեսնում ու ակնհայտ մանիպուլյացիայի էր գնում, հանկարծ «հիշել» է, որ այնտեղ ՌԴ-ին վերապահված գործառույթ կա ու այսպես ձևակերպել` «ՌԴ ներկայացուցիչներին կարող է  վերապահվել մոնիտորինգի ինչ-որ գործառույթ՝ տեսնելու համար, թե ՀՀ-ն ինչքանով է կատարում իր պարտավորությունները»:
Բայց այստեղ էլ մեկ այլ կեղծիք է առաջ մղում, երբ, հղում անելով ՌԴ նախագահի հրամանագրին, նշում է, որ Հայաստանի տարածքով (դեպի Սյունիք) անցնող կոմունիկացիայի վրա ռուսների գործառույթը որպես մոնիթորինգ անող է ներկայացված: Ու սա այն դեպքում, որ այդ հրամանագրում ՌԴ սահմանապահ ծառայության ֆունկցիան ոչ թե մոնիթորինգ է սահմանված, այլ՝ որպես վերահսկողություն։
Արդյո՞ք Փաշինյանը չգիտի մոնիթորինգ ու վերահսկողություն բառերի տարբերությունը կամ բացատրությունը` բացվածքով. վստահ եմ` շատ լավ գիտի, սակայն հերթական կեղծիքին է գնում:
Վերահսկողությունն առավել լայն հասկացություն է, որը ենթադրում է նաև մոնիթորինգ, սակայն վերահսկողություն տերմինի տակ նաև իրադրության կառավարում է ենթադրում, որը կումունիկացիաների ապահովման և անվտանգության տեսանկյունից առավել լայն լիազորություններ կարող է ենթադրել:
Այստեղ նաև ինչն է խնդիրը: Նիկոլ Փաշինյանը 2020 թ.-ի նոյեմբերին 9-ին փաստաթուղթ է ստորագրել, բայց նա, իր թիմակիցները, քարոզչական գործիքներն այնպես են խոսում կամ մեկնաբանում այդ փաստաթուղթը, կարծես, այդ իրադարձությունը Պապ թագավորի ժամանակ է եղել:
Երկրորդ, ցանկացած հիշատակում կամ քննարկում այդ եռակողմ փաստաթղթին պետք է դիտարկել որպես մեկ ամբողջություն` Ադրբեջանի չիրականացրած պարտավորությունների շրջանակներում` Արցախում արցախցիների ներկայություն, նրանց անվտանգության միջազգային երաշխիքների ապահովում, Արցախի ու Հայաստանի միջև անխափան, անվտանգ միջանցքի ապահովում:
Իսկ թե ինչու է Փաշինյանը «հիշել» ռեգիոնալ ապաշրջափակման դրույթում ՌԴ ներկայության մասին, դա ոչ պակաս կարևոր թեմա է, որին այլ առիթով կանդրադառնամ»,- գրել է պատգամավորը։

Управленец Армении сделал заведомо ложные заявления относительно 9-го пункта документа от 9 ноября — Тигран Абрамян
14/10/2024 11:04
Управленец Армении дал определенные "разъяснения" по поводу 9-го пункта документа от 9 ноября о региональной деблокаде, которые не только противоречат его предыдущим комментариям, но и содержат заведомо ложные заявления, пишет секретарь фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян.
«Во-первых, Пашинян, который на протяжении 3 лет вообще не видел присутствия РФ в этом пункте и вел явные манипуляции, вдруг «вспомнил», что есть функция, отведенная РФ в этом пункте и сформулировал это так: «Представителям России может отводиться какая-то функция мониторинга – чтобы увидеть, в какой степени Армения выполняет свои обязательства».
Но и здесь продвигается другая ложь, когда он, ссылаясь на указ президента России, заявляет, что функция россиян в отношении коммуникаций, проходящих через территорию Армении (в сторону Сюника), представлена ​​лишь как функция мониторинга. И это несмотря на то, что в этом указе функция пограничной службы РФ определена не как мониторинг, а как контроль.
Неужели Пашинян не знает разницы или объяснения слов мониторинг и контроль? Я уверен, что он прекрасно знает, но он продвигает очередную ложь.
Контроль — это более широкое понятие, которое также подразумевает мониторинг, но термин «контроль» также подразумевает управление ситуацией, что может подразумевать более широкие полномочия с точки зрения обеспечения и безопасности коммуникаций.
И в чем здесь проблема? Никол Пашинян подписал документ 9 ноября 2020 года, но он, его товарищи по команде, инструменты пропаганды говорят или интерпретируют этот документ так, как будто это событие произошло во время правления царя Пап.
Во-вторых, любое упоминание или обсуждение этого трехстороннего документа должно рассматриваться в целом в контексте невыполненных обязательств Азербайджана: присутствие граждан Арцаха в Арцахе, предоставление международных гарантий их безопасности, обеспечение непрерывного, безопасного коридора между Арцахом и Арменией.
А то, почему Пашинян вдруг "вспомнил" о присутствии РФ при обеспечении региональной деблокады, это не менее важная тема, к которой я еще вернусь», - написал депутат.