ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները երբեք այսքան ամուր չեն եղել. Արմեն Գրիգորյան
Հոկտեմբերի 15-ին Չեխիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Պրահայում մասնակցել է «Ֆորում 2000» կոնֆերանսին:
Կոնֆերանսի ընթացքում ԱԽ քարտուղարը խոսել է ՀՀ-ԵՄ երկողմ հարաբերությունների մասին՝ ընդգծելով ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ վիզայի ազատականեցման հարցով մեկնարկած պաշտոնական երկխոսության կարևորությունը:
Գրիգորյանը հավելել է, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները, որոնք այսօր արդեն ընդլայնվել և ներառում են նաև անվտանգության ոլորտը, երբեք այսքան ամուր չեն եղել և, մասնավորապես, հաշվի առնելով երկկողմ ցանկությունը՝ այսօր դրանք կայուն զարգացման միտում ունեն:
ԱԽ քարտուղարը նաև ընդգծել է, որ երկկողմ հարաբերությունները հիմնված են ժողովրդավարության վրա: Այս համատեքստում Ա. Գրիգորյանը կարևորել է ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը և Խաղաղության եվրոպական գործիքակազմի շրջանակում տարվող աշխատանքը:

Отношения Армения-ЕС никогда не были такими крепкими — Армен Григорян
15 октября в ходе своего рабочего визита в Чехию секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял участие в конференции "Форум 2000" в Праге.
В ходе конференции секретарь Совета безопасности рассказал о двусторонних отношениях Армения-ЕС, подчеркнув важность продолжающегося официального диалога по вопросу новой повестки партнерства Армения-ЕС, а также либерализации визового режима РА-ЕС.
Григорян добавил, что отношения Армения-ЕС, которые сегодня уже расширились и включают также сферу безопасности, никогда не были такими крепкими и, в частности, учитывая двустороннее стремление, сегодня имеют тенденцию к устойчивому развитию.
Секретарь Совбеза также подчеркнул, что двусторонние отношения основаны на демократии. В этом контексте А.Григорян особо отметил деятельность гражданской миссии ЕС и работы, проводимые в рамках Европейского инструмента мира.