Պարենային և ոչ պարենային ապրանքների մանրածախ առևտրով զբաղվող ընկերության կողմից պետբյուջե է վերականգնվել 500 միլիոն դրամ
14/10/2024 16:42
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչության հինգերորդ վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել են  ՍՊ ընկերության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու դեպքի մի շարք հանգամանքներ։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված ապացուցողական և վարութային գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ պարենային և ոչ պարենային ապրանքների մանրածախ առևտրի գործունեությամբ զբաղվող ընկերության կողմից թերհայտարարագրվել է իրացման շրջանառությունը, հարկային մարմին ներկայացված հաշվարկ-հաշվետվություններում ներառվել են շրջանառության իրական ծավալներին չհամապատասխանող խեղաթյուրված տվյալներ։ Արդյունքում՝ պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերով վնաս։
Պետությանը պատճառված վնասի վերջնական չափը ճշտելու ուղղությամբ կատարվում են վարույթից բխող անհրաժեշտ ապացուցողական և վարութային գործողություններ։ Ընկերության կողմից արդեն իսկ պետական բյուջե է վերականգնվել 500.000.000 ՀՀ դրամ։
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգովդատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Компания вернула в государственный бюджет Армении 500 000 000 драмов
В ходе предварительного расследования уголовного производства, возбужденного по пункту 2 части 3 статьи 290 Уголовного кодекса РА в пятом управлении Главного управления по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА, выяснен ряд обстоятельств дела о неуплате ООО налогов в особо крупных размерах.
Как сообщили в СК, согласно данным, полученным в результате доказательных и процессуальных действий, проведенных в ходе предварительного расследования уголовного производства, компанией, занимающейся розничной торговлей продовольственными и непродовольственными товарами, были скрыты доходы и в документы включены искаженные данные, не соответствующие реальным объемам оборота.
В результате государству был нанесен ущерб в особо крупных размерах. В направлении уточнения окончательного размера ущерба, причиненного государству, производятся необходимые доказательственные и процессуальные действия, вытекающие из производства. Компания уже вернула в государственный бюджет 500 000 000 драмов РА. Предварительное следствие продолжается.