Հայաստանը մտադիր է մինչև 2030 թվականը եռապատկել արևային էներգիայի արտադրությունը. Ալեն Սիմոնյան
Հայաստանի համար՝ երկրի, որը կանգնած է աշխարհաքաղաքական բարդ մարտահրավերների առջեւ, գիտության եւ տեխնոլոգիաների կիրառումը ոչ միայն տնտեսական աճ է, այլեւ ազգային անվտանգություն, կենսունակություն եւ կայուն զարգացում, Միջխորհրդարանական միության 149-րդ վեհաժողովի ընդհանուր քննարկումներում հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Քանի որ գիտության, տեխնոլոգիաների եւ նորարարության կիրառումը կարող է օգտագործվել նաեւ ի վնաս մարդկանց ու լինել մարտահրավեր մեր նպատակներին հասնելու ճանապարհին, մեր ընտրությունն է օգտագործել այն առավելագույն սոցիալական, տնտեսական եւ բնապահպանական աճ ստանալու համար՝ միաժամանակ վերացնելով թերություններն ու խնդիրները:
Հայաստանի առանցքային առաջնահերթություններից է վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը: Տարվա 270 արեւային օրերի շնորհիվ մեր երկիրը կարող է արեւային էներգիան դարձնել էներգետիկ ռազմավարության կենտրոնական մասը: Մենք մտադիր ենք մինչեւ 2030 թվականը եռապատկել արեւային էներգիայի արտադրությունը՝ ապահովելով երկրի էներգաբալանսի առնվազն 15 տոկոսը վերականգնվող աղբյուրներից: Անցումը մաքուր էներգիայի նվազեցնում է մեր կախվածությունը հանածո վառելիքներից եւ պակասեցնում ջերմոցային գազերի արտանետումները՝ նպաստելով կայուն զարգացմանը:
Գիտությունն ու տեխնոլոգիաները կարեւոր դեր են խաղում Հայաստանի ռեսուրսների առավել արդյունավետ կառավարման եւ կլիմայի փոփոխության հետ կապված ռիսկերի նվազեցման գործում: Այս ոլորտներում առաջընթացը լուծումներ է առաջարկում մեր առջեւ դրված խնդիրներին՝ գյուղատնտեսության արտադրողականության բարձրացումից մինչեւ բնական աղետների դեմ պայքարի բարելավում: Խելացի կերպով կիրառելով այս տեխնոլոգիաները՝ մենք ոչ միայն պաշտպանում ենք շրջակա միջավայրը, այլեւ ավելի լավ ապագա ենք ապահովում հաջորդ սերնդի համար:
Կարեւոր է կիրառել հուսալի տեխնոլոգիական լուծումներ: Հայաստանը, ինչպես եւ շատ այլ երկրներ, կենտրոնացած է ածխաթթու գազի արտանետումների նվազեցման, ռեսուրսների պահպանման եւ բնապահպանական պատասխանատվության մշակույթի խթանման վրա: Դա հավաքական ջանք է, եւ մենք բոլորս պետք է նպաստենք մեր մոլորակի պաշտպանության համար տեխնոլոգիական առաջընթացի խելացի օգտագործման ապահովմանը:
Գիտությունն ու տեխնոլոգիաները նաեւ խաղաղաշինության հզոր գործիքներ են: Գիտական նորարարությունները կարող են օգնել մեզ բավարարել մարդկանց կարիքները՝ սկսած բնական ռեսուրսների շուրջ հակամարտությունների նվազումից մինչեւ մարդու իրավունքների պաշտպանություն: Այդ նպատակին հասնելու համար Հայաստանը ձգտում է օգտագործել տեխնոլոգիաները»,- նշել է Սիմոնյանը։

Ален Симонян: Армения намерена утроить производство солнечной энергии до 2030 года
Для Армении - страны, стоящей перед сложными геополитическими проблемами, применение науки и технологий - не только основа экономического роста, но и национальная безопасность, жизнеспособность и стабильное развитие. Об этом заявил в своем выступлении на общих обсуждениях 149-ой ассамблеи Межпарламентского союза председатель парламента Армении Ален Симонян.
«Поскольку применение науки, технологий и инноваций также может быть использовано во вред людям и бросить вызов нашим целям, наш выбор состоит в том, чтобы использовать их для достижения максимального социального, экономического и экологического роста, одновременно устраняя недостатки и проблемы.
Одним из ключевых приоритетов Армении является развитие возобновляемой энергетики. Благодаря 270 солнечным дням в году, наша страна может сделать солнечную энергетику центральной частью своей энергетической стратегии. Мы намерены утроить производство солнечной энергии до 2030 года, обеспечив не менее 15% энергобаланса страны за счет возобновляемых источников. Переход к чистой энергии снижает нашу зависимость от ископаемого топлива и сокращает выбросы парниковых газов, способствуя устойчивому развитию.
Наука и технологии играют важную роль в деле более эффективного управления ресурсами Армении и снижения рисков, связанных с изменением климата.
важно использовать надежные технологические решения. Армения, как и многие другие страны, ориентирована на сокращение выбросов углекислого газа, сохранение ресурсов и стимулирование культуры экологической ответственности. Это коллективное усилие, и мы все должны внести свой вклад в обеспечение разумного использования технологического прогресса для защиты нашей планеты.
Наука и технологии также являются мощными инструментами построения мира. Научные инновации могут помочь в деле удовлетворения потребностей человека, начиная от уменьшения конфликтов из-за природных ресурсов до защиты прав человека. Армения стремится использовать технологии для достижения этой цели».