Եթե Քյարամյանը հրաժարական չտվեց, նշանակում է՝ նրա գործողությունները տեղին էին և նա հանդիսանում է Նիկոլ Փաշինյանի համար մեկ պատժիչ գործիքը. Փաստաբան
16/10/2024 15:37
Երեկ  ԱԺ լսումների ժամին ՔՊ-ական պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի և Քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպը հաստատեց այն ամենը, ինչ մենք տարիներ շարունակ ասում էինք, որ, այո՛, կալանքը, իսկապես, կիրառվում է որպես պատժամիջոց և անձանցից ցուցմունքներ կորզելու միջոց. Aysor.am-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
Ըստ նրա, Հովիկ Աղազարյանն այդ մասին հիշեց միայն այն դեպքում, երբ իր ընտանիքի անդամի հետ կապված այդպիսի գործողություններ իրականացրեցին։
Արսեն Բաբայանը նկատեց, որ ԱԺ-ում «մի պատգամավոր կա՝ Լուլու անունով», ով հստակ ասաց՝ եթե այդպես ԱԺ պատգամավորի հետ են խոսում, ինչպե՞ս կխոսեն քաղաքացիների հետ, ինչի մասին իրենք ևս բազմիցս ասել էին։
«Ընդհանուր առմամբ, հաստատվեց մեկ այլ հանգամանք, որ քննչական մարմինը, դատախազությունը, իրավապահ մարիմինները և կառավարությունը կա՛մ հանցավոր փոխադարձ համաձայնության մեջ են, կա՛մ բոլորը չեն տիրապետում իրենց լիազորություններին»,-ասաց Բաբայանը։
Նա հիշեցրեց, որ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ նիստերից մեկի ժամանակ հայտնել էր՝ պատերազմական հանցագործությունների մասին քննչական մարմինները միասին իր ունեցած ինֆորմացիայի կեսն ունեն, ինչից հետո, Բաբայանի խոսքով, քննչական մարմինները առնվազն պարտավորություն ունեին հարցաքննելու Փաշինյանին, գործերը օբյեկտիվորեն քննելու համար լրացուցիչ տեղեկությունները ստանալու։
«Իսկ Նիկոլ Փաշինյանը որպես վարչապետ վաղուց էր պարտավոր իր ունեցած տեղեկությունները հայտնել, բայց ինքը, եթե այդ օրը նման հայտարարություն է անում, նշանակում է, որ թաքցնում է հանցագործության որոշակի հանգամանքներ, փաստեր։ Քննչականն այստեղ որևէ գործողություն չարեց։
Երեկ ՔԿ ղեկավար Քյարամյանը հայտարարեց, որ որոշակի իշխանական անձինք ունեն որոշակի շահագրգռվածություն և միջնորդություններ են անում։ Ասաց չէ՞, որ Աղազարյան, քո անունից են երկու անգամ զանգել։ Եվ Ագիշտի Քյարամյանը դրա հետ կապված որևէ իրավական միջոց չի ձեռնարկել, միայն սահմանափակվել է ԱԺ-ում քաղաքական ենթատեքստ ունեցող հայտարարություն անելով։ Հետևաբար, այս բոլոր անձինք կատարել են օրենքով արգելված արարքներ։ Պետք է ենթարկվեին  համապատասխան համարժեք պատասխանատվության, բայց իրենք կա՛մ չեն տիրապետում իրենց պարտականույթուններին, կա՛մ բոլորը բոլորի արարքները թաքցնում են»,-ասաց նա։
Ըստ մեր զրուցակցի՝ քննչականը պետք է վարույթ նախաձեռներ, եթե այդպիսի միջնորդություն կար, ԱԺ-ն պետք է հարց քննարկեր, եթե ԱԺ-ն գտնում էր, որ իրապես կալանքը դիտվում է որպես ճնշման միջոց։
«Հիմա այստեղ ունենք կիսահստակ որոշ հանգամանքեր, որոնք պարտադրում են իշխանությանը պաշտոնից հեռացնել ՔԿ ղեկավարին, ՔԿ ղեկավարն էլ այս ամբողջը հաշվի առնելով, մասնավորապես, որ վարչապետն իրեն չի վստահում և դրանով պայմանավորված՝ չի ասում տեղեկություններ, հրաժարական տա։ Եթե այս ամենը տեղի չունեցավ, կստացվի մի բան, որ Արգիշտի Քյարամյանի գործողությունները տեղին էին և պատճառն այն է, որ Արգիշտի Քյարամյանը հանդիսանում է Նիկոլ Փաշինյանի համար մեկ պատժիչ գործիքը։ Միայն դա կարող էր իրավունք վերապահել Արգիշտի Քյարամյանին պատգամավորների հետ ոչ վայել կամ ոչ պարկեշտ պահել իրեն»,-ասաց նա։
Փաստաբանը նշեց, որ եթե նա չհեռացվեց և այն երկու անձինք, որոնց մասին Քյարամյանն ասաց, պատասխանատվության չենթարկվեցին, կստացվի, որ այս պնդումը ճիշտ է․ «Որ Արգիշտի Քյարամյանը ստանում է իրավունք պատգամավորների հետ իրեն այդպես պահելու, որովհետև ինքը Նիկոլ Փաշինյանի առանցքային կադրերից մեկն է, որն իրականացնում է Նիկոլ Փաշինյանի ամենամեծ ու վատ հանձնարարականները»,-նշեց նա։

Адвокат: Если Кярамян не уйдет в отставку, значит, его действия были к месту и он является инструментом наказания номер один для Никола Пашиняна
