«Իրանն այնպիսի զինատեսակներ ունի, որոնցով հնարավոր է խոցել Մերձավոր Արևելքում գտնվող ամերիկյան ռազմական օբյեկտները»․ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուս
15/10/2024 22:27
Իրանն այնպիսի զենքեր ու սպառազինություն ունի, որով հնարավոր է խոցել Մերձավոր Արևելքում գտնվող ամերիկյան ռազմական օբյեկտները, Press TV-ի եթերում հայտարարել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատարի խորհրդական Էբրահիմ Ջաբարին։
«Ամերիկացիները պետք է իմանան. եթե նրանք հայտնվեն մարտի դաշտում և ցանկանան գործել Իրանի դեմ,  նրանց բազաները, նավերը հասանելի կլինեն մեր զենքերի համար»,- ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ ԻՀՊԿ ներկայացուցիչը նշել է, որ Վաշինգտոնը չի հմարձակվի ուղիղ առճակատման մեջ մտնել Իրանի հետ։
«Չնայած ամերիկացիները աջակցում են Իսրայելին, դժվար թե այդպիսի հիմարություն անեն ու կոնֆլիկտի մեջ մտնեն Իրանի հետ»,- ասել է Ջաբարին։
Նա հայտարարել է նաև, որ Իսրայելին չի հաջողվել Գազայի հատվածում և Լիբանանում հասնել իր ռազմական նպատակների իրականացմանը։

Иран располагает вооружениями, которые способны достать военные объекты США на Ближнем Востоке — КСИР
15/10/2024 23:12
Иран располагает вооружениями, которые способны достать военные объекты США на Ближнем Востоке, заявил телеканалу Press TV советник командующего Корпуса стражей Исламской революции (КСИР) Эбрахим Джаббари, передает "Интерфакс".
"Американцам следует знать: если они явятся на поле боя и захотят действовать против Ирана, их базы, интересы и корабли будут в пределах досягаемости нашего оружия", - сказал он.
При этом он выразил сомнение в том, что Вашингтон пойдет на открытую конфронтацию с Тегераном. "Хотя американцы поддерживают Израиль, вряд ли они совершат глупость и вступят в конфликт с Ираном", - сказал Джаббари.
Кроме того, он заявил, что Израилю не удалось добиться военных целей в ходе боев в секторе Газа и Ливане.