Ղազախստանում կանցկացվեն Հայաստանի մշակույթի օրեր
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հոկտեմբերի 14-16-ը ՀՀ Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի՝ Ղազախստան կատարած պաշտոնական այցի պատվիրակության կազմում մեկնել է Աստանա` մասնակցելու Ղազախստանում Հայաստանի մշակույթի օրերի միջոցառումներին։
Մշակույթի օրերի ծրագրում ներառված են մի շարք միջոցառումներ` hանդիսավոր համերգ Հայաստանի ջազ նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար` Դավիթ Մելքոնյան) մասնակցությամբ, ֆոտոցուցահանդես՝ նվիրված Սերգեյ Փարաջանովին, հայկական կինոյի օրեր և Սոս Սարգսյանի անվան «Համազգային» թատրոնի (գեղարվեստական ղեկավար` Նարինե Գրիգորյան) հյուրախաղը։
Հայաստանի մշակույթի օրերի հիմնական միջոցառումները կանցկացվեն Ղազախստանի Քալիբեկ Կուանիշբաևի անվան ազգային երաժշտական դրամատիկական թատրոնում, որտեղ հոկտեմբերի 15-ին կկայանա մշակույթի օրերի բացման հանդիսավոր համերգը՝ նվիրված Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին։ Համերգային ծրագրում հիմնականում ընդգրկված են շանսոնյեի երգերը, բայց կհնչեն նաև Կոմիտասի և Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործությունները։ Հայաստանի ջազ նվագախմբի հետ միասին հանդես կգան Հայաստանի վաստակավոր արտիստուհի Ինգա Արշակյանը և միջազգային մրցույթների դափնեկիր Գոռ Սուջյանը։
Նույն օրը թատրոնի ճեմասրահում կբացվի Սերգեյ Փարաջանովի կյանքին ու գործունեությանը նվիրված լուսանկարչական ցուցահանդեսը, որը պատրաստվել է Ս. Փարաջանովի թանգարանի կողմից։
Հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 16-ին, Ղազախստանի Քալիբեկ Կուանիշբաևի անվան ազգային երաժշտական-դրամատիկական թատրոնում հանդես կգա Սոս Սարգսյանի անվան «Համազգային» թատրոնը՝ «Լյու Բյոֆ» ներկայացմամբ։
Ղազախստանում Հայաստանի մշակույթի օրերի շրջանակում 7 IMAX KERUEN կինոթատրոնում կցուցադրվեն հայկական խաղարկային և անիմացիոն ֆիլմեր։

В Казахстане пройдут Дни культуры Армении
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян в составе делегации президента РА Ваагна Хачатуряна, находящейся в Казахстане 14-16 октября, посетила Астану для участия в мероприятиях Дней культуры Армении в Казахстане
В программе Дней культуры ряд мероприятий:  концерт с участием Государственного джаз-оркестра Армении (художественный руководитель: Давид Мелконян), фотовыставка, посвященная Сергею Параджанову, дням армянского кино и Сосу Саркисяну, гастроли театра “Амазгаин” (художественный руководитель: Нарине Григорян).
Основные мероприятия Дней культуры Армении пройдут в Национальном музыкально-драматическом театре Казахстана им. Калибека Куанышбаева, где 15 октября состоится концер, посвященный 100-летию Шарля Азнавура. В программе концерта, в основном вошли песни шансонье, но прозвучат также произведения Комитаса и Арно Бабаджаняна. С джаз-оркестром выступят заслуженная артистка Армении Инга Аршакян и лауреат международных конкурсов Гор Суджян.
В этот же день откроется фотовыставка, посвященная жизни и деятельности Сергея Параджанова, подготовленная Музеем С. Параджанова.
На следующий день, 16 октября, театр “Амазгаин”на сцене театра им. Калибека Куанышбаева представит спектакль “Лю-Бёф”
В рамках Дней армянской культуры в Казахстане армянские художественные и анимационные фильмы будут показаны в 7 кинотеатрах IMAX KERUEN.