16/10/2024 16:36
Вчера, в ходе парламентских слушаний, инцидент между депутатом от партии "ГД" Овиком Агазаряном и председателем Следственного комитета Аргишти Кярамяном подтвердил все, о чем мы говорили уже много лет, что да, арест действительно используется как средство наказания и получения показаний от людей. В беседе с Aysor.am аналогичную точку зрения высказал адвокат Арсен Бабаян.
По его словам, Овик Агазарян вспомнил об этом только тогда, когда аналогичные действия были совершены против члена его семьи.
Арсен Бабаян заметил, что в Национальном Собрании "есть депутат по имени Лулу", которая четко сказала, что если они так разговаривают с депутатом Национального Собрания, то как они будут разговаривать с гражданами, о чем они неоднократно говорили.
"В целом подтвердилось еще одно обстоятельство: следственный комитет, прокуратура, правоохранительные органы и правительство либо находятся в преступном сговоре, либо все они не обладают своими полномочиями", - сказал Бабаян.
Он напомнил, что Никол Пашинян на одном из заседаний НС заявил, что органы Следственного комитета по военным преступлениям в совокупности владеют половиной имеющейся у него информации, после чего, по словам Бабаяна, органы Следственного комитета были как минимум обязаны допросить Пашиняна, чтобы получить дополнительную информацию для объективного расследования дел.
"А Никол Пашинян как премьер-министр уже давно был обязан раскрыть имевшуюся у него информацию, но если он сделал такое заявление в тот день, то это означает, что он скрывает определенные обстоятельства и факты преступления. Следственный комитет в данном случае никаких действий не предпринял.
Вчера глава Следственного комитета Кярамян заявил, что некоторые госчиновники имеют определенный интерес и занимаются посредничеством. Разве он не говорил, что Агазарян, от вашего имени дважды звонили нам? И Агишти Кярамян не предпринял в связи с этим никаких правовых мер, ограничившись выступлением с политическим подтекстом в Национальном Собрании. Следовательно, все эти лица совершили действия, запрещенные законом. Их надо было привлечь к ответственности, но либо они не знают своих обязанностей, либо все скрывают действия друг друга", - сказал он.
По словам нашего собеседника, следственный комитет должен был возбудить дело, если имело место подобное посредничество, Национальное Собрание должно было обсудить этот вопрос, если Национальное Собрание сочло, что арест действительно рассматривался как средство давления.
«Теперь здесь мы имеем некоторые полуясные обстоятельства, которые вынуждают власть уволить главу Следственного комитета, причем глава Следственного комитета, с учётом всего этого, в частности, того, что премьер-министр ему не доверяет и в силу этого не сообщает ему информации, должен подать в отставку.
Если всего этого не произойдет, то получится, что действия Аргишти Кярамяна были уместными и причина в том, что Аргишти Кярамян является одним из инструментов наказания Никола Пашиняна. Только это могло бы дать Аргишти Кярамяну право вести себя неадекватно или неприлично по отношению к депутатам", - сказал он.
Адвокат отметил, что если его не отстранят и двое упомянутых Кярамяном лиц не будут привлечены к ответственности, то получится, что данное утверждение соответствует действительности: «Что Аргишти Кярамян получает право так вести себя с депутатами, потому что он один из ключевых кадров Никола Пашиняна, который выполняет самые большие и худшие приказы Никола Пашиняна», - сказал он.