Ֆրանսիական գրականության շունչը Հայաստանում. Ֆրանկոֆեստ (Լուսանկարներ, Տեսանյութ)
Ակբա Լիզինգի գլխավոր հովանավորությամբ երկրորդ տարին անընդմեջ կայացավ  Francofest 2024-ը՝ ֆրանսերեն գրքերի փառատոնը՝ խրախուսելով ֆրանսիական գրքերի,  գրականության և մշակույթի տարածումը Հայաստանում։ Մշակութային այս աննախադեպ միջոցառումը  կազմակերպել է Newmag ընկերությունը:
Newmag-ը ֆրանսիական գրքերի այս փառատոնին հայերենով է ներկայացրել է 5 նոր գիրք։
«Ակբա Լիզինգը խրախուսում է ընթերցանության տարածումը Հայաստանում և այս աջակցությունը նաև  գնահատանքն է   գրականությանը, արվեստին, հայ-ֆրանսիական մշակութային կապերին և  մեր  երկրների ժողովուրդների դարավոր բարեկամությանը: Շատ կարևոր է, որ  ֆինանսական կազմակերպությունները տնտեսության զարգացմանն ու բիզնեսների ֆինանսավորմանը նպաստելուց բացի, հովանավորեն նաև  նման  մշակութային  միջոցառումներ»,- նշել է Ակբա Լիզինգի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Սարգիս Սարգսյանը։
«Արդեն ավանդույթ է  դարձել, որ Ակբա  Լիզինգը նպաստում  է   ֆրանսիական գրականության հայկականացմանը և  դրա  տարածմանը: Շատ  ուրախ  ենք, որ Ակբա Լիզինգի հետ  ունենք  շատ  լավ  գործընկերային հարաբերություններ  և հուսով եմ,  որ այդ  գործակցությունը շարունակական կլինի»,- նշել է Newmag հրատարակչության տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը։
Ի դեպ,  Francofest–ը վերջին 15  տարվա ամենանշանակալի գրական միջազգային   իրադարաձությունն է  բերում  Հայաստան: Ֆրանկոֆոն աշխարհի ամենահեղինակավոր Goncourt մրցանակը Հայաստանում հիմնում է իր մասնաճյուղը:
NewMag-ի կողմից մեծանուն հայ Շառլ Ազնավուրի գրքերի բոլոր հրատարակություններն իրականացվել են Ակբա ֆինանսական խմբի՝ Ակբա բանկ, Ակբա Լիզինգ և Ամունդի-Ակբա ընկերություններից որևէ մեկի աջակցությամբ։

Франкофест - дыхание французской литературы в Армении (Фото, Видео)
При генеральном спонсорстве «Акба Лизинг» второй год подряд проводится фестиваль французской книги «Франкофест 2024», способствующий распространению французских книг, литературы и культуры в Армении.
Организатором этого беспрецедентного культурного мероприятия выступила компания Newmag.
Newmag представил на французском книжном фестивале 5 новых книг на армянском языке.
«Акба Лизинг способствует распространению чтения в Армении и эта поддержка также является признательностью за литературу, искусство, армяно-французские культурные связи и многовековую дружбу между народами наших стран. Очень важно, что финансовые организации, помимо содействия развитию экономики и финансированию бизнеса, также спонсируют подобные культурные мероприятия», - сказал заместитель генерального директора «Акба Лизинг» Саркис Саркисян.
Директор издательского дома Newmag Артак Алексанян, отметил, в свою очередь, что «Акба Лизинг» по традиции способствует арменизации французской литературы и ее распространению.
«Мы очень рады, что у нас очень хорошие партнерские отношения с «Акба Лизинг», и я надеюсь, что это сотрудничество будет продолжительным», - сказал Алексанян.
Франкофест привозит в Армению самое значимое международное литературное мероприятие за последние 15 лет. Самая престижная во франкоязычном мире Гонкуровская премия открывает свой филиал в Армении.
Все издания книг знаменитого армянина Шарля Азнавура издательством Newmag осуществлялись при поддержке финансовой группы «Акба», «Акба Банка», «Акба Лизинг» и «Амунди-Акба